tarih tool

milliyet logosu
alismakx.jpg

"Alışamadım"a iyice alıştık

Haluk AKTAR

SİBEL Bilgiç şu sıralarda ekranlara en çok konuk olan şarkıcılardan biri. "Alışamadım "adlı klibiyle pek çok programa katılıyor. Sibel Bilgiç 1971 Ankara doğumlu.
Genç şarkıcı öğrenimini Ankara'da Atatürk Anadolu Lisesi'nde sürdürürken burs kazanıp Amerika'ya gitmiş ve diplomasına orada kavuşmuş. Lise bir ve ikinci sınıftayken de konservatuara giderek şan ve koro eğitimi almış. Bilgiç sözlerini şöyle sürdürüyor:
"Amerika dönüşünde amatör olarak müziğe başladım ve Ankara Hilton Oteli'nde orkestra solistliği yaptım. Karpiç Bar'da pop caz ağırlıklı program, daha sanra da Zerrin Özer'e vokal yaptım. Bu arada üniversite sınavlarını kazanarak Hacettepe'nin İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümüne girdim. Okul devam ederken bir Amerikan şirketinde çalışmaya başladım. Burada satış müdürüydüm. Bu iş bir yıl kadar sürdü. Bu arada müzik çalışmalarımı sürdürdüm ve sonunda Ercan Saatçi aracılığıyla Banko Müzik'le anlaştım. Bu kasetin hazırlığı bir yıl sürdü.
Müziği ve şarkı söylemeyi çok seviyordum ama profesyonelliği hiç düşünmüyordum. Ama öyle bir yere geldim ki, sonunda profesyonelliğe geçmem şart oldu. Şimdi amatör kafayla profesyonel müzik yapıyorum ve elimden geldiğince de böyle kalmaya çalışacağım..."
Bilgiç'ten kendisiyle ilgili çok şey öğreniyoruz. İşte bunlardan özetler:
"Birkaç ay sonra caz ve popcaz ağırlıklı bir repertuar yapmayı düşünüyorum. Çok iyi bir yorumcu olmak en büyük idealim. Şu anda da ses eğitimi ve şan dersleri almaya başladım. Çünkü gece çalışmak, uykusuzluk ve yoğun tempo, sesimi yıpratıyor. Bu nedenle de sesimi korumak, tekniğimi geliştirmek zorundayım.
Şu anda repertuarım daha çok Türk Pop müziği parçalarından oluşuyor. Ama bunların yanında yabancı nostaljik şarkıları da serpiştiriyorum. Güncel yabancı parçalara da yer veriyorum. Bunun yanında Türk Sanat Müziği ve Türkü de söylüyorum. Ailem Ankara'da, burada ağabeyimle birlikte yaşıyorum.
Evlilik konusuna çok sıcak bakıyorum. Doğru insanla doğru bir evlilik yapmak istiyorum ama ilerde. Çocukları çok seviyorum. Üç yaşına kadar çocuklara bayılıyorum... Çok çocuk istemiyorum. Çünkü onları en iyi şekilde yetiştirmek gerekiğine inanıyorum.
Modayı takip etmiyorum. Belli bir tarzım var. Bana yakışanı seçmeye çalışıyorum. sahne kıyafetlerini diktiriyorum. Günlük olarak ise spor giyinmeyi seviyorum. Bluejeanle kendimi çok daha özgür ve rahat hissediyorum.
Akrep burncundanım. İki çeşit akrep vardır: Biri kendini, öteki de başkalarını sokan. Ben kendini sokan cinstenim ve çok duygusalım. Nazım geçen insanlara karşı bazen hırçın ve asi olabiliyorum. İnatçıyım. Bende peygamber sabrı olduğu söylenir... Ve ilginç bir şey, ağlamayı severim. Aileme de olağanüstü şekilde düşkünüm...
Başkalarıyla değil, kendimle yarışıyorum. Kimseyi örnek almak veya taklit etmek niyetinde değilim. Tarzını beğendiğim sanatçılar var, örnek aldığım değil: Zuhal Olcay inanılmaz güzellikte şarkı söylüyor. Nilüfer'i çok beğeniyorum.
Aşk biraz kör gibi geliyor bana, sevgi daha güzel bir kavram. Sevgi daha köklü ve daha kalıcı. Hayatımda iki defa aşık oldum. İlkinde çok küçüktüm 18 yaşındaydım. İkincisi de bir müddet ayrıldıktan sonra şimdi devam ediyor.[Ana Sayfa] [Siyaset] [Ekonomi] [Dünya] [Magazin] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Dizi Yazı] [Eğitim]