Yeraltında büyük buluşma

İZMİR'e çağdaş kimliğini kazandıracak İzmir Metrosu'nun önemli kısımlarından biri olan Nene Hatun Tüneli'nin iki ucundan, Yeşilyurt Kavşağı'nda ve Konak Bahribaba Parkı'nda bulunan şantiyelerden ayrı ayrı başlatılan tünel kazıları, kullanılan lazerli ölçme sistemleri sayesinde yerin 45 metre altında milimetrik ölçülerle buluştular.
Üçyol - Konak arasında kalan 1700 metrelik kısmını oluşturan Nene Hatun Tüneli'nde zorlu tünel kazısı işleri tamamlandı. Yeşilyurt Kavşağında bulunan 36 metre derinliğinde şaftta tünel kazısı Ocak 1996'da, Bahribaba Parkı'ndaki şaftta ise kazı işleri Haziran 1996'da başlatılmıştı.
Tünel kazı işleri boyunca her iki taraftaki şantiyede de günde 3 vardiya ve haftada 6 gün çalışıldı. Kazı işleri sırasında 38 idari personel ve mühendis ile 242 işçi görev yaptı.
Üçyol istasyonu ve Buca bağlantıları için gereken ve toplam uzunluğu 270 metreyi bulan genişletilmiş kesitli tüneller de dahil olmak üzere günlük kazı ilerlemesi 4 metre oldu.
Tüm çalışmalar sonuçlandıktan sonra Üçyol istasyonunun 1999 yılı başlarında faaliyete geçmesi bekleniyor. İzmir Metrosu ABB - Yapı Merkezi - Adtranz Konsorsiyumu tarafından gerçekleştiriliyor.