Kaplancıların hedefi Anıtkabir

İSTANBUL - MİLLİYET


hab0.jpg        CUMHURİYET Bayramı'nın kana bulamak amacıyla eylem hazırlığı yaparken yakalanan Cemalettin Kaplan yanlısı militanların, gerçek hedefinin Anıtkabir ve Fatih Camii olduğu ortaya çıktı. Türkiye'yi kaosa sürüklemek amacıyla 29 Ekim'de devlet erkanı ve onbinlerce vatandaşın kutlamalar için hazır bulunduğu Anıtkabir'e ölüm uçuşu yapmak niyetindeki kaplancıların, bu saldırı gerçekleşemeyince eylem için 10 Kasım'ı seçtikleri öğrenildi.
       Yurtdışında basılan İslami Cemiyetler ve Cemaatler Birliği'nin yayınıyla İstanbul'da yakalanan örgüt üyesinin ifadesi doğrultusunda Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nce yapılan operasyonda yakalanan Kaplan yanlısı 23 kişiden 21'inin, intihar timi olarak gizlice Türkiye'ye girdiği belirlendi.
       Almanya'daki yasadışı Anadolu Federe İslam Devleti (AFİD) örgütü lideri Cemalettin Kaplan'ın yerine geçen oğlu Metin Kaplan'dan aldıkları talimatla iki koldan Türkiye'ye gelen timin, örgütün Sivas kanadından sorumlu Mehmet Demir'in emrine girdiği, Sivas, Konya, Bursa, İstanbul ve Sivrihisar'a dağılarak eylem hazırlığına başladığı ortaya çıktı. İki gruba ayrılan kaplancıların birbirinden habersiz olarak hareket ettiği öğrenildi.
       İstanbul polisinin elde ettiği bilgiler doğrultusunda, 29 Ekim sabahı silahlı 13 militanın Fatih Camii'ne girerek, caminin minare ve kubbelerine pankart asacağı, gerekirse polisle çatışmaya gireceği öne sürüldü. Namaza gelen insanları kalkan olarak kullanacakları belirtilen militanların, türban yasağı protestosuyla halkın desteğini almayı planlayarak isyan başlatacağı kaydedildi. 13 kişinin, 28 Ekim'de Fatih Camii'ne giderek prova yaptığı da belirlendi.
       İntihar timinin asıl eyleminin ise Anıtkabir olduğu ortaya çıkarıldı. İntihar timi, devlet erkanı, konuk devlet başkanları ve onbinlerce insanın 29 Ekim sabahı tören için Anıtkabir'de hazır bulunduğu sırada, kiraladıkları uçakla intihar uçuşu yaparak cumhuriyet tarihinin en büyük eylemini gerçekleştirecekti.

200 kiloluk dinamit

       intihar timinden Kuddusi Armağan'ın sorgulaması sonucunda, Bursa'da 23 Ekim'de saati 320 marktan uçak kiraladıkları, Armağan ve iki militanın Anıtkabir üzerinde uçağın arkasına "Atam İzindeyiz" yazılı bir bez asarak deneme uçuşu yaptığı ortaya çıktı. 28 Ekim'de uçağı kaçırmayı hedeflediklerini, ancak hava şartlarının iyi olmaması nedeniyle uçağı alamadıklarını belirten Armağan'ın, planın yürümesi halinde pilotu etkisiz hale getirerek uçağı kaçıracaklarını itiraf ettiği öğrenildi. Sivrihisar'da bir çiftlik evine götürecekleri uçağı burada bir brandayla saklayacakları, 200 kiloluk dinamit ve tüp bomba yüküyle 29 Ekim sabahı harekete geçecekleri kaydedildi.
       Polis operasyonunda Sivrihisar'daki çiftlik evinde içine barut yerleştirilen üç piknik tüpü ve uçağı saklamak için branda, Bolu'nun Gerede ilçesi yakınlarında ise toprağa saklanan 200 kilo dinamit, 22 kalibre tabanca, çok sayıda pompalı tüfek, dokuz gözyaşartıcı sprey, iki telsiz, örgütsel kasetler ve para ele geçirildi.
       Almanya'dan gelen intihar timinin Nizamettin Kılıç, Ali Karataş, Kadir Kızıltaş, Ahmet Bal, Muharrem Kaçar, Fikret Cinli, Oktay Kuşkaya, Mehmet Bıyık, Bayram Koç, Ahmet Özdemir, Abdülkerim Demir, Tanju Pekdemir, Fikret Çakmak, Selami Boztepe, Ahmet Bakır, Halis Zerin, Kuddusi Armağan, Ahmet Coşan, Murat Kızıltaş, Murat Özdemir, Tuncay Göğün'den oluştuğu, Mehmet Demir ve Muhlis Özölçer'in de ekibe Türkiye'de dahil olduğu bildirildi.

10 Kasım'a karar verdik

       Kaplan yanlılarının kanlı saldırısı, intihar timinden Kuddusi Armağan'ın ifadesine göre şöyle yapılacaktı:
       "Bursa'da 28 Ekim'de kiraladığımız uçağı kaçırıp Sivrihisar'da bir çiftlik evinde sakladığımız bombaları yükleyecektik. Uçak 29 Ekim'de havalanacaktı. Kuyruğunda "Atam İzindeyiz" pankartı olacaktı. Uçağı iki arkadaşımla birlikte tören yapılan Anıtkabir'in üzerinde düşürecek, hem Anıtkabir'i hem de yöneticileri ortadan kaldıracaktık. 28 Ekim'de Bursa'daki özel uçak şirketine gittik, ancak bize uçak vermediler. Uygun hava koşulları yoktu. Uçağı alamayınca aynı eylemi 10 Kasım'da yapabileceğimizi düşündük. 10 Kasım'daki intihar eylemi hazırlığını sürdürürken yakalandık."

Emniyette operasyonu zirvesi

       İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş ve Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, önceki gece ani bir şekilde İstanbul'a geldi. Aktaş ve Bilican dün öğlen saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde Vali Erol Çakır, Emniyet Müdürü Hasan Özdemir'le birlikte sözkonusu operasyonu üç saat süreyle değerlendirdi. Aktay ve beraberindekiler, toplantı ardından herhangi bir açıklama yapmadan Emniyet Müdürlüğü'nden ayrıldı.
       İstanbul Valisi Erol Çakır'ın operasyonu konusunda Emniyet Müdürlüğü'nde bugün ayrıntılı bir açıklama yapacağı bildirildi.