Mutlu günde hain eylem

       TÜRKİYE Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 75. yıldönümü dün tüm yurtta görkemli törenlerle kutlanırken; akşam saatlerinde THY'nin Adana - Ankara seferini yapan TK 487 sefer sayılı Boeing - 737 tipi `Ayvalık' uçağı, PKK'lı bir terörist tarafından kaçırıldı.
       Saat 19.53 sıralarında Adana'dan havalanan uçağın Esenboğa Havaalanı'na inmesi beklenirken, saat 20.50'de pilottan kuleye, uçağın kaçırıldığı sinyali ulaştı. Elinde el bombası ve tabanca olduğu belirtilen terörist, uçağı Bulgaristan üzerinden İsviçre'ye götürmek istediğini bildirdi. Terörist, uçağın rotasının Sofya'ya çevrilmesini istedi.
       Pilotun `Sofya' diye uçağı Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirmeye çalıştığı anlaşıldı. Uçak Ankara semalarında yaklaşık bir saat tur attıktan sonra 22.00 sıralarında Esenboğa'ya iniş yaptı. Uçak, C terminalindeki aprona çekildi. Ayvalık uçağının indirilmesiyle havalimanı iniş ve kalkışlara kapatıldı.
       Ulaştırma Bakanı Arif Denizolgun, Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu, Ankara Valisi Erdoğan Şahinoğlu ile Emniyet Müdürü Cevdet Saral, oluşturulan kriz masasının başına geçmek üzere Esenboğa Havaalanı'na gittiler. Kriz masasına daha sonra İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş ile Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican da katıldı.
       Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı havaalanına 40 kişilik bir de özel operasyon timi getirildi. Ayrıca alan, ambulans ve sağlık ekipleriyle takviye edildi. Teröristle süren pazarlıkta bir uzlaşma olmazsa müdahale edilebileceği bildirildi.

İsmi araştırılıyor

       Uçağa saat 23.00 sıralarında yakıt ikmali yapılırken, Emniyet birimleri de uçak yolcuları arasında araştırma yaparak, korsanın kimliğini belirlemeye çalıştı. Korsanın, önce 1956 Adana, Bahçe doğumlu Mustafa Yüksel olduğu bildirildi. Ancak uçaktaki Mustafa Yüksel'in Mersinli işadamı Osman Yüksel'in oğlu ve Bilkent Üniversitesi öğrencisi olduğu ortaya çıktı. Korsanın, Barış Karaca da olabileceği ifade edildi.
       Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında sansasyonel eylem yapmak üzere yedi kişilik terörist bir grubun Adana'ya geleceği istihbaratının alındığı, hava korsanının bunlardan biri olabileceği üzerinde duruluyor. Bu istihbaratın 20 gün kadar önce Adana Emniyeti'ne de ulaştığı öne sürüldü.

Adana'da soruşturma

       Yetkililer, iki ay içinde Adana Havaalanı'ndan kalkan ikinci uçağın kaçırıldığını vurgulayarak, bu konuda geniş kapsamlı bir soruşturma açılacağını ifade etti.
       Teröristin silahları uçağa nasıl soktuğu da araştırılıyor. Teröristin silahları uçağa, havaalanında çalışan bir kişi aracılığıyla sokmuş olabileceği üzerinde duruluyor. Bu doğrultuda yolcu giriş salonunun yanındaki inşaatta çalışan işçiler belirlenip gözaltına alınmaya başlandı.

Yılmaz'ın açıklaması

       Cumhuriyet'in 75. yıl kutlamaları çerçevesinde Ankara Devlet Opera ve Balesi'nin sahnelediği `Uçarcasına' adlı bale gösterisini izleyen Başbakan Mesut Yılmaz, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Yılmaz, uçak kaçırma olayındaki son durumun sorulması üzerine, "Yakıt ikmali için kadın ve çocukları bırakmasını şart koşmuşlar. Kabul ederse yakıt ikmali yapılacak" dedi.
       Yılmaz, hava korsanının uçağı nereye götürmek istediğinin sorulması üzerine de, önce Sofya'ya ardından da Zürih'e götürmek istediğini kaydetti. Yılmaz, korsanın uçağı Esenboğa Havaalanı'na yakıt ikmali yapmak için indirdiğini bildirdi.

Uçaktan telefonla konuşma

       Uçak Esenboğa Havaalanı'na indiğinde, içinde bulunan yolculardan işadamı Fuat Tosyalı, olayı şöyle anlattı:
       "Şu anda uçağın kuyruk kısmındayım. Korsanı ilk önce görmüştük. Şu anda önde pilotların olduğu yerde. Korsan bir kişi ve bir elinde silah, bir elinde bomba var. Silahın gerçek olduğunu gösterdi. Az önce bir açıklama yaptı. Eski bir öğretmen olduğunu, eşinden ayrıldığını, kendisinin devrimci olduğunu belirtti. Doğudaki olayları protesto amacıyla bu işi yaptığını ifade etti."
       Uçaktaki tüm yolcuların ilk anda büyük panik yaşadıklarını, ancak daha sonra birbirlerini teskin etmeye başladıklarını kaydeden Tosyalı, "Şu anda heyecanlı ve gergin bir bekleyiş içerisindeyiz. Ancak telefonu kapatmam gerekiyor" dedi.

Fransa'da engellenmişti

       Ayvalık uçağının kalkışı, geçtiğimiz günlerde de Fransa'nın Strasbourg Havaalanı'nda, bölücü örgüt yanlılarınca engellenmişti.
       18 Ekim'de Strasbourg - İstanbul seferini yapmaya hazırlanan Ayvalık uçağının kalkışı, Fransa'dan sınır dışı edilen Hacı Güneş'in uçağa bindirilmek istenmesi üzerine engelenmişti. Bölücü örgüt yanlısı bir grup, zorla aprona girerek, THY uçağının gecikmeli olarak kalkmasına yol açmıştı.

Mürettebat ve yolcuların isimleri

       THY'nin Adana - Ankara seferini yaparken kaçırılan uçakta Kaptan Hayri Kırıkoğlu, 2. Kaptan Özgür Umekan'la birlikte kabin memurları Deniz Akşit, Beycan Çevik, Şebnem Gürbay ve Ahu Özen uçuş personeli olarak görev yapıyordu. Uçaktaki yolculardan 20'sinin Ankara'daki bir jinekoloji kongresine katılmak için giden doktorlar olduğu öğrenildi. Yolcuların isimleri şöyle:
       Cemal Ağustoslu, Yakup Arslan (doktor), Bayram Bukan (doktor), Zehra Çelik, Egemen Çelik (8), Selen Çelik (2 aylık), B. Beşikçi, Ogün Demirkılıç, Mehmet Ekşili, Ferhat Erol (doktor) ve eşi Ayla Erol, A. Gökkaya, G. Gökkaya, Nevzat Gürdil (mühendis), Murat Demirören, Ali Binat Kalmaz (Organon İlaç Firması Bölge Müdürü), Barış Karaca, S. Kılıçlı, Esin Koç, İbrahim Karababa (doktor), Mehmet Behçet Peker (doktor), Gülten Sahici (doktor), Arif Ziya Şen, A. Şennoyan, Galip Şimşek (SSK Adana Doğum Hastalıkları Hastanesi Başhekim Yardımcısı), Erkan Yasdıman (doktor), Tahsin Yıldırım, Osman Yüksel, Mustafa Yüksel, Rahim Yurdakul, Flip Yuvarlak, Ayşe Zenciroğlu, Fehim Arıkan ve Fuat Tosyalı (Tosyalı Holding'in sahibi).

1998'de 4. kaçırma

       TÜRKİYE'nin bundan önce yaşadığı önemli uçak kaçırma olayları şöyle:
       * 3 Mayıs 1972: Ankara - İstanbul seferini yapan THY'nin `Boğaziçi' uçağı, sol görüşlü Sefer Şimşek, Yaşar Aydın, Mehmet Yılbaz ve Aynullah Akça tarafından Sofya'ya kaçırıldı. Korsanlar, Sofya'da uçağı Bulgar makamlarına teslim etti ve bu ülkeye iltica talebinde bulundu.
       * 22 Ekim 1972: Hacı Özdemir, Derviş Elmacıoğlu, Yücel Bozkurt ve Ahmet Maden isimli THKO üyeleri, İstanbul - Arkara seferini yapan THY'nin `Truva' uçağını Sofya'ya kaçırdı. Korsanlar daha sonra uçağı, Bulgar yetkililerine teslim ettikten sonra iltica talebinde bulundu.
       * 1 Mayıs 1976: Paris - İstanbul seferini yapan THY'nin DC 10 tipi `İzmir' uçağı, Zeki Eşder isimli Türk işçisi tarafından Marsilya'ya kaçırılmak istendi. Ejder, daha sonra ikna edildi ve uçak, Paris'in Orly Havalimanı'na döndü.
       * 19 Mart 1977: THY'nin `Diyarbakır' uçağı, silahlı iki hava korsanı tarafından Diyarbakır - Ankara seferini yaparken Beyrut'a kaçırıldı. Uçakta 173 yolcu bulunuyordu. Ellerinde tabanca bulunan hava korsanları İsmail Açan ve Hanefi Güzel, uçağı Beyrut Havalimanı'na indirdi. Korsanlar, Lübnan Başbakanı Selim - El Hoş'un girişimleriyle teslim oldu. Açan ve Güzel'in Diyarbakır Bağlar Ortaokulu son sınıf öğrencileri olduğu ve Filistin'e gitmek için uçak kaçırdıkları anlaşıldı.
       * 13 Ekim 1980: Boeing 727 tipi, Münih - İstanbul - Ankara seferini yapan `Diyarbakır' uçağı, silahlı altı kişi tarafından kaçırılarak yakıt ikmali yapmak için Diyarbakır'a indirildi.
       * 24 Mayıs 1981: İstanbul - Ankara seferini yapan DC 9 tipi `Haliç' uçağı, sol görüşlü dört hava korsanı tarafından Bulgaristan'a kaçırıldı. Korsanlar, uçakta bulunanlarca etkisiz hale getirildi.
       * 28 Haziran 1985: THY'nin Frankurt - İstanbul seferini yapan Boeing 727 tipi `Kars' uçağı, Federal Almanya'dan sınırdışı edilen Yusuf Örer adlı bir kişi tarafından kaçırılmak istendi. Korsan, uçuş mühendisi Süleyman Tekyıldırım ve kaptan pilot Ahmet Özseyhan tarafından iki dakika içinde etkisiz hale getirildi.
       * 24 Mayıs 1981: THY'nin DC - 9 tipi `Haliç' yolcu uçağı, İstanbul - Ankara seferini yaparken aşırı sol eğilimli ve silahlı dört kişi tarafından Bulgaristan'ın Burgaz kentine kaçırıldı. İki teröristin dışarı çıkması üzerine yolcular ve mürettebat, uçakta kalan iki korsana saldırarak etkisiz hale getirdi.
       * 9 Haziran 1997: Abdi İpekçi cinayetiyle Papa suikastının sanığı Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılmasını isteyen hava korsanı İsmail Beyazpınar ve Nusret Akmercan, La Vletta - İstanbul seferini yapan Malta Havayolları'na ait uçağı kaçırarak Almanya'nın Köln kentine indirdi. Korsanların sorgularında Ağca'yı hiç tanımadıkları anlaşılırken, Türkiye'ye dönmemek için uçak kaçırdıkları ortaya çıktı.
       * 24 Şubat 1998: THY'nin Ankara seferini yapmak üzere Adana'dan havalanan RJ 100 tipi `Gaziantep' uçağı, Mehmet Dağ adındaki bir hava korsanı tarafından kaçırıldı. Dağ, yolcular ve mürettebat tarafından etkisiz hale getirildi.
       * 30 Mart 1998: Girne - Ankara seferini yapan Kıbrıs Türk Havayolları'na ait yolcu uçağı, el bombası şeklindeki çakmakla Mehmet Ertürk tarafından kaçırıldı. Uçak Ankara'ya indirildi. Mehmet Ertürk yakalandı.
       * 14 Eylül 1998: Ankara - İstanbul seferini yapan Airbus tipi yolcu uçağı kaçırıldı. Uçak Trabzon'a indirildi. Uçağı oyuncak tabancayla kaçıran İhsan Akyüz, teslim oldu.
       * 29 Ekim 1998: THY'nin Adana - Ankara seferini yapan Boeing - 737 tipi `Ayvalık' uçağı bir terörist tarafından kaçırıldı. Uçak, Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirildi.