toolbar

milliyet logosu

Sincan skandalında 10 tutuklama

Kudüs Gecesi'ni düzenleyen Sincan Belediyesi Başkanı Bekir Yıldız'ın da aralarında bulunduğu 10 sanık, Ankara DGM'de tutuklanarak cezaevine gönderildi

ANKARA - MİLLİYET


SİNCAN'daki "Kudüs Gecesi" nedeniyle gözaltına alınan 11 kişiden, Sincan Belediye Başkanı Bekir Yıldız ve Selam Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nurettin Şirin'in de aralarında bulunduğu 10 sanık Ankara DGM'de tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sanık N.N'yse, 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
İçişleri Bakanlığı'nca görevden alınan Yıldız'la diğer 10 kişi, dün sabah Cebeci'deki Adli Tıp Kurumu'nda yapılan muayenenin ardından, saat 05.45'te geniş güvenlik önlemi altında getirildiği Ankara DGM'de, sorgulandı.
DGM Savcısı Nuh Çetinkaya, sorgunun ardından, Yıldız ve Şirin'i, TCK'nın "Yasadışı silahlı çeteye yardım ve yataklık" fiilini düzenleyen 169. ve "Halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etmek" suçunu içeren 312 - 2. maddesi gerekçesiyle tutuklama talebiyle mahkemeye sevketti. Diğer dokuz kişiyse, 312 - 2. madde gereğince mahkemeye gönderildi.
11 sanık, Çetinkaya tarafından ifadesi alındıktan sonra, Ankara 1 No'lu DGM Yedek Üyesi Hakim Binbaşı Tanju Güvendiren'e, yedek hakimlik sorgusunu verdi.
Yaklaşık bir buçuk saat süren yedek hakimlik sorgusu ardından, Yıldız, Şirin, Sincan Belediyesi Kültür Müdürü Avni Yazıcı, Kültür Müdürlüğü görevlileri Selçuk Öz ve Osman Özüpek'le Duran Özdemir, Mustafa Akbeyaz, Burhan Polat, Mükremin Kılıç ve Ali Çiçekçi hakkında tutuklama kararı verildi. Sanıklar, Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.
Sanıkların, sevk maddeleri uyarınca ve suçun toplumda uyandırdığı infial de dikkate alınarak tutuklandığı öğrenildi.
Güvendiren, 18 yaşından küçük olduğu gerekçesiyle, sanık N.N'nin serbest bırakılmasına karar verdi.
TCK'nın 169. maddesi, üç yıldan beş yıla kadar ağır hapis, 312 - 2. maddesiyse bir yıldan üç yıla kadar ağır hapis cezası öngörüyor.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]