haf.jpg

Haftanın kuşatması!

"Kuşatma Altında Aşk" - Yönetmen: / Senarist: Ersin Pertan / Görüntü: Erdal Kahraman / Müzik: Kamran İnce / Oyuncular: Erdal Uğurlu (Yorgo), Sevtap Çapan (Anna), Cüneyt Türel (Notaras), Eray Özbal (Longo), Müfit Can Saçıntı ().

TOZDAN dumandan ferman okunmama durumuna yabancı değiliz. Bu hafta yedinci sanatın içinde kaybolacağı yapay tartışmaları yaratmak için "Kuşatma Altında Aşk"ı hedef tahtası yapılacak! Filme emeği geçen herkese şimdiden geçmiş olsun...
Haber bültenlerinin sonunda özelde sinema, genelde sanat hakkında ciddiye alınır bir fikir sahibi olmayan bilumum meslek erbabını konuk etmekten daha ileri düzeyde tartışmalara zemin hazırlıyor "Kuşatma Altında Aşk". "Konstantıniyye" dergisinin adına bile itiraz edenler "Konstantinopolis" surları içindeki küffarın, yiyen, içen, seven, sevişen, inanan, korkan etten kemikten insanlar olarak belirdikleri bu öyküyü hiç sevmeyecekler. Pek pek meşhur Bizans entrikalarını ve kendi çıkarlarını korumak için Osmanlı yönetimini tercih edenleri izlerken filmin keyfini çıkarabilecekler!
Yararlandığı kaynaklar (bkz. komşu yazıdaki mihrak meselesi) doğrultusunda tarihe bakışı, tarihi olayları ders kitaplarımızdan `pek bir farklı' ele alışı, 505 yıl öncesinin bir kez daha hararetle tartışılmasına yol açabilir. Bu hararetin sağlığın bozulmasına işaret olduğunu "İstanbul Kanatlarımın Altında" zamanından anımsayıp sağduyulu davranılmasını umuyorum.
"Kuşatma Altında Aşk", bir dönem filmi değil, öncelikle bir aşk filmi. Hatta bana fazla romantik gelen bir aşk öyküsü. Bunda başarılı görüntü yönetiminin de payı var! Erdal Kahraman, Altın Portakal'ını hak eden bir ışıklandırmayla iç çekimlerin sıkıntısını bir ölçüde gidermeyi başarmış. Eski İstanbul'u baştan yaratma lüksüne sahip olmadığımız için kapalı mekanlarda geçen filmin sanat yönetimi de oldukça başarılı.
Alanında deneyimli olan Annie Geelmuyden - Pertan, filmin asıl yönetmeni sayılabilir. Açıkçası, içeriğine karşın diyalogları fazla uzun, mizahı yer yer öne çıkıp yer yer tümüyle yok olduğu iyi dengelenmemiş bulduğum, "yeni Hande Ataizi" Sevtap Çapan ve balet Erdal Uğurlu'nun oyunculuklarından ise hiç söz etmek istemediğim "Kuşatma Altında Aşk" bir kostüm filmi. Yeşilçam'ın tüm Bizanslıları ve diğer küffarı göğsü göbeği koca bir haçla kaplı, garip Haçlı ordusu eri gibi görüntüleme cehaletinden "İstanbul Kanatlarımın Altında"nın turkuaz armonisine uzanan çizgide, sonunda otantik bir kostüm ve mekan tasarımına ulaştık!