toolbar

milliyet logosu
cankaya.gif

Çankaya'da gergin gün

Başbakan Erbakan'la yardımcısı Çiller sık sık sohbet ederken, sağ ve sol yanındaki Erbakan ve Karadayı'ya uzak oturan Demirel hiçbir üyeyle konuşmadı

ANKARA - MİLLİYET

RADİKAL dinci faaliyetlere ilişkin MİT raporunun ele alındığı tarihi MGK toplantısı dün yapıldı. Programlanandan 10 dakika geç başlayan toplantıya dört kuvvet komutanının bir saat önceden geldiği öğrenildi.
Kamuoyunun günlerdir beklediği kritik toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Necmettin Erbakan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'yla Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı'nın makam odasında yaklaşık beş dakika görüştü.
Çiller Köşk'e saat tam 15.00'te giriş yaparken, Erbakan toplantının başlama saatinden beş dakika sonra Çankaya'ya geldi. Toplantı salonuna Demirel ve Çiller sohbet ederek girdi. Arkalarındaki Erbakan ve Karadayı da makam odasından toplantı salonuna kadar birlikte yürüdü.
Toplantı öncesinde, basın mensuplarının görüntü almasına izin verilirken, bu sırada Erbakan'la Çiller'in sık sık sohbet ettiği görüldü. Çiller, toplantıya erken gelen Milli Savunma Bakanı Turhan Tayan ve İçişleri Bakanı Meral Akşener'le de sohbet etti. Toplantı masasında Erbakan'la karşı karşıya oturan Karadayı, yanında yer alan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hikmet Köksal'la konuştu. Karadayı bir ara elindeki dosyalardan birinin üstündeki notları Köksal'a gösterdi. Foto muhabirleri ve kameramanların çalışması sırasında, sağ ve sol yanında oturan Erbakan ve Karadayı'ya uzak oturan Demirel ise hiçbir üye ile konuşmaması ve yüzünün gerginliği dikkat çekti.
Dört kuvvet komutanının, toplantının başlamasından yaklaşık bir saat önce Çankaya Köşkü'ne giriş yaptığı öğrenildi. Kuvvet komutanlarının bir ön değerlendirme toplantısı yaptıkları belirtilirken, Erbakan da toplantı öncesinde MGK Genel Sekreteri Orgeneral İlhan Kılıç'la Başbakanlık'ta yarım saat görüştü.
MGK toplantısına Demirel, Erbakan, Karadayı, Çiller, Tayan, Akşener ve kuvvet komutanlarının yanı sıra Dışişleri Müsteşarı Onur Öymen, MİT Müsteşarı Sönmez Köksal, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Necdet Seçkinöz, MGK Genel Sekreteri Kılıç, Emniyet Genel Müdürü Alaaddin Yüksel, Olağanüstü Hal Bölge Valisi Necati Bilican, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral Çetin Taner ve MGK Genel Sekreter Başyardımcısı Korgeneral Necdet Timur katıldı.
MGK toplantısı alışılmışın dışında, kalabalık basın grubu tarafından izlendi. Televizyonların canlı yayın araçları Köşk'ün 1 No'lu protokol kapısında yer alırken, içerideki görüntü ve haberleri almak üzere çok sayıda basın mensubu da 5 No'lu nizamiyeden giriş yaptı. Medyanın yoğun ilgisi üzerine MGK toplantılarında daha önce yaklaşık bir dakika olan görüntü alma süresi ilk kez beş dakikaya çıkarıldı.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]