sebnem.jpg

Şebnem'i `Dinle'yin

Semra KARDEŞOĞLU


UZUN yıllardan sonra Eurovision şarkı yarışmasında kazanılan üçüncülük, yaşadığımız olumsuz ortamda bizi keyiflendirdi. Bize bu sevinci yaşatan henüz 20 yaşında bir genç kız. İlk kez beş yaşında sahneye çıkan Şebnem Paker, "Dinle"yle yakaladığı başarısının arkasında ailesinin büyük payı olduğunu söylüyor. Evinin kapılarını ilk kez Milliyet'e açan Paker, huzurlu aile ortamının her şeyden değerli olduğuna inanıyor.
Anne Nilgün Hanım, kızının müzikle olan ilgisinin çok eskiye dayandığını belirterek şunları söylüyor:
"İlk öğrendiği şarkı `Yar Saçların Lüle Lüle'ydi. Nedense kendi saçları da kıvırcık olduğu için bu şarkının kendisine yazıldığını zannetti uzun yıllar."
Orta sona kadar okul korolarında görev alan Şebnem'in sanatla ilk yakınlaşması bale aracılığıyla olmuş. Eurovision, Şebnem'in ilgisini ilk kez 2.5 yaşındayken çekmiş. O yıl yarışmada Türkiye'yi Ajda Pekkan "Petrol" şarkısıyla temsil etmiş. Şebnem de Ajda Pekkan'ın taklidini yaparken bir kaza sonucu dudağını patlatmış. O dönem elbetteki ailesi 18 yıl sonra "Süperstar" gibi kızlarının da bu yarışmaya katılacağını aklının köşesinden geçirmemiş.
Konservatuvarda dördüncü yılını tamamlayan sanatçı, en büyük şansının bundan dört yıl önce bir yakınları vasıtasıyla Levent Çoker'le tanışması olduğunu söylüyor. Şebnem, "Hayatınıza yön verecek doğru kişiyi bulursanız zaten sorunun yarısını halletmiş sayılırsınız. Ben bu açıdan çok şanslıyım" diyor.
Nilgün Paker, yarışmaya katılmadan önce kızına ve Levent Çoker'e üçüncü olacaklarını söylediğini belirterek şöyle diyor:
"Benim altıncı hissim çok güçlüdür. Onlar yarışmaya gitmeden üçüncü olacaklarını söyledim. Sonucu öğrendiğimde mutluluktan uzun uzun ağladım. Onu her zaman destekledim. Şimdi bunun meyvelerini topluyoruz."
Ödül aldığı parçasının ismini taşıyacak albümü için yoğun bir biçimde çalışan Şebnem Paker, ağustosta dinleyicilerinin karşısına çıkacak. Paker, Avrupa'da Türkiye'den daha fazla tanındığını hatırlatarak, "Avrupa'da adımı duyurmak istiyorum. Başarılı olacağıma inanıyorum" diyor.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Arşiv] [Standart harfler] [Künye]