ayrinti.jpg

Ayrıntılarıyla Kuzgun Acar

1976 yılında yitirdiğimiz heykeltraş Kuzgun Acar'ın heykel, desen ve masklarından oluşan retrospektif sergi 30 Ekim'e kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde görülebilecek.
1928 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Kuzgun Acar, 1949 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne girdi. 1953 yılında mezun olduğu sıralarda, Türk sanat ortamında devam eden non figüratif ve soyut tartışmaları sırasında, demir, tel, plastik, vb. gibi değişik malzemelerle yaptığı soyut ve dinamik heykelleri ile dikkat çekti.
1961 yılında Paris Uluslararası Genç Sanatçılar Bienali'nde, birincilik ödülünü kazandı. Bienal tarafından kendisine burs verildi ve Paris'te yaptığı çalışmalar 1962'de Paris Modern Sanatlar Müzesi'nde sergilendi. Aynı yıl, 23. Devlet Resim ve Heykel Sergisi'nde birincilik ödülü kazandı. Türkiye'ye döndüğünde işhanı veya otel gibi yapılara heykeli bir süsleme unsuru olarak katmak için girişimlerde bulundu.
Sanatçının en önemli eserleri arasında, 1966'da Ankara'daki Emek İşhanı cephesine yaptığı, Anadolu'nun çoraklaşma sonucu kaybettiği toprağı ifade eden "Türkiye" adlı duvar heykeli, 1981 yılında söküldü. Daha sonra yapılan araştırmalarda, heykelin bir depoda bekletildikten sonra hurda olarak satıldığı ortaya çıktı.
1968 yılında Mehmet Ulusoy'un başlattığı sokak tiyatroları için masklar yapan Acar, daha sonra da tiyatro ile ilgisini sürdürerek tiyatro elşetirileri yazdı. Mehmet Ulusoy'un Paris'te sahnelediği Bertold Brecht'in "Kafkas Tebeşir Dairesi" adlı oyunu için yaptığı masklar ve kostümler büyük ilgi gördü. Kuzgun Acar, sinemaya da yönelerek tamamlamadığı belgesel filmler çekti. Sinematek'te görev aldı.
Son yıllarda maddi sıkıntı çeken sanatçı, elbise boyamak gibi değişik işler de yaptı. 4 Şubat 1976 günü çalıştığı atölyede merdivenden düşerek beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitiren sanatçının son projesi, resmi ve anıtsal heykeller yerine halkla içiçe bir Atatürk heykeli yapmaktı.
Milli Reasürans Sanat Galerisi'nde ayrıntılı bir resrospektifini izleme şansına erişeceğimiz Kuzgun Acar için ayrıca sergi çerçevesinde ilk kez hazırlanan bir kitap da yayımlanacak.