12 Mart 1997

milliyet logosu
isyan.jpg

İsyan Tiran kapısında

Arnavutluk'taki isyanın başkent Tiran'a sıçrama tehlikesi giderek artarken muhalefet ve iktidar uzlaşma çalışmalarını sürdürüyor

DIŞ HABERLER SERVİSİ

ARNAVUTLUK'un güneyinde başlayan ve zaman zaman varılan uzlaşmaya rağmen halen süren isyanın başkent Tiran'a sıçrama tehlikesi Batılı ülkeleri endişelendiriyor. Bu endişe nedeniyle birçok Batılı ülke, Tiran'daki vatandaşlarına kenti terketmeleri çağrısında bulundu.
Devlet Başkanı Sali Berişa'nın yandaşlarının da güneyde etkinliklerini sürdüren ve Arnavutluk'un yaklaşık üçte birinde kontrolu ele alan asilere karışı koymak için silahlanmaya başlaması ülkedeki uzlaşma çalışmalarını gölgeliyor. Tiran'daki diplomatik kaynaklar, güneyde başlatılan isyandan sonra kuzeyde de silah depolarının yağmalanmasına kadar giden olayların şiddet olaylarına dönüşebileceği yorumunu yapıyorlar. Bankerzedelerin gösterileriyle yoğunlaşan ve giderek ideolojik boyut kazanan olayların Arnavut halkını oluşturan gruplardan olan Gega ve Toskalar arasında bir etnik çatışmaya neden olmasından korkuluyor.
Berişa'nın Başbakanlık görevini anamuhalefetteki Sosyalist Parti'ye bırakması ve Başkim Muhammed Fino'yu Başbakan olarak ataması uzlaşma yolunda atılmış iyi bir adım olarak değerlendirilirken isyancıların Berişa'yla işbirliği yaptığı gerekçesiyle muhalefeti de suçlaması dikkat çekiyor.
Yunan televizyonunda yer alan haberlerde, Cirokastro kentinde toplanan sekiz kentin isyancı liderlerinin bir "Halkın Selameti İçin Ulusal Cephe" oluşturduklarını öne sürüldü. Haberde, "cephenin" Cumhurbaşkanı Sali Berişa'nın istifasını ve Tiran'da iktidar ile muhalefet partileri arasında yürütülen görüşmelerde taraf olmak istedikleri belirtiliyor.
Bu arada, Parlamento'nun geçtiğimiz gece yapılan oturumunda genel af yasa tasarısı kabul edildi. Yasaya göre, isyana katılanların 20 Mart'a kadar silahlarını bırakmaları gerekiyor. Ancak isyancılar silah bırakmak için Berişa'nın istifasını istiyor.
Öte yandan Türk vatandaşlarının Arnavutluk'tan tahliyesi gündeme geldi.
Dışişleri yetkilileri, isyancıların Tiran'a ilerlemeye devam etmeleri durumunda başkentte yaşayan Türk vatandaşlarının tahliye edileceğini bildirdiler. Arnavutluk'ta yaklaşık 200 Türk vatandaşının bulunduğu kaydedildi.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]