Milliyet Gazetesi Ana Sayfa / Milliyet Newspaper Home Page
toolbar

Mesale yazi Türkçe karakter sorunu olanlara...
cubuk

'NATO kozunu
kullanma'

Çiller'in veto tehdidine Genel Sekreter'den yanıt: "Sorumluluğunu iyi hesapla"
Dışişleri Bakanı Çiller'in "AB üyelik sürecine alınmazsak NATO'nun genişlemesine veto koyarız" açıklaması büyük yankı yarattı. Bu sözlere tepki gösteren NATO Genel Sekreteri Javier Solana, her üye ülke gibi Türkiye'nin de genişleme sürecini durdurma hakkı olduğunu belirttikten sonra şu uyarıyı yaptı: "Ama bu tip bir karar alacağında her ülkenin sorumluluklarını çok iyi ölçmesi gerekir. Ankara'nın da böyle yapacağına eminim. NATO'nun genişlemesi, NATO'da çözülemeyecek sorunlarla değiş tokuş edilebilecek bir olay değildir. NATO'da çözümü olmayan bir sorunu NATO'ya getirmek, anlaşılması çok zor bir olay olur."
Haberi Dünya'da


Susurluk mektubu
Org. Koman, Komisyon'a neden ifade vermediğini anlattı
Susurluk Komisyonu'na beş sayfalık yazı yazan Jandardarma Genel Komutanı Org. Koman, komisyon ve davet ettiği kişiler arasındaki münasebetin, Yüce Meclis'le Türk Silahlı Kuvvetleri arasında bir kudret gösterisi haline dönüştürülerek saptırılmak istendiğini vurguladı. Koman, her Türk vatandaşı gibi kendisinin de Yüce Meclis'in şahsiyetine ve büyüklüğüne inandığını ifade etti. MİT Yasası gereğince komisyona bilgi vermesinin mümkün olmadığını belirten Org. Koman, iddiaların da kendi dönemini kapsamadığını belirtti.
Haberi Siyaset'te


ABD'den ambargo sinyali
ABD, Süper Kobra ve fırkateynlerden sonra, Seahawk helikopterlerini de satmaktan vazgeçiyor. Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Gilman, Dışişleri Bakanı Albright'a mektup yazarak, "Bu satış Kongre'nin etkin muhalefetiyle karşılaşacaktır." görüşünü belirtti. ABD'nin dış politikasının etki ismi Gilman, mektubunda "Böyle bir satışın, Türkiye hükümetiyle halihazırda sıkıntılı olan ilişkilerimizde yaratacağı kargaşaya değmeyecektir" dedi. Kongre'nin bu girişiminde Rum lobisinin etkisi olduğu öğrenildi.
Haberi Dünya'da


RP'ye Yargıtay şoku
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Erbakan'a üniformalı koruma tahsis eden RP Kayseri İl Yönetim Kurulu'nun 30 gün içinde görevden alınması için RP'yi uyardı. Kayseri örgütü görevden alınmazsa Anayasa Mahkemesi'ne RP'nin kapatılması istemiyle dava açılabilecek. İçişleri Bakanı Meral Akşener de "Emniyet güçleri ekarte edilerek sivil koruma oluşturulması kabul edilemez" dedi.
Haberi Haber'de


linkler[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Arşiv] [Standart harfler] [Künye]

webadmin@milliyet.com.tr