emniyette.jpg

Emniyette `Sevda' depremi

İstanbul Emniyet Müdürü Er'in "Sevda Demirel masum" açıklaması emniyette tepkiyle karşılanırken, "polisin vatandaş karşısında güveni sarsıldı" değerlendirmeleri yapıldı

İSTANBUL - MİLLİYET


PARA karşılığı fuhuş yaptığı iddiasıyla gözaltına alınıp serbest bırakıldıktan sonra açlık grevi yapan fotomodel ve televizyon sunucusu Sevda Demirel, İstanbul emniyetinde depreme yol açtı.
İstanbul Emniyet Müdürü Ramazan Er, Demirel'den özür dileyerek "Ben Sevda Demirel'in masum olduğuna inanıyorum. Görevliler hakkında soruşturma açıldı" dedikten sonra Asayiş Şube Müdürülüğü'nde büyük bir operasyon başlattı. Poliste faturanın kesildiği ilk kişi fuhuş operasyonunu gerçekleştiren Ahlak Büro Amiri Mehmet Ali Çankaya oldu. Çankaya'nın Bölge Trafik Müdürlüğü emrine atanıp, aynı operasyona katılan Komiser Murat Tuğrul'la Enver Karahan, İlyas Ünal, Orhan Bulut, Orbay Arslan ve Halil Akdı adlı polis memurlarının da ifadesinin alınmasına karar verilmesi emniyette büyük bir huzursuzluk yarattı.
Adının açıklanmasını istemeyen polis şefleri, doğru bilgi ve gerekçelere dayanarak yapılan çalışmanın, teşkilatın kendisini yalanlamasıyla sonuçlanmasının moral çöküntüsü yarattığını söyledi. Varılan sonucun doğru olmadığını savunan polis şefleri, bu tür hatalı davranışlarla teşkilatın vatandaşın gözünde güven kaybettiğini belirtti.
Demirel gözaltına alındığı günlerde medyada üzerinden çıkan seri numaraları alınmış dolarların tespit tutanakları olduğu yolunda haberler yer almıştı. Bu arada, Demirel'e aracılık yaptığı iddia edilen kişilerde polisi doğrulayan ifadeler vermişlerdi. Belgeler, komplo iddialarıyla karşı karşıya kalan polis tarafından basına özellikle sızdırılmıştı. Ancak serbest kaldıktan sonra sinir nöbetleri geçirip açlık grevine başlayan Demirel sonunda polisin kendisini yalanlamasını başardı.
Fuhuş iddialarının sadece bir tuzak olduğunu iddia eden Demirel, aşağılanma kaygısıyla 25 gündür sokağa dahi çıkamadığını belirterek "Ne olur beni Ramazan Er kurtarsın. Çıkıp konuşursa ben o polisleri bağışlarım" diye konuşmuştu. Demirel'in önceki gün makamında ziyaret ettiği Ramazan Er, olayın bir komplo olduğunu doğrulayarak soruşturma açıldığını belirtti.

Er: Arkadaşlarımız acele etmiş

MUSA Ağacık, fuhuşla suçlanan TV sunucusu Sevda Demirel'le ilgili İstanbul Emniyet Müdürü Razaman Er'e sordu:
- Sevda Demirel'e "suçsuz olduğunu"söylemişsiniz, doğru mu?
- Evet, söyledim.
- Bu durumda polisleriniz Sevda Demirel'e "komplo"mu kurdular yani?
- Haayır! o konuda bir ihbar var arkadaşlarımıza. Arkadaşlarımız takibe alıyorlar fakat, acele ediyorlar suç oluşmadan alıyorlar!
- Sonra?
- Suç oluşmadan alındığı için de ben arkadaşlarım hakkında soruşturma açtım.

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]