ham.jpg

"Hamlet"le bütün bir gün

İzmit Belediyesi Şehir Tiyatroları, "Hamlet"i Türkiye'de ilk kez tam versiyonu ile sahneliyor

Hicran DÖLÇEK

BİR tiyatroseverin bütün gün süren bir tiyatro şölenine hayır diyebileceğini sanmıyorum. Hele de Shakespeare ile... İzmit Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, "Hamlet"i ilk kez tam versiyonu ile sahneliyor. Oyun, İzmit Belediyesi tarafından yenilenen Seka Kültür Salonu'nda bugün başlıyor.
Temmuz ayında kurulan İzmit Belediyesi Şehir Tiyatroları Türkiye'nin dördüncü ödenekli tiyatrosu. Genel Sanat Yönetmeni Işıl Kasapoğlu tarafından açılış oyunu olarak belirlenen "Hamlet"le öngörülen amaç, İzmit'te genç bir tiyatro ekibi oluştururken Şehir Tiyatrosu'nun tiyatral seviyesini baştan belirlemek. Kasapoğlu İzmit'te olduğu gibi yerel yönetimlerin mutlaka tiyatroyu desteklemesi gerektiğini düşünüyor. "Türkiye'de tiyatro ya devlet tiyatroları ya da özel kumpanyalar şeklinde yapılıyor. Özel kumpanyaların durumu ödeneklerin kısıtlı olması nedeniyle çok zor. Bu nedenle büyük prodüksiyonlara girmekte zorlanıyorlar. Ancak tüm dünyada olduğu gibi tiyatronun en önemli desteği yerel yönetimlerden gelecektir diye düşünüyorum ve buranın örnek olmasına çalışıyorum."
Sabahattin Eyüboğlu'nun çevirisiyle sahnelenen oyunun tamamı altı saat. Seyircilerin oyunda geçirdikleri bu süre içinde yeme ve içmeleri karşılanıyor, aralarda Rönesans dönemi Shakespeare müziklerinden oluşan mini konserler düzenleniyor. Oyun bitince şölen bitmiyor, oyundan sonra oyuncular ve seyirciler birlikte çorba içip sohbet ediyorlar. Işıl Kasapoğlu oyunu çalışırken hiçbir yerini kesmeye elinin varmadığını söylüyor. "Oyunu çalışmaya başladığımızda, hergün yeni bir satır öğrendik. Bizi rahatsız eden, `bu olmasa' dediğimiz hiçbir şey olmadı. Teks bize tam versiyonu dışında hiçbir şans bırakmamıştı. Bugüne kadar çok defa Shakespeare oyunu sahneledim ve bir çoğunda kestim, biçtim. Şimdi düşünüyorum da, Shakespeare'i hiçbir zaman gerektiği kadar anlayamamışım."
Siz de Shakespeare'i daha iyi solumak için bir gününüzü "Hamlet"e ayırmaya ne dersiniz?
Çeviren: Sabahattin Eyüboğlu, Yöneten: Işıl Kasapoğlu, Dekor - Kostüm: Efter Tunç, Dramaturji - Koreografi: Emre Koyuncuoğlu, Işık Tasarımı: Işıl Kasapoğlu, Oyuncular: Tardu Flordun (Hamlet), Zuhal Gencer (Gertrude), Ufuk Aşar (Laertes), Engin Benli (Claudius), Şafak Karali (Polonius), Esra Bezen Bilgin (Ophelia), Serhat Tutumluer, Barış Falay, Veysel Sami Berikan, Barış Falay, Mehmet Çevik, Betül Çobanoğlu, Funda İlhan, Aydın Sigalı, Ahmet Yaşar Özverdi.