Elektrik borçlarına 60 trilyonluk af

TEDAŞ Genel Müdürü Kadir Ramazan Çoşkun bu hafta içinde Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak kararnameyle bugüne kadarki elektirik borçlarının affedileceğini açıkladı

eko01.jpg        ELEKTRİK dağıtım işletmelerinin özelleştirilmesi nedeniyle eskiden gelen ve bugüne kadar tahsil edilemeyen 60 trilyon liralık borç için af çıkarılıyor. Af kararının bu hafta çıkmasını beklediklerini belirten TEDAŞ Genel Müdürü Kadir Ramazan Coşkun, üç zamanlı sayaç uygulamasının başladığını, uygulamanın gece çalışan işletmelere yüzde 50 fiyat avantajı sağlandığını bildirdi.
       Özelleştirilen elektrik dağıtım işletmelerinin yakında, ihaleleri kazanan firmalara fiilen devredileceğini anımsatan Kadir Ramazan Coşkun, eski borçların devirde sorun çıkarmaması için bir defalık af çıkarılmasının kararlaştırıldığını belirterek, şunları söyledi:
       "Köylerde içme suyu temini ya da sulamada kullanılan elektrik nedeniyle bugüne kadar tahsil edilemeyen alacaklar var. Bunların tahsil imkanı yok. Aynı şekilde kentlerde değişik nedenlerle tahsil edilemeyen alacaklar var. Bazı aboneler borçlarını ödemedikleri için sayaçları sökülmüş. Yine kamu kuruluşlarından alacaklar var. Okul, hastane ve diğer kamu kuruluşlarının ödeyemedikleri borçlar elektrik borçları bulunuyor. Dağıtım işletmelerinin devredebilmemiz için tahsil edilemeyen bu eski alacaklara bir çözüm bulmamız gerekiyordu. Bunun için bir kerelik af çıkarılacak."

Kartlı sayaç

       Af kararının Bakanlar Kurulu'nda olduğunu belirten Coşkun, kararın bu hafta içinde çıkmasını beklediklerini ekleyerek, affedilecek alacak miktarının 60 trilyon lira civarında olduğunu bildirdi. Coşkun, bu alacağın büyük bölümünün kamu kuruluşlarının ödemedikleri borçlardan oluştuğunu kaydetti.
       Kartlı sayaç uygulamasının, özelleştirmeden sonra işletmeleri devralan şirketler tarafından başlatılacağını belirten Coşkun, üç zamanlı sayaç uygulamasının başladığını bildirdi. Şu anda 100'e yakın fabrika ve işletmenin 3 zamanlı sayaç uygulamasından yararlandığını ekleyen Coşkun, üç zamanlı sayaç uygulaması ile gece elektrik kullanan fabrika ve işletmelerin elektriği daha ucuza kullandığını anımsatarak, "Üç zamanlı sayaç kullanan işletmelerin elektrik faturaları yüzde 50 daha düşük oluyor. Bir çok işletme üç zamanlı sayaç taktırıp gece çalışarak yüklü elektrik faturalarından kurtulabilirler" dedi.

Borcun çoğu kamunun

       Elektrik borçlarının çoğu kamu kuruluşlarına ait.
       Ayrıca köylerde içme suyu temini ya da sulamada kullanılan elektrik nedeniyle bugüne kadar tahsil edilemeyen alacaklar var.
       TEDAŞ Genel Müdürü Kadir Ramazan Çoşkun'a göre bu borçların tahsiline imkan yok.
       Toplam 60 trilyonu lirayı bulan bu borçlar için affın bu hafta Bakanalar Kurulu'ndan çıkması bekleniyor.