dun01.jpg

Sandıkta Türkiye mesajı

Ermenistan'da başkanlık seçimlerinin ikinci turu dün yapılrdı. Adaylar Koçaryan ve Demirciyan, sandık başına giderken Türkiye'ye mesaj yollamayı ihmal etmediler

ERMENİSTAN'da Robert Koçaryan ve Karen Demirciyan'ın yarıştığı Devlet Başkanlığı seçimlerinin ikinci turu dün yapıldı. Her iki aday da seçildikleri takdirde Türkiye'den beklentileri olduğunu söylediler.
2,2 milyon seçmenin kayıtlı bulunduğu Ermenistan seçimlerinde, karargah kurduğu yere yakın sandıkta oy kullanan Koçaryan, seçim bürosuna eşiyle birlikte geldi ve kendisine verilen iki beyaz güvercini uçurarak "barış görüntüsü" vermeye çalıştı.
Seçim bürosunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Koçaryan, Türk gazetecilere de açıklamalarda bulundu. "Seçilirsem, Türkiye ile ilişkilerde bazı yeni şeyler olacak" diyen Robert Koçaryan, "bunların neler olacağı sorusuna da, "Bir-iki gün sabredelim, Türkiye ile ilişkiler, Ermenistan dış politikasının anahatlarından birisidir. İlişkilerin yeni biçimi ile ilgili ilkelerimizi yakında çok açık bir şekilde ortaya koyacağız" yanıtını verdi.
Koçaryan, "Seçilirsem, elbette Türkiye ile ilişkilerde yeni vurgulamalarımız olacak. Nelerin öne çıkarılacağını yakında netleştireceğiz" dedi.
Koçaryan, seçimlerin ikinci turunun, birincisine oranla daha sakin ve düzenli bir havada geçtiğini söyledi.

Demirciyan'ın mesajı

Koçaryan'ın rakibi eski SSCB liderlerinden Karen Demirciyan da, "Türkiye ile ilişkilerin geleceğini nasıl gördüğü" sorusuna şu karşılığı verdi:
"Önceki Devlet Başkanı Levon Ter Petrosyan'ın bu konuda net bir siyaset izlediğini görmedim. Yalnız şunu söylemek isterim ki, biz hiçbir önkoşul sürmeden bütün ülkelerle işbirliğine hazırız. Ama ortada bir sorun var. Bu da, Türkiye'nin bize uyguladığı ambargo. Türkiye bu ambargoyu derhal kaldırmalı. Bu hem Türkiye'nin, hem de Ermenistan'ın yararına olacaktır, ancak, en çok da Türkiye'nin yararına olacaktır. Bu ambargo aslında size daha çok zarar veriyor."
Demirciyan, "Ambargonun kalkacağından ümitli misiniz?" sorusuna da, "Ümidim değil, kararlılığım var" karşılığını verdi.
Türkiye'nin Ermenistan'ı tanıdığını anımsatan Karen Demirciyan, "Ama gerçekten tanıdığını, bizimle diplomatik ilişki kurararak kanıtlamalı, ilişkiler önündeki bütün engelleri kaldırmalı" diye konuştu.
Ayrı yerlerde oy kullanan Demirciyan ile Koçaryan'a basının ilgisinin çok farklı olduğu gözlendi. Koçaryan'ı kalabalık bir gazeteci topluluğu izlerken,
Demirciyan'ı çok daha az sayıda basın mensubu izledi. Bu arada, subay ve askerlerin ilk turda kışlalarında komutanlarının emri doğrultusunda oy kullandıkları yolundaki iddialar üzerine ordu mensupları bu turda sivillerle birlikte oy kullandı.