toolbar

milliyet logosu
sertap.jpg

Sertab ateşe hazır


MÜZİK dünyasının sevilen sanatçılarından Sertab Erener şu sıralarda yakında çıkacak kasetinin heyecanını yaşıyor. Geçtiğimiz yıl eşi Levent Yüksel'den ayrılan ve kısa süre sonra da müzisyen Demir Demirkan'la birlikte olan Sertab Erener çok yoğun bir çalışma içinde.
Erener'le yeni kasetini, kimlerle çalıştığını konuştuk ve özel yaşamıyla ilgili iki soruyu da sona sakladık. İşte sorular işte yanıtlar:
* "Lal" ne zaman çıkmıştı ve ne kadar satmıştı?
Yanlış hatırlamıyorsam 1994 yılının kasım ayında... Kesin satış rakamını tam bilemiyorum. Yanılmıyorsam son öğrendiğimde rakam 850 bin'di
* Yeni kaset ne zaman?
Şubat ortasında biteceğini zannediyorum. Klip ve kapakla uğraşmak da zaman alıyor. Mart ayının başında veya en geç ortasında piyasaya verilir. Tabi bunlar tahmin.
* Kimlerle birlikte çalıştınız?
Demir Demirkan'la birlikte çalıştık. 7 - 8 şarkı ikimizin ortak bestesi. Attila Özdemiroğlu'nun üç bestesi var. Fahir Atakoğlu'nun bestesi var. Sözlere gelince... Şu ana kadar Sezen Aksu dört şarkının sözlerini yazdı. Bu kez Sezen'in bestesi yok. BÜlent Ortaçgil'in var. Kendim birşeyler yazmaya çalışıyorum. Şu anda iki tane. İçime sinerse koyacağım yoksa başka insanlara yazdırmayı düşünüyorum. Benim şimdi yaptığım sadece bir deneme, eğer beğenmezsem `ille de benim yazdığım sözler olsun' diye albüme koymam.
Düzenlemelerin de tümü Demir'e ait. "Erkeksin", "Aslolan Aşktır" Denge, "Resim" şarkılardan bazıları. Haa, az kalsın unutuyordum Yunus Emre'nin, Özkan Uğur'un ve Turgut.......' de sözleri var.
* Hangi şirketle çalışıyorsunuz?
Şirketi şu anda bilmiyorum. İmaj'la Cemal Noyan'la ortak yapıyorum proküsüyon. Dağıtımı bir şirkete vereceğiz ama şu anda hangisi olur bilemiyorum...
* Hazırlıklar ne aşamada?
Şu anda albümün ortasındayız. Bütün altyapılar bitiyor. Yakında da ben şarkıları söylemeye başlayacağım. Ortasındayız diyebiliriz. Yaklaşık 1,5 aydan beri stüdyodayız. Demir'le repertuarı oluşturmamız da üç ay aldı.
* En iddialı olduğunuz şarkılar hangileri?
Biz lokomotif şarkı diye işe başlamadık. Bu yüzden hangisi lokomotif olur onu bilemiyorum ve kestiremiyorum... Biz `şunu hit yapalım' diye yola çıkmadık. İçimizden geldiği gibi çalıştık. İçimizden gelenlerin de hangisi hit olur bunu bilemiyorum. Albümde Hit olacak şarkıyı A1 yapıyorlar. Şarkı etkiliyse kasetin neresinde olursa olsun ortaya çıkıyor. "Lal" hit oldu ama B yüzünün ilk parçasıydı.
* Sertab Erener türünü değiştiriyor, pop müzik dışında da söyleyebileceğini kanıtlayacakmış şeklinde haberler çıktı. Bu konuda ne diyorsunuz?
Ben pop albümü yapıyorum. Konserlerimde bazı aryaları da repertuarıma alıyorum. Ben klasikçi olup arya söylemek isteseydim operayı bırakmazdım... Yaptığım albüm tamamen popüler pazar için ve tamamen pop müzik...
* Albümün içeriği?
Alabildiğince yaşadığım hissettiğim biriktirdiğim şeyleri anlatmaya çalıştım. Kendim yazmasam da şarkı sözü yazanları yönlendirdim. Bu albümde diğer iki albümden farklı olarak şu var: Daha önceki albümlerimde yorumcu olarak üretime katıldım. Bu kez besteci ve söz yazarı olarak da katılıyorum... Bu bana Tanrının bir kıyağıysa ona teşekkür ediyorum.
* Biraz da özel hayat... Demir Demirkan'la beraberliğiniz ne alemde?
Gayet iyi... Güzel bir beraberliğimiz var. Fazla ne söyelenebilir onu da bilemiyorum!
* Evlenmeyi düşünüyor musunuz?
Şu anda düşünmüyoruz... Bu evliliğe karşı olmamdan kaynaklanmıyor. İleride neler olur onu şimdiden bilemem...


[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]