cillerx.jpg

Çiller'in yalanları

İlk vaadi "herkese iki anahtar"ı gerçekleştiremeyen Çiller'in siyasi yaşamı, yanlış demeçlerinin süreklilik kazanmasıyla şekillendi

HABER MERKEZİ


SİYASİ hayatı "Herkese iki anahtar" vaadiyle başlayan Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in her günü kendi deyimiyle "unutkanlıklar ve yanlış anlamalar"la geçiyor.
Çiller'in son "yanlış anlaşılması" geçen hafta "IMF'den tarihinin en büyük kaynağını aldık. Tam 3 milyar dolar" açıklamasıydı. IMF Türkiye Masası Şefi Martin Hardy ertesi gün "Miktar üzerinde konuşmak için çok erken, verilecek kredinin miktarı programa bağlı" açıklamasını getirdi
Aslında ne söylediğini tam fark edememek Çiller için yeni bir şey değil. Siyasi yaşamının çeşitli evrelerinden bazı çarpıcı beyanları şöyle sıralamak mümkün:
* Başbakanlığı döneminde gittiği İspanya'da terör sorununa çözüm olarak "Bask modeli"ni önerdi. Tepki çekince "Bask modeli önermedim" dedi.
* Milliyet ABD'deki mal varlığını belgeleyinceye kadar ABD'deki iş merkezi, ev ve otellerinin varlığını sistematik şekilde inkar etti.
* ABD'deki gayrımenkullerini satacağını ve Antalya Beldibi'ndeki tesisleri Zübeyde Hanım Şehit Anaları Vakfı'na bağışlayacağını söyledi. Bugüne kadar hiçbir ses çıkmadı.
* Çiller, Yeniköy'de 3 tarihi bina satın aldığı ortaya çıkınca, iki katlı kagir binalardan birini koruma polisleri için aldığını ileri sürdü.
* Özer - Tansu Çiller çifti, defalarca Kuşadası'ndaki çiftliklerinin yardımcıları Suna Pelister'e ait olduğunu söyledi. Aylar sonra tapunun kendi üstlerine geçtiği belgelendi.
* Çiller, Türkiye'nin Gümrük Birliği'ne girişi konusunda Almanya Başbakanı Kohl'den dolaylı mesaj geldiğini söyledi. Ancak Alman Başbakanlık Bürosu, dolaylı ya da dolaysız bir mesaj gönderilmediğini açıkladı.
* "Üniversite sınavlarını kaldıracağım" diye 2 milyon öğrencinin aileleriyle birlikte gönlünü çelmeye kalkıştı. İki gün sonra kendi Milli Eğitim Bakanı "Nereden çıkardınız sınavların kalkacağını, mümkün değil" diye başkanını yalanladı.
* Parsadan'ın itiraflarıyla gündeme gelen 500 milyarlık örtülü ödenek konusuna açıklık getirmek üzere Köşk'e çıkan Çiller, "Herşeyi Demirel'e anlattım" dedi. Yarım saat sonra Cumhurbaşkanlığı'ndan "Çiller herhangi bir bilgi vermedi" açıklaması yapıldı.
* Çiller, TOFAŞ ihale zarflarınının Konut'ta açılmadığı iddiasında uzun süre direndi. Ancak açıldığı kanıtlanınca Yüce Divan'a giden yolun kapısı açıldı.
* ABD'nin son Irak operasyonu öncesinde Çiller, Başkan Clinton'ın kendisini aradığını söyledi, ABD Dışişleri Bakanlığı aynı gün Clinton'la görüşmediğini açıkladı.
* ABD'lilerin açıklaması Türkiye'yi karıştırınca Çiller, "Hayır ben, aslında Dışişleri Bakan Yardımcısı Strob Talbott'la telefonda görüştüm" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı ertesi sabah bunu da yalanladı.
* Çiller bunun üzerine "Clinton bana mektup yolladı" dedi. ABD bu açıklamaya da itibar etmedi.
* Çiller, Clinton'la temasları konusunda kamuoyunda çok sıkıştırılınca "Ben hayatımda hiç yalan söylemedim" dedi.
* Rusya ziyareti sırasında, S - 300 füzelerinin Güney Kıbrıs'a satılmaması konusunda "masaya yumruğumu vurdum ve geri adım attırdım" dedi. Yumruk vurması Rus yetkililerce yalanlandı. Füzelerin satış işlemi durdurulmadı.
* Sabah Gazetesi yazarlarıyla yaptığı bir kahvaltıda, "Ordu beni seviyor" diye demeç verdi. Hemen ardından Silahlı Kuvvetler'den yalanlama geldi.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Arşiv] [Standart harfler] [Künye]