hamlet.jpg

Hamlet yabancı bir isim

Hicran DÖLÇEK

Bilsak Tiyatro Atölyesi, "Park Yapılmaz" adlı oyununu Zincirlikuyu - Joy Port'da (eski Hodri Meydan Sahnesi) sergiliyor. "Park Yapılmaz", topluluğun Heiner Müller'in "Hamlet Makinesi" ve Shakespeare'in "Hamlet" adlı oyunlarından yola çıkarak yeniden yazdığı oyunun, tasarım ve kurgusu Ceysu Koçak ve Nihal Koldaş'a ait.
Topluluğun ortak bir dramaturji ile sahneye taşıdığı oyunu Nihal Koldaş biraz macera olarak niteliyor."Bu projeye girerken iki amacımız vardı: Topluluğu genişletmek ve biraz riskli bir çalışmaya girmek. Çünkü son birkaç yıldır hazır teksler üzerinde çalışıyoruz. Bu sefer biraz daha macera olsun istedik. Daha önce Heiner Müller'in "Hamlet Makinesi" adlı oyununun metni geçmişti elimize. Çok kısa bir metin ama hemen sahneye taşınması zor bir metin. Biz de düşündük ki, bu metni alalım, içerdiği düşüncelerden yararlanalım ama sahneye taşımayalım."
"Hamlet" kişiliğini kendi yaşantımızda bulmaya çalıştığımız oyunda, onun yenilgisi toplu bir yenilginin tabloları olarak yer alıyor. Kendini yıkıma götürenlerin tabloları... Oyunda "Hamlet" bir isim, hem de yabancı bir isim. Ama varolmak ya da olmamak, ölmek ya da yaşamak herkesin meselesi. Oyun uzun ve sessiz bir cenaze sahnesiyle başlıyor. Her oyuncu sahnenin önündeki tabuta doğru giderken, seyirciyle bambaşka bir ilişki kurabiliyor. Oyuncu tabuta kendi fotoğrafını götürüp, iğneliyor. O iğnelerken kendinden bir şeyler kaybediyor; umudunu, geleceğini... Ceysu Koçak, ortaya çıkan tabloların herkes için ayrı bir anlam ifade edebileceğini belirtiyor. "Arkada da Avrupa'nın yıkıntıları var. Biz bunu başka türlü yıkım olarak aldık. Yüklemek istediğimiz şey herkes için çok farklı olabilir. Somut, simgesel bir bakış getirmedik. Ama bir sürü alanda hep bir yıkıma doğru gidiyoruz. Gösterge olarak cenazeyle simgeledik onu. Ölüm durumu... Karşılaştığımız tüm ölümler. O ölüm karşısında bizim aldığımız durumlar. Bu bir ilişkinin ölümü olabilir. Bir umudun, bir kuşağın yok oluşu olabilir."
Kurulduğundan beri oyunlarını alternatif mekanlarda sergilemeye seçen Bilsak Tiyatro Atölyesi, "Park Yapılmaz"ı yine değişik bir mekan Joy Port'da sahneliyor. Ceysu Koçak, bunun tiyatro anlayışlarından kaynaklandığını söylüyor."Bazı oyuncular herşeyi hazır ister kostümünü, içine gireceği dekoru vs. Bizim tiyatro anlayışımız da tiyatroyu herşeyiyle sahiplenmek var. Önce oyunu seçiyoruz, dramatürjiyi yapıyoruz, sonra oyuna uygun mekan arayışına gidiyoruz. Boş bir alan gerekebilir, içiçe bir mekan gerektirebilir. Ona uygun alan seçiyoruz. Kendi düzenleyeceğimiz mekanlarda seyirciyle daha yakın oluyoruz. Seyirci, oyuncunun fısıltısını duyabilmeli, gözbebeklerini görebilmeli. Seyircide rahat ediyor böyle mekanlarda. Aslında şu ortamda pek fazla seçeneğimiz yok mekan konusunda..."[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Arşiv] [Standart harfler] [Künye]