Ünlü tutukluların cezaevi

Arife AVCU - İSTANBUL


TÜRKÜLERE konu olan Metris Cezaevi, ortaya çıkan tünelleri, 1988'de 29 siyasi mahkumun kaçtığı firar olayı ve son yıllarda ise "konuk" ettiği ünlü tutuklularla gündeme geldi.
Genellikle yasadışı İslami örgütlere üye kişilerle radikal İslamcı tutukluların hapsedildiği cezaevinin "ünlü" tutukluları arasında Aczmendi Lideri Müslüm Gündüz, Susurluk davası sanıkları Özel Timci polisler, Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin'le Söylemezler Çetesi'ne yardım etmekten yargılanan Asayiş Şube eski müdürü Sedat Demir de vardı.
İstanbul'da 12 Eylül harekatının ardından 1981'de açılan Metris Cezaevi'ni kamuoyunun gündemine getiren ilk olay 25 Mart 1988'de aralarında TKP / ML - TİKKO, THKPC - Devrimci Yol, Devrimci Sol, TDKP ve Partizan Örgütlerine üye 29 siyasi mahkumun firarı oldu. 80 tutuklu koğuşu, tiyatrosu, kütüphanesi, resim atölyesi ve sağlık üniteleriyle 400 tutuklunun kalabildiği İstanbul'un en modern cezaevi olarak nitelendirilen Metris'ten 29 siyasi tutuklunun kaçışı günlerce konuşuldu.
E - 23 ve E - 24 koğuşunda kalan idam ve ömür boyu hapse mahkumlar, üçüncü kattaki havalandırma bacalarından geçerek daha önce kazdıkları 60 metre uzunluğundaki tünelden kanalizasyonlara ulaşıp dışarı çıkmışlardı. Gece yapılan firar ancak ertesi gün sayımda ortaya çıkmıştı. Günlerce süren operasyonlardan sonra firari sanıklardan sadece 9'u Edirne sınırında yakalanmış, diğerleri ise yurtdışına kaçmıştı.
Metris Cezaevi kamuoyunun yakından tanıdığı kişilerle de gündeme geldi. Özellikle Söylemezler Çetesi, Susurluk skandalından sonra ilk kez emniyet müdürleri ve polislerinin de hapsedildiği Metris Cezaevi'nde Atatürk'e hakaret etmekten yargılanan RP eski Milletvekili Hasan Mezarcı da bir süre kalmıştı. Cezaevinde tutuklu bulunan ünlü isimler arasında şunlar var:
İbrahim Şahin (Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili), Özel Timci Polisler Ayhan Çarkın, Enver Ulu, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Mustafa Altınok, Oğuz Yorulmaz ve Bucak'ın özel koruması Gani Kızılkaya, Susurluk Skandalıyla adı uyuşturucu kaçakcısı olarak ortaya çıkan Yaşar Öz, Sedat Demir (İstanbul Emniyet Eski Müdür Yardımcısı), Halim Apaydın (Başkomiser), Müslüm Gündüz (Aczmendi Lideri), Ali Osman Zor (İBDA - C lideri).

[Ana Sayfa] [Siyaset] [Haber] [Ekonomi] [Dünya] [Sanat] [Yaşam]
[Entellektüel] [Spor] [Köşe Yazarları]