pop.jpg

Aranjörlere suçlama

Pop müziğin su yüzüne çıkan sancısı... İzel, Ercan Saatçi ve Aykut Gürel'i de hedef alarak, aranjörleri bencillikle suçluyor. İkiliye göre ise "Dişi Tarkan" yalan söylüyor

"Aykut Gürel ile Ercan Saatçi'yi biraraya getiremediğim için albümümü Mustafa Sandal'la yaptım."
Bu sözlerin sahibi pop müziğin ünlü isimlerinden İzel.
Saatçi ve Gürel'le hazırladığı ilk albümü "Adak"la müthiş bir çıkış yapan İzel'in 2. kasetinin aranjörlüğünü Mustafa Sandal üstlendi.
Sandal'ın 60 bin dolara imza koyduğu albüm, "Adak" kadar satmadı. "Adak" 580 bin satarken, "Emanet"in tirajı 200 bin barajını zor aştı.
Tirajdaki bu düşüş İzel'i, "Neden ekip değiştirdin" sorularıyla karşı karşıya bıraktı.
Şarkıcı, kendini savunurken pop müzikte aranjörlük yapanları bencil olmakla suçladı:
"Son albümde de niyetim Aykut ve Ercan'la çalışmaktı. Ama mümkün olmadı. Onları biraraya getiremedim. Aykut'a, albümü Mustafa'yla hazırlayabilir miyiz dedim. Kabul etmedi. Bazı aranjörlerin, `Tek başına çalışmak' gibi prensipleri var. Bu tür problemler yorumcuları fazlasıyla üzüyor. Albümün hazırlık döneminde, `Allah kahretsin. Keşke ben de beste, aranje yapıyor olsaydım' diye çok söylendim.
Albüm benim evim gibi. Herkes evime tek başına gelmek istiyor. `O gelirse, ben gelmem' diyor. Büyük problemler yaşıyoruz. Kimse müzik adına birşeyler yapmaya yanaşmıyor. Egolar ön plana çıkıyor. Bu da kötü birşey. `Müzik, barış kardeşliktir' deniyor ama öyle olmuyor. 3 - 4 önemli ismi biraraya getiremiyorsunuz."

Müzikte dalavere olmaz

Aykut Gürel, İzel'in olayları yanlış hatırladığını, Ercan Saatçi ise İzel'in yalan söylediğini belirtiyor.
"İzel'in `Aykut'la Ercan'ı biraraya getiremedim' dediği dönemde biz Ercan'la ortaklaşa stüdyo açıyorduk. Her gün beraberdik" diyen Gürel, şunları söylüyor:
"Yapımcısı ve İzel benden, albümü tek başıma yapmamı istediler. Bana, `Raks, Ercan Saatçi'ye küskün. Sen aranjör ol. İstersen Ercan'dan söz ve beste alabilirsin.' dediler. Onlara, bana Ercan'ı sattırmayın. Ben, böyle şeylerde vefaya çok inanırım. Aç kalırım, adam satmam. İşi Ercan'la yapalım dedim. İstemediler.
İzel, bana Mustafa'dan aldıkları bir şarkıyı dinletti. İşin müzik direktörü bendim. Mustafa'dan bir şarkı alacaktık. Daha sonra enterasan duyumlar almaya başladım. Önce Ufuk Yıldırım'a, ardından Mustafa Sandal'a teklif edilmiş işin müzik direktörlüğü.
Bu konuyu İzel'e sordum. Aldığım yanıt `yalan' oldu. Ama sonunda o `yalan'lar, doğru çıktı. Sonra Mustafa Sandal telefon açtı. `Kanka, bir sürü şarkı yaptım. Gel İzel'in işini beraber yapalım.' dedi. Mustafa'ya, beni bu işe sokma. Artık yokum dedim.
Müzik, gönül işidir, aşk işidir. Alavere, dalavere, yalanla ve adam satmayla yapılan bir işten hayır gelmez."

`İzel yalan söylüyor'

Ercan Saatçi ise İzel olayı hakkında şöyle konuşuyor:
"İzel yalan söylüyor. Telefon açıp, benden özür diledi. `Hata yapmışım, Bana şarkı verir misin' dedi. Vereceğimi söyledim. Hatta İzel'le geçmişte beraberliğimiz olduğu için, eşimle de görüştü, izin istedi. Gülümsün'le birlikte yemeğe çıktı. Ondan, `Böyle birşeye müsade eder misin?' deyip, izin istedi. `İngiltere'ye gidiyorum. Dönüşte arayacağım' dedi. Aradan zaman geçti, gazeteden albümü Mustafa'nın yaptığını okudum. İzel, belki de prodüktörünün oyununa geldi. Çünkü İzel, çok temiz kalplidir, saftır. Nereye çeksen oraya gelir. Herkese iki dakikada inanır.
Ama sonuçta İzel'in hatası. Sen iyi bir ekiple, iyi bir albüm yapmışsın. O ekibi takviye et.
Mustafa Sandal'ın hatası da, kendi ses aralıkları olmadığı için İzel'e de bunu yapmış. İzel, onun gibi değil ki! İzel, iyi bir şarkıcı. İzel'in sesi arka plana düşmüş. Sadece Çelik ve Ufuk Yıldırım'ın şarkısında İzel'in sesini duyuluyor.
Örneğin Kayahan, Nilüfer'in sesini çok iyi tanıyor. Hangi şarkının nasıl duracağını biliyor. Ben de İzel'i çok iyi tanıyorum. 10 sene sahnede, 6 sene stüdyoda çalıştık. İzel'in nasıl şarkı söyleyeceğini Türkiye'de benden iyi kimse bilemez. Üzülüyorum, böyle olmamalıydı. Türkiye'nin dişi Tarkan'ıydı İzel."
İzel'in yapımcısı Ömer Rıza Çam ise "Doğru olanı yaptığı" görüşünde. Aykut Gürel'in daha işe başlamadan avans istediğini söyleyen Çam, "Mustafa Sandal, büyük bir besteci. İzel de çok iyi bir yorumcu. Ben ikisini birleştirdim. Albüm, `Adak' kadar yüksek tiraj yapmadı ama ben zamanla o tirajı yakalacağına eminim. Bu olay İzel'e de bir ders verdi. Kendi ayakları üstünde durmayı öğrenecek" diyor.

Sandal'dan yanıt

Mustafa Sandal, en iyi bestelerini İzel'in albümünde kullandığını söylüyor. Sandal, İzel'in albümünde müzik direktörü olarak hata yaptığını da kabul ediyor:
"İzel için çalışmaya başladığım günlerde Aykut Gürel, `Musti, İzel'i iyi etüd ettin mi?" demişti. Ben, müzik direktörü olarak galiba orada bir hata yaptım. İzel'i çok tanımadan bu işe girdim. Sadece merhabamız vardı. 3 - 4 parçasını biliyordum. Ben İzel'i bir yerlere taşımaya çalıştım. Ama bunu İzel'i çok fazla etüd etmeden yaptım. Halbuki İzel'in belli bir tarzı ve yolu vardı. O, bar çalışmaları yapıyor, bundan büyük mutluluk duyuyor ve hakkını da veriyordu. Ama benim hesabım şuydu:
İzel, gel seni başka bir yerlere taşıyalım. 50 bar çalışması yapacağına, 15 konser ver. Daha az yorul. Aradaki zamanı da başka şeylere ayır. İzel'in albümünü hazırlarken bunları düşündüm. Burada benim adıma bir başarısızlık varsa o da budur. Bir kıyafet diktiğin zaman mankenin, o kıyafeti, inanarak, hissederek taşıyabilmesi lazım."
Pop müziğin "can çekiştiği" bir dönemde 1.5 milyon dolara Mustafa Sandal'ı transfer eden Mahsun Kırmızıgül'ün deyimiyle, "Oynanan kumar büyük."
Kumarda kayıplar büyük olunca, kavga da beraberinde geliyor.

Yarın: Şarkıcı çok, müzisyen yok