toolbar

milliyet logosu

Duma, PKK'ya kucak açtı

Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'ya bağlı Jeopolitik Konular Komitesi'nde, 10 PKK'lı Kürt grubu çalışma yapıyor. Bu Komite yardımıyla, PKK lehine Moskova'da konferans düzenlendi

Noyan AYAN - MOSKOVA


RUSYA Parlamentosu Jeopolitik Konular Komitesi, PKK destekli sürgünde Kürt Parlamentosu'yla organik ilişki kurdu. PKK'lılar, Rusya Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'ya bağlı Jeopolitik Konular Komitesi'nin yardımıyla dün Moskova'da "Rus ve Kürt Halkları Arasında İşbirliği Konferansı" adı altında bir toplantı düzenledi.
Sürgünde Kürt Parlamentosu'nun Yürütme Komitesi üyesi Rüstem Broy konferansın resmi program broşürlerinde, "Duma Jeopolitik Konular Komitesi Uzmanı" sıfatıyla tanıtıldı. Broy, bazı Rus milletvekillerinin de konuştuğu bu konferansın oturum başkanlığını da yürüttü.
PKK'nın Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Doğu Avrupa ülkeleri sorumlusu olarak tanıtılan Mahir Velat Kürt sorununun çözümü için Rusya'ya "tek başına" arabulucu olma teklifinde bulunduklarını belirterek "Rusya'ya güveniyoruz. Rusya, bunu reddetmesi halinde kendisi de zarar görecektir" dedi.
Velat, toplantıya ara verildiği sırada bir grup Türk gazetecisine yaptığı açıklamada da, "Jeopolitik Komite'de 10 kişilik Kürt grubumuz çalışma yapıyor. Bu bizim için büyük başarı" diye konuştu.
Sözkonusu konferans, 16 Ocak'ta düzenlenmek istenmiş, ancak Türkiye'nin girişimleri sonucu engellenmişti. Başlığındaki "Kürdistan" sözcüğü "Kürt Halkı" olarak değiştirilen konferansta, hiç PKK adı geçmemesine rağmen, salonda asılı bayrak ve sloganlarla konuşmaların içeriği, konferanstaki PKK "hakimiyetini" ortaya koydu. Moskova'da "sosyal örgüt" olarak faaliyet gösteren Kürt kuruluşlarının PKK bağlantılarını bu konferansla açığa çıktı.
Gazeteci ve konuşmacılar da dahil toplam 50 - 60 kişinin katıldığı konferansta, Türkiye sık sık "Pan-Türkizm"le suçlanırken, "Rusya'yı parçalamaya çalışan" ABD, İngiltere ve Türkiye'ye karşı Rusya'nın önlem alması istendi.
Toplantıya Rus hükümetinden hiçbir yetkili katılmazken, siyasi ünvanlı tek Rus konuşmacının Komünist Partisi'nden bir milletvekili olması dikkat çekti.
Konferansın program broşürlerinde, "PKK'nın bir kolu olan ERNK'nın, BDT ve Doğu Avrupa Ülkeleri Sorumlusu" olarak yer verilen Velat, PKK'nın en üst düzey birkaç şefinden biri olarak biliniyor ve yıllardır Moskova'da barınmasına göz yumuluyor.

TÜRKİYE'NİN UYARISI

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, böyle bir konferans için yeniden hazırlık yapılması üzerine dün Rusya Dışişleri nezdinde girişimlerde bulundu. Türkiye, "PKK'ya destek" anlamına gelen bu tür faaliyetlerin engellenmesi için Moskova'yı uyardı.
PKK'lıların Moskova'daki faaliyetlerine yardım eden kesimlerden biri olan Jeopolitik Konular Komitesi'nin başkanlığını, Türkiye'ye karşı saldırılarıyla tanınan aşırı milliyetçi Vladimir Jirinovski liderliğindeki Liberal Demokratik Parti milletvekillerinden Alexey Mitrofanov yapıyor.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]