Duruşmada gözyaşı

Ümran AVCI - İSTANBUL


hab07.jpg        İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Burak Erdoğan'ın, sanatçı Sevim Tanürek'e çarparak ölümüne sebebiyet vermekten iki yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. İlk duruşmada Erdoğan'ın ehliyetinin kazadan sonra düzenlendiği iddia edildi.
       Tutuksuz sanık Burak Erdoğan, Şişli 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya İngiltere'de dil eğitimi gördüğü gerekçesiyle gelmedi. Tanürek'in duruşma boyunca gözyaşı döken eşi Ahmet Tanürek ve oğlu Mustafa Cavit Tanürek Erdoğan'dan davacı olduklarını belirtirken, avukatları Sebahattin Suha Burçgil "Ehliyetin sahte olduğu kanaatindeyiz. Çünkü Erdoğan kazadan sonra ehliyeti olmadığını bizzat kendi söylemişti. Ehliyetin daha sonra düzenlendiği kanaatindeyiz" iddiasında bulundu.
       Yargıç Ekrem Özanay ise bu iddia üzerine, "Benim çocuklarım altı aydır ehliyet alamıyor. Şimdi ehliyet almak için kursa gitmek gerekmiyor mu? Eğer dediğiniz gibiyse, bu suçtur. Şikayetçi olmadıysanız olun araştıralım" dedi.
       Avukat Kadir Kartal, halen Bilgi Üniversitesi'nde eğitim gören müvekkili Erdoğan'ın dil öğrenimi için Londra'ya gittiğini, bir sonraki duruşmada hazır bulunacağını bildirdi. Duruşma, Erdoğan'ın dinlenmesi ve ehliyetin kaza ardından düzenlenip düzenlenmediğinin araştırılması için Kağıthane İlçe Trafik Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına karar verilerek ertelendi.

Tayyip Erdoğan'a suçlama

       Duruşma çıkışında kazadan sonra bir kez bile kendilerini aramayan Erdoğan Ailesi'nin avukatları aracılığıyla davayı kapatmak için anlaşma teklif ettiğini belirten Ahmet Tanürek gazetecilerin sorularını şöyle yanıtladı:
       "Erdoğan son model bir arabayla hızla eşime vurdu. Dr. Yunus Aydın sürücü bu kadar hız yapmasaydı kazanın bir iki kırıkla atlatılabileceğini söylemişti. Zaten ehliyet de sonradan düzenlenmiş. Karakolda ehliyeti yoktu. Olayın üzerine gittiğimizde polisler bize `Yanlış davranıyorsunuz. Konuyu uzatmayın, başınıza iş açarsınız' dedi."
       Tayyip Erdoğan'ın kazadan bir hafta sonra oğlu ve eşiyle Japonya'ya gitmesini de eleştiren Tanürek Ailesi, "Erdoğan Müslüman bir lider olarak hatalı davrandı. Oğlunu mükafatlandırır gibi tatile götürdü. Dönüşünde görüşebilmek için haftalarca uğraştık, ama randevu alamadık. Önceleri tüm masrafları karşılayacağını söylemesine karşın başsağlığına bile gelmedi. Erdoğan Ailesi'nin ilgisizliğini anlayamadık" dedi.