toolbar

milliyet logosu

Sönen her mum hükümeti tüketiyor

"1 dakika karanlık" eylemini "mum söndü oynuyorlar" olarak değerlendiren Kazan'a tepki giderek büyüyor. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Keçeciler, "Bakan, mum söndürmeyi kayrayamadı" dedi

HABER MERKEZİ

MUHALEFET, "Sürekli aydınlık için bir dakika karanlık eylemi"ni, "Mum söndü oynuyorlar" diye değerlendiren Adalet Bakanı Şevket Kazan'a tepki gösterdi.
ANAP Genel Başkanı Yardımcısı Mehmet Keçeciler, "Susurluk kazasını beyinleri kavramayan bakan, halkın aydınlık için bir dakika mum söndürmesini de kavrayamadı" dedi.
Keçeciler şöyle konuştu:
"Mum söndürmeyi oyun sanıyorlar. Halbuki sönen her mum, esas mum söndü oynayan, karanlıklar üzerine kurulan bu hükümetin ömrünü tüketmektedir. Başbakan çıkıyor, `Ben çiftçimizin Tarım Kredi Kooperatifi'ne, bankalara olan borçlarının faizlerini effedeceğim' diyor, sonra gazete ve televizyonlar bunu söyleyince, onları karalıyor. Bunlar yalancı, yalanları ortaya çıkınca, milletin hassas olduğu konuları günedeme getirip, gerginlik yaratıyorlar."
Keçeciler, karanlığa küfür edenleri de mum söndürmeye davet ederek "İcraatlarını anlatacaklarına, birbirlerinin yolsuzluklarını halktan gizlemek için gece gündüz çalışıyorlar. İşte yalancıların mum söndü oynadıklarının kanıtı. Esas mumu sandıkta söndürün" diye konuştu.
Kazan diğer tepkiler şöyle:
* Mahmut Işık (CHP Sivas Milletvekili): "Kazan, kastedilen toplum katmanında sanki böyle bir adet varmış gibi, taraftar toplamak için kara atıyor. Kazan'ın Alevi - Bektaşi toplumuna olan kinini geçmiş vakalardan da biliyoruz. Alevi - Bektaşi toplumunun temel felsefesi, `eline, beline, diline sahip olmak'tır. `Mum söndü' gibi çağdışı olayları, Kazan gibi düşünen şeriatçı, tarikatçı kişiler yapıyor. Densiz Şevket, senden ne devlet adamı ne de Adalet Bakanı olur. Alevi toplumuna karşı ettiğin bu üçüncü eylem niteliğindeki densizliğindir. Çok hoşgörülü olan bu toplumun sabrını taşırma. Haddini bil. Bir söz biliyorsan adam gibi, devlet adamı gibi bakan gibi konuş. Bilmiyorsan sus, görenler seni insan sansın."
* Nezir Büyükcengiz (CHP Konya Millevekili): "Erbakan ve Kazan ortaçağın karanlık kafaları. Bu karanlık kafalarla ve RP'yle sonuna kadar mücadelemizi devam ettireceğiz. Böyle bir sözü söyleyen ne yazık ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin Adalet Bakanı. O mumları senin beyninin içine sokacağız. O zaman senin beynin aydınlanır. Mumlar o zaman söndürülecek. Seni evinde misafir eden rahmetli Uğur Mumcu yaşasaydı acaba sana ne derdi. Türk halkına sesleniyorum. Söndüreceğiniz her mum, bunların karanlık beynini aydınlatacaktır."
* Mehmet Eti (Barış Partisi Lideri) "Açıklama, düşüncesiz, seviyesiz ve edepsiz. Alevi vatandaşlarımızın ne denli duyarlı olduğu bilinen böyle bir iftiranın, bir televizyon sunucusu tarafından dile getirilmesinin ne kadar ciddi ve haklı reaksiyonlara sebep olduğu hafızalardan silinmemişken Sivas katillerinin savunucusu Kazan tarafından bu rezil iftiranın tekrarlanması ve hele bu açıklamanın Ramazan Bayramı gibi bütün Müslümanlar için birleştirici ve yakınlaştırıcı olması gereken bir günde yapılması Kazan'ın ve partisinin tarafını açıkca ortaya koyuyor ve RP'nin içinde bulunduğu ruh halini simgeliyor."

"ŞERİATÇI VE ATATÜRK DÜŞMANI"

* Nurettin Karsu (CHP eski Erzincan Milletvekili): "Atatürk ilkeleri ve laikliğin ışığında ülkemizde `sürekli aydınlık için bir dakika karanlık' kampanyasını algılama yeteneğinden yoksun bir şeriatçı ve Atatürk düşmanı Kazan'ın yıllarca Alevilere yapılan iftiraya sığınarak mum söndürme şeklindeki beyanatını nefretle kınıyorum."
* Saruhan Oluç (Özgürlük ve Dayanışma Partisi): "Kazan, haddini aşan konuşmaları ve demeçleriyle insanların sabrını taşırdı. Kazan, kışkırtıcılık yapıyor. Pisliklerin, yolsuzlukların üstünü örten bu koalisyonun sözcüleri neden bu kadar rahatsız? Çünkü halk memnunuiyetsizliğini, öfkesini dile getiriyor, çetelerin üstünün örtülmesine izin vermeyeceğini ilan ediyor. İktidarını sürdürmek için her yolu mübah gören bir anlayışla hareket eden RP'yi ürküten, yurttaşların susmaktan vazgeçiyor olmalarıdır."
* Zeki Çakan (ANAP Grup Başkan Vekili): "Bu cümleyle ne ifade etmek istemiştir, kendisi açıklayacak. Sözün muhatabı kendisidir. Siyaset ve siyasetçinin sorumluluğu vardır. Ağzından çıkan sözlere dikkat etmelidir. Yetkili olduğu kadar kendini sorumlu kılmalıdır."

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]