kralice.jpg

Kraliçenin aforozu

Sezen Aksu, para uğruna şirketini terkeden Sertap Erener'le yollarını ayırdı

Ali EYÜBOĞLU

SON albümü "Sertab Gibi"yle listeleri zorlayan Sertab Erener, müzik dünyasının kulislerinde ise 1 numara... Sertab Erener ile "hocası" Sezen Aksu arasında esen soğuk rüzgarlar, kulislerde birbirinden ilginç yorumlara neden oluyor.
Sertab Erener'in son albümü "Sertab Gibi"yi Sezen Aksu'nun ortağı olduğu Karma Müzik yerine, Sony Müzik'ten çıkarmasının ardındaki tek etkenin "telif ücreti" olduğu söyleniyor. Sevgilisi Demir Demirkan'ın etkisinde kalarak Sezen'i terkeden Erener, ünlü sanatçınını öfkesiyle karşılaştı. Gelişmeler üzerine bir zamanlar yanından ayırmadığı Sertab'a karşı tavır aldığı öne sürülen Sezen Aksu'nun, yılların ilişkisini biranda koparıp attığı belirtildi. İki yıldız arasında soğuk savaşların estiğini kanıt olarak da Sezen Aksu'nun Sertab Erener'in albüm tanıtım kokteyline katılmaması gösterildi.
Sezen Aksu'nun geçtiğimiz yıl; yanına "öğrencileri" Sertab Erener ve Levent Yüksel'i de alarak, Tempa Foneks'ten ayrılıp, Raks'la ortaklaşa Karma Müzik şirketini kurduğunu bilenlerin yaptığı yorum şöyle:
"Sezen Aksu, daha özgür çalışmak ve albüm satışlarından daha çok para kazanmak amacıyla Sertab ve Levent'i de yanına alarak Aydın Oskay'ın şirketinden ayrıldı. Ama çok geçmeden Sezen Aksu ile öğrencilerinden Sertab Erener'in yollarını para ayırdı."
Müzik dünyasının kulislerinde konuşulanlara göre Sertab Erener, Karma Müzik'ten "telif ücreti" olarak 20 milyar istedi. Levent Yüksel'in sözleşmesini feshetmesi karşılığında Tempa Foneks'e 20 milyar ödemesine rağmen, bu parayı albüm satışından çıkaramayan Karma Müzik, Erener'in talep ettiği "telif ücreti"ni yüksek buldu. Erener, Karma Müzik'le anlaşamayınca Aksu'yla yollarını ayırdı. Erener, sevgilisi Demir Demirkan ve prodüktör Cemal Noyan'la birlikte hazırladığı albümün dağıtımını 100 bin dolar (yaklaşık 14.3 milyar) karşılığında Sony Müzik'e verdi. Sony, ayrıca kasetin satışından da Erener'e pay ödeyecek.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]