Celasun vefat etti

Murat KIRAY - ÇANAKKALE

hab05.jpg        TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin ülke yönetimine el koyduğu 12 Eylül 1980'de komuta kademesinde bulunan Milli Güvenlik Konseyi üyesi, Jandarma eski Genel Komutanı emekli Orgeneral Sedat Celasun, tatilini geçirdiği Çanakkale'de yaşamını yitirdi.
       Kent merkezine yaklaşık 15 kilometre mesafedeki Güzelyalı Jandarma Eğitim ve Dinlenme Merkezi Komutanlığı'nda kalan 83 yaşındaki Celasun, dün saat 09.30'da kalbinden rahatsızlandı. Boğaz Komutanlığı Deniz Hastanesi'ne kaldırılan Celasun, kurtarılamadı.

Evren üzgün

       Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren, Celasun'un ölümüyle ilgili Marmaris'te şu açıklamayı yaptı:
       "Sedat Celasun Paşa'nın vefat ettiğini öğrenince, çok üzüldüm tabi. Önce Nurettin Paşa'yla konuştum. Çok eskiden beri tanıdığım bir arkadaşımdı. Sedat Celasun'u binbaşılık görevinden beri tanırdım. Aldığı bütün görevlerde başarılı olmuş, çalışkan, dürüst, iyiliksever bir arkadaşımızdı."
       Evren, Celasun'la özellikle 12 Eylül döneminde büyük uyum ve anlayış içinde çalıştıklarını vurgulayarak "12 Eylül dönemi öncesinde ve Milli Güvenlik Konseyi'nde iken hiçbir zaman ters düştüğümüz bir konu olmamıştı. Orgeneral Celasun'un başta ailesine, yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı diliyorum" diye konuştu.

PORTRE

12 Eylül'ün jandarma komutanı

       EMEKLİ Orgeneral Sedat Celasun, Türkiye'nin "sancılı yılları"nda adı en fazla duyulan komutanlardan biriydi. 12 Eylül darbesine Jandarma Genel Komutanı olarak imza atan Celasun, 1915'te İstanbul'da doğdu. Kara Harp Okulu'nu 1939'da, Topçu Okulu'nu da 1941'de bitiren Celasun, 1955'te Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin çeşitli kademelerinde görev yapan Celasun, 1973'te korgeneral rütbesine yükseldi. Bu rütbeyle Genelkurmay Lojistik Başkanlığı görevinde bulundu. 1977'de orgeneralliğe terfi ederek 3. Ordu Komutanlığı ve Genelkurmay 2. Başkanlığı yaptı. Celasun, şiddetin giderek tırmandığı 1978'de Jandarma Genel Komutanlığı'na getirildi.
       Her gün yüzlerce gencin yaşamını yitirdiği sağ - sol çatışması ürkütücü boyutlara ulaşırken, Aralık 1979'da dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren'le Celasun'un da aralarında bulunduğu kuvvet komutanlarının imzası bulunan bir "uyarı" mektubu, Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'e iletildi.
       1980 yazında anarşi ve terör önlenemez boyutlara ulaşınca, "müdahale" gecikmedi. Genelkurmay Başkanı Evren, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Nurettin Ersin, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Nejat Tümer, Hava Kuvvetleri komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Celasun'dan oluşan "Milli Güvenlik Konseyi" 12 Eylül 1980'de ülke yönetimine el koydu.
       Parlamento feshedilerek, ülkede sıkıyönetim ilan edildi. Siyasi partiler kapatılarak, yöneticilerinin siyaset yapma hakları elinden alındı, sendikalar, dernekler kapatıldı ve çok sayıda kişi tutuklanarak, şu anda dahi "hukuksallığı" tartışılan "12 Eylül mahkemeleri"nde yargılandı. Çok sayıda genç idam edildi. Darbenin lideri Evren 7. Cumhurbaşkanı seçilirken, Celasun, diğer komutanlarla birlikte anayasının geçici 2. maddesi uyarınca 1989'a kadar Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeliği görevinde bulundu.