75. yıl için 10 milyar ödül

       KÜLTÜR Bakanlığı'nın cumhuriyetin 75. yılı ve Atatürk'ün ölümünün 60. yılı nedeniyle 14 dalda düzenlediği yarışma sonuçlandı. Bakanlık, ödül sahiplerine toplam 10 milyar 150 milyon liralık ödül veriyor.
       Kültür Bakanlığı'nın dünkü yazılı açıklamasında büyük ödülün 4 milyar 400 milyon, başarı ödülünün 5 milyar 750 milyon olduğu belirtilerek "14 dalda düzenlenen yarışmalarda toplam 10 milyar 150 milyon lira ödül verilecek" denildi.
       Açıklamaya göre roman dalında büyük ödülü "Ankara 1920" ile Celal Hafifbilek, öykü dalında "Tsunami" ile Lütfiye Aydın, resimli çocuk kitabı dalında "Yeşil bisiklet" ile Sait Munzur, çocuk romanı dalında "Yeşil adanın çocukları" ile Havva Tekin, çocuk oyunun dalında "Benim güzel pabuçlarım" ile Dersu Yavuz Altan, deneme dalında "İnsan insana eklene eklene" ile Osman Bolulu, inceleme - eleştiri dalında "Cumhuriyet döneminde edebi eleştiri" ile Betül - Hüseyin Çelebi, oyun dalında "Erteleme oyunu" ile Ahmet Önel, karikatür alanında Özcan Çalışkan, biyografi alanında "Cumhuriyetin 75. yılında 75 yılın tanığı bir yazar: Orhan Asena" ile Doç. Dr. Hülya Nutku, bilimsel içerikli eser alanında "Halk Evleri tiyatro çalışmaları 1932 - 1951" ile Prof. Dr. Nurhan Karadağ büyük ödüle kazandı. En iyi tasarlanmış kitap, masal yada öykü, şiir dalında büyük ödüle layık eser bulunamadı.