turk.jpg

Türk bombası patladı

Sporcularımız mayıs ayında madalyaları kaptı, Avrupa'yı salladı

Akdeniz Oyunları öncesi önemli organizasyonlara katılan sporcularımız başarılı bir performans çizdiler. Avrupa şampiyonalarında 17 altın, 5 gümüş, 5 bronz kazanan sporcular, Balkan Şampiyonası'nda 6 altın 4 gümüş elde ettiler

MAYIS ayı içerisinde yapılan uluslararası organizasyonlarda madalyaya boğulan Türk sporu müthiş bir patlama yaptı.
Haziranda yapılacak Akdeniz Oyunları öncesinde çok önemli sınavlar veren sporcularımız, Avrupa Şampiyonalarında 17 altın, 5 gümüş, 5 bronz, Balkan Şampiyonası'nda 6 altın, 4 gümüş madalya kazandı. Mayıs ayında halterde ikinci kez takım halinde Avrupa Şampiyonluğu'na ulaştık, tekvandoda Avrupa Kupası'nı kazandık. Vücutçular Balkan Şampiyonası'nda takım birinciliği elde etti, boksörlerimiz de turnuvalarda 7 altın, 8 gümüş, 11 bronz madalya topladı.
Hırvatistan'ın Rijeka kentinde yapılan Avrupa Şampiyonsı'nda haltercilerimiz tarihi bir başarıya ulaştı. Takımımız Halil Mutlu, Hafız Süleymanoğlu ile 3'er altın, Ergun Batmaz ile 2 altın, 1 gümüş, Sunay Bulut ile 2 altın, Mehmet Yılmaz ile 1 altın, Dursun Sevinç ile 2 gümüş madalyaya ulaştı.
Varşova ve Kouvola'da Avrupa Şampiyonası sınavı verdiğimiz güreşte serbest stilde 8 yıl sonra şampiyon çıkartamadık, ancak grekoromende asrın güreşçisi Hamza Yerlikaya ile Hakkı Başar, altın madalya aldı, Şeref Eroğlu ile Yüksel Şanlı gümüşte kalırken, Ergüder Bekişdamat, Mevlana Kulaç, Kamil Kocaağaoğlu bronzla yetindiler.
Türk sporu judoda tarihinde ilk kez Avrupa şampiyonluğuna 8 - 11 Mayıs tarihleri arasında Belçika'nın Ostende kentinde kavuştu. Bu şampiyonada Selim Tataroğlu ile Hüseyin Özkan, altın madalyayı boyunlarına takmayı başardı. Tataroğlu, bir de bronz madalyanın sahibi oldu.
İspanya'nın Tenerife şehrinde Haldun Alagaş ile Nurhan Fırat, Karate'de Avrupa şampiyonluğu kürsüsünde İstiklal Marşı'nı çaldırdı.
Uluslararası turnuvalarda sınav veren Türk boksörleri de madalyasız kalmadı. Ahmet Cömert turnuvasında 5 altın, 4 gümüş, 10 bronz alan Türkiye, Altın Kemer Turnuvasında 1 altın, 1 gümüş, 1 bronz, Akrapolis Turnuvasında bir altın, 3 gümüş madalyaya ulaştı. Malik Beyleroğlu Altın Kemer'de, Nurhan Süleymanoğlu, Akropolis'de altına uzanırken, ilk kez uluslararası bir müsabakalara çıkan bayan boksörler de Akrapolis Turnuvası'nda 3 gümüş madalya aldı.
Türk sporunda bir diğer başarı tekvando da geldi. Hırvatistan'da Avrupa Kupası'na katılan Tekvando Milli Takımı, bu kupayı bir kez daha ülkemize getirmeyi başardı.
Vücut geliştirmede Balkan Şampiyonası'nda mücadele eden ay-yıldızlı ekibimiz, takım halinde şampiyonluğun yanısıra 6 altın, 4 gümüş madalyanın sahibi oldu.
Yılmaz Özcan Dünya Bilardo Şampiyonası'nda üçüncülüğü elde edip önemli bir başarıya imza attı.
[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları] [Arşiv] [Standart harfler] [Künye]