spo03x.jpg

Arif görevini yaptı

Kış Olimpiyatları'nda ülkemizi temsil eden tek sporcu olan Arif Alaftargil, alp disiplini slalomda 29. sırayı aldı. 35 sporcunun tamamlayamadığı pistte İranli ve Porto Rikolu rakiplerini geride bırakan Alatargil, olimpiyatlardaki en iyi ikinci slalom derecesine ulaştı

HÜSEYİN KIRCALI / NAGANO

NAGANO Kış Olimpiyat Oyunları'nda ülkemizi temsil eden tek sporcumuz Arif Alaftargil, alp disiplini slalomda 2 dakika 25 saniye 09'luk derecesiyle 29. oldu. Yarış sırasında 5 şiddetinde meydana gelen, ancak hasara yol açmayan deprem heyecan yarattı.
Hava ve pist koşullarının kötü olması nedeniyle dünyaca ünlü kayakçılar Alberto Tomba, Jure Kosir ve Mario Reiter'in de aralarında bulunduğu 35 sporcunun tamamlayamadığı pistte Alaftargil, finişi geçen 31 kayakçı arasında yer aldı. Birinci turda 1.12.36, ikinci turda ise 1.12.73'lük dereceler yaparak İranlı ve Porto Rikolu rakiplerini geride bırakan kayakçımız, 1984 Sarajevo'da Yakup Kadri Birinci'nin aldığı 27.'likten sonra olimpiyattaki en iyi ikinci slalom sonucunu da almış oldu.
Pistin bir gece önceden fazla sulanması nedeniyle oluşan buzlanma sonucu 35 sporcu yarışı terk ederek veya parkuru tamamlayamayarak başarısız olurken, ünlü İtalyan kayakçı Tomba da ilk etapta 17. sırayı alınca ikinci tura katılmadı. Yarışı sürpriz isim Norveçli Hans Petter Buraas (1.49.31) kazandı.
Alaftargil, yarış sonrası yaptığı açıklamada, Nagano'ya gelirken hedefinin ilk 40 olduğunu hatırlatarak, "Aylardır bu yarışa hazırlandım. Elimden geleni yaparak, ülkemi en iyi şekilde temsil ettiğime inanıyorum" dedi.
Dörtlü bobsledde Christoph Langen yönetimindeki Almanya II takımı şampiyonluğa ulaştı. İkinciliği İsviçre I elde ederken, İngiltere ve Fransa takımları bronzu paylaştı. Biatlon erkekler 4x7.5 kilometrede altın madalyayı Almanya kazandı. Öte yandan iki altın madalyalı Hollandalı sürat patenci Marianne Timmer'e Playboy'un yaptığı "Havva" kılığında çıplak poz verme teklifi, Nagano'da günün konusu oldu. Oyunların son gününe girilirken Almanya, 11'i altın 28 madalya ile Norveç ve Rusya'nın önünde ilk sırada yer aldı.


Finliler'e bronz madalya

Erkekler Buz hokeyinde Kanada'yı 3 - 2 yenen Finlandiya bronz madalyanın sahibi oldu. Finliler, bronzun tadını doyasıya çıkardılar... Finalde ise sabaha karşı Çek Cumhuriyeti ile Rusya karşı karşıya geldiler...

Perde kapanıyor

İKİ hafta süreyle Dünya spor gündemini oluşturmasının yanısıra, Irak'a müdahale hazırlığındaki ABD'nin "olimpik ateşkes" çağrısına uymasıyla politika gündemine de giren 18.Kış Olimpiyat Oyunları, bugün Türkiye saatiyle 11.00'de başlayacak muhteşem kapanış töreniyle sona erecek. Minami Nagano Sports Park'taki kapanışta olimpiyatta yer alan 72 ülkeden binlerce sporcu tekrar bir araya gelirken, Japonlar yine göz kamaştıran renkli gösteriler sergileyecekler. Nagano caddelerini süsleyen Türk bayrakları da bugünden itibaren kaldırılacak... (Fotoğraflar: Hüseyin KIRCALI)

Süper gösteri

Kış Olimpiyatları'nın en çok ilgi çeken branşlarından biri olan buz pateni de görkemli bir törenle veda etti... Madalya kazanan sporcuların yaptığı birbirinden ilginç gösteriler izleyenleri büyüledi ve büyük alkış topladı...