skup.jpg

Kupalara abone

Ünlü binicimiz Kemal Öncü, 30 yıllık spor yaşamına tam 755 kupa, 3000 derece sığdırarak büyük bir başarının sahibi oldu. 1965 yılında Milliyet'in geleneksel anketinde "Yılın Sporcusu" unvanına kavuşan, Sipahi Ocağı'nın önde gelen sporcularından biri olan Öncü'nün en büyük hedefi, küçük bir biniciyi yetiştirip dünya şampiyonu yapmak

TEK bireyin toplumlarla yarışmasını ancak filmlerden izliyebiliyoruz..
Ama, bizim filmimizin kahramanı gerçek.
O, tek başına kısa insan ömrünün bir bölümünde; uzun ömürlü, çok kişili kulüplerle yarışıyor.. Bu yaşam öyküsünde topladığı kupa sayısı, büyük kulüplerimiz ile at başı gidiyor.
30 yıllık spor yaşamında tam 755 kupa. Tam 3000 derece ve kurdela.
Spora Beşiktaş takımında futbol ile başlayan Kemal Öncü, kısa bir zaman sonra babasının aldığı atı Hidalgo ile zirveye tırmandı, elde ettiği şampiyonluklarla 1965 yılında Milliyet Geleneksel Anketinde "Yılın Sporcusu" unvanına kavuştu.
Kemal Öncü, yüksek tahsilini Amerika'da petrol mühendisi olarak yaptı. Bu süre içinde adını Amerika ralli tarihine yazdırdı. Lew Orleans - Miami 400 kilometrelik parkurunu Mustang otosu ile önde bitirerek birinci oldu.
Öncü daha sonra Lübnan'a giderek petrol mühendisi olarak çalışmaya başladı.. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı kupalarını birlikte kazandığı atı Alaattin de yanındaydı. Üç atı daha vardı. Briç, Colombo, Ali Baba.. Bir gün Kemal Öncü'nün dünyası karardı..
Dört atının bulunduğu Atlı Spor Kulübü, teröristlerin kampı Sabra'nın tam karşısındaydı. Teröristler ölüm saçıyordu. Etrafı taradılar, Kemal Öncü'nün dört atını da. Ölen dört atını içine gömdü Kemal Öncü ve yurduna döndü.
Dört atının birden öldürülmesi ile dünyası kararan Kemal Öncü, bugün Sipahi Ocağı'nın bir üyesi ve önde gelen binicilerinden biri. Çok küçük bir biniciyi yetiştirip dünya şampiyonu yapmak ise en büyük amacı.

Milliyet ödülü

Spor yaşamı boyunca 755 kupa kazanan Kemal Öncü, 1965 yılında Milliyet Gazetesi okurları tarafından da Yılın Sporcusu seçilmişti. Çok çekişmeli geçen bir mücadele sonunda rakiplerini geride bırakan Öncü, ödülünü, Ayazağa parkurunda yazarımız Necati Karakaya'dan almıştı.