Cenazede imam krizi

Özlem ÖZTÜRK, Ertuğrul ERBAŞ, Atilla DİŞBUDAK - İSTANBUL

SIRTINDA Arapça "Allah" yazan dövmeler taşıdığı gerekçesiyle Bebek'te öldürülen barmen Oğuz Atak'ın (42) cenaze namazında imam krizi yaşandı. Bebek Camii imamı Seyfettin Çetin, Atak'ın cenaze namazını kıldırmayı reddetti. Beşiktaş Belediyesi'nce görevlendirilen diğer imam da, ancak gazeteciler bahçe dışına çıktıktan sonra namazı kıldırdı.
Bebek Camii imamı Çetin, "Cenaze namazını belediye görevlileri kıldırır. Benim görevim değil. Namazı kıldırmaya mecbur değilim. Mezarlıklar Müdürlüğü'ne geç başvurulmuş" dedi. Bunun üzerine sanatçı Yıldız Tilbe, "Allah rızası için kılın kardeşim. Allah'tan korkan ölüyü yerde koymaz. Hepimiz Müslüman evladıyız. Suçlamak kullara değil, sadece Allah'a düşer" diye konuştu. Tilbe'nin tepkisine, Melis Sökmen de katıldı. Topluluktan tepki artınca, camii mümezzini Salih Çoban, "Problem değil. Önce namazlarımızı kılalım da görevli gelmezse biz kıldırırız" demek zorunda kaldı.
Bu durum karşısında, Atak'ın arkadaşlarınca Beşiktaş Belediyesi'nden imam istendi. Belediyenin görevlendirdiği, isminin açıklanmasını istemeyen imam da basın mensuplarının avludan dışarı çıkarılmasını, aksi takdirde namazı kıldırmayacağını söyledi.

Farklı görüşler

Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Mustafa Ateş, namazı kıldırmayı reddeden Bebek Camii imamının, namazı kıldırmakla yükümlü olduğunu söyledi. Ateş, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Bebek Camii imamı hakkında soruşturma açabileceğini belirtti.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cenaze Takip İşleri Müdürlüğü yetkilileri de, imamın bu tutumunun bilgisizlikten kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Oğuz Dostları Derneği Kuruldu

"Ozzy" olarak çağrılan Atak'ın arkadaşları, TGRT'ye dava açacaklarını, ardından çeşitli İnsan Hakları derneklerine başvuracaklarını belirterek, "Bu olay, bazı şeylerin başlangıcı gibi geliyor" dedi.
Oğuz için, cenaze öncesi annesinden vekalet alınıp toplu dava açmak için dört yüze yakın imza toplandı. Dağıtılan "Oğuz Dostları" imzalı bildiride, "Oğuz'u hiç tanımadan yargılayan ve hedef gösteren TV kanalı biraz araştırıp onu tanısaydı, o şu anda yaşıyor olacaktı" ifadesiyle birlikte, Atak'ın bir şiiri yer aldı.
She Bar'ın sahiplerinden Ayşin Koray, kendisini uyarmalarına rağmen Oğuz'un insanların bu kadar çirkinleşebileceklerini düşünmediğini belirterek, "Oğuz, çok dini bütün bir insandı. Ölümden hiç korkmuyordu, ölüm onun için bir boyut değişikliğiydi. Öldüğü gün Oğuz Dostları diye bir dernek kurduk" dedi.
Barmenin naaşı, toprağa verilmek üzere memleketi İzmir'e gönderilmek üzere ambülansa konulurken, törene katılanlar yoğun bir alkış temposuyla kendisini son yolculuğuna uğurladı.
Cenaze törenine Kadir İnanır, İzzet Öz, Mustafa Altıoklar, Sibel Gökçe, Ayşegül Aldinç, Sibel Tüzün, Levent Erim gibi birçok sanatçı ve Atak'ın çok sevdiği köpeği Antie katıldı. Cenazeden sonra Atak'ın evine gidenler, Yaşar Nuri Öztürk'ün "Yeniden Yapılanma" ve Mevlana ile ilgili kitapları görünce şaşkınlıklarını gizleyemediler. Atak için bu akşam 20.00'de Bebek Camii bahçesinde mevlit okutulacak.

Katil zanlıları tutuklandı

Atak'ı öldürdükleri gerekçesiyle gözaltına alınan Hüseyin Ulaş (21) ve Alattin Polat (25) dün tutuklandı.
Cumhuriyet Savcısı Olcay Seçkin'e 1,5 saat ifade veren Ulaş ve Polat tutuklanma istemiyle İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevkedildi. Tutuklanmalarına karar verilen iki sanık Bayrampaşa Cezaevi'ne gönderildi.
Ülkücü olarak bilinen kabadayı Sedat Peker'in adamları da adliyeye gelerek sanıklara destek verdi.
Peker'in avukatı Ömer Yeşilyurt müvekillinin olayla ilgisinin olmadığını vurgulayarak "Ancak Sedat Peker bu olayın meydana gelmesine hiçbir şekilde üzülmemiştir. Bu nedenle Sedat Peker'e yakın olan kişiler sanık olarak getirilen bu arkadaşlara destek vermeye gelmişlerdir" dedi.

İmran Öktem'in cenazesi gibi

OĞUZ Atak'ın cenazesindekine benzer bir olay, 1969'da Yargıtay eski Başkanı İmran Öktem'in Ankara Maltepe Camii'ndeki cenazesinde yaşanmış, bir grup tutucu "Allahsızın namazı kılınmaz" diye bağırarak, cenaze namazını kıldırmak istememişlerdi.
Cami avlusunda bulunan gençlerle, camiden çıkan bu grup arasında çatışma çıkarken, olayların ortasında kalan CHP Genel Başkanı İsmet İnönü'yü, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Topçu Dairesi Başkan Vekili Tuğgeneral Nabi Alpartun tabancasını çekerek kurtarmıştı.
İnönü'nün, CHP İl Başkanı Rauf Kandemir'e "Namazı kılınacak, namaz kılınmadan gitmem" dediği de belirtilmişti.
Bu tutucu grubun baskısından etkilenen imamların direnişi sürünce, namazı MBK Hükümeti'nin bakanlarından Abdullah Polat Gözübüyük'ün ağabeyi İzzet Gözübüyük kıldırmıştı.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Arşiv] [Standart harfler] [Künye]