1998 TÜRKİYE'DE YILIN SANAT OLAYLARI

san2.jpg

EDEBİYAT

              ÖDÜLLER

       *Milliyet Sanat Dergisi ile Tekofaks'ın birlikte düzenledeği "İlk Kitap, İlk Baskı" yarışmasının birinciliğini Leyla İpekçi "Maya" isimli dosyasıyla alırken, Ayhan Bermek Özel Ödülü'nü ise "Okumak Zor Bir Uğraştır" dosyasıyla Orhan Tez aldı.

       *"Cemal Süreya Şiir Ödülü"nü yayımlanmış kitap dalında Ahmet Erhan'ın "Çağdaş Yenilgiler Ansiklopedisi", yayımlanmamış kitap dalında ise Özlem Sezer'in "Derin" isimli dosyası kazandı.
      
       *"İnkılap Öykü Ödülü"ne Yeşim Eyüboğlu "Geleceğini Biliyordum" dosyası ile değer görüldü.

       *"Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü" "Sokağa Çıkma Yasağı" ile Civan Canova'nın oldu.

       *"Ömer Seyfettin Hikaye Yarışması"nda birinciliğe "Git Dağlardan Kar Getir" isimli yapıtıyla Nursel Saygınar layık görüldü.

       *"Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü"nü "Suyla Sınanmış Şiirler" isimli dosyasıyla Ahmet Uysal kazandı.

       *Türkiye Yayıncılar Birliği'nin "1998 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü", "Düşünceye Özgürlük" kitabının yayıncısı olarak imza veren 185 sanatçı, yazar ve aydın adına tiyatro sanatçısı Mahir Günşiray'a verildi.
      
       *"1998 Asım Bezirci Araştırma, İnceleme ve Eleştiri Ödülü", yarışmaya katılan eserler içerisinde bir seçim yapılamadığı için verilemedi.
      
       *Geleneksel Arıburnu Ödülleri"nde "Ustalara Saygı" ödülü, Fazıl Hüsnü Dağlarca'ya verildi.

       *"Akdeniz Altın Portakal Şiir Ödülü" "40 Şiir ve Bir" yapıtıyla Haydar Ergülen'e verildi.

       *"Sait Faik Hikaye Ödülü" "Fırtına" isimli eseriyle Orhan Duru ve "Sular Ne Güzelse" ile Erdal Öz'e verildi.

       *"Haldun Taner Öykü Ödülü"nün birinciliğini "Taş Üstüne Gül Oyması" ile Erendiz Atasü alırken ikinciliği "Süpriz Konuklar" ile Ahmet Önel, üçüncülüğü "Çöl Masalları" ile İdil Börtücene aldı.

       *"Halil Kocagöz Şiir Ödülü"nü, "Aşk Beni Geçer" ile Abdülkadir Budak kazandı.

       *"Yunus Nadi ödülleri"nin sosyal bilimler araştırması dalında Turgut Özakman "Vahdettin, M. Kemal ve Milli Mücadele" ile ödüle değer görüldü.
       Yarışmanın diğer dallarındaki ödüller şöyle:
       Şiir dalında: Nazmi Ağıl "Boşanma Dosyası" ve Mehmet Kazım Kumpasoğlu "Kule".
       Öykü dalında: Gülseren Engin "Sıradan Öyküler" ve Osman Şahin "Mahşer".
       Roman dalında: Demir Özlü "İthakaya Yolculuk" ve Hakan Akdoğan "Nü Peride".

       *"Yaşar Nabi Nayır Gençlik ödülleri"nde şiir ödülü Tarkan Çeper'e, öykü ödülü ise Karin Karakaşlı'ya verildi.

       *"2. Ankara Öykü Günleri"nin onur ödülü Demir Özlü'ye verildi.

       *"Sabahattin Ali Öykü Ödülü"nün birinciliğini Mehmet Güler'in "Arka Oda" ile Zeynep Aliye'nin "Raylardaki Merdivenler" eserleri paylaştı.

       *"4. Orhan Kemal Öykü Yarışması"nda birinciliği Ali Balkız'ın "Bütün Ülke Yeşil Vadi" ile Didem Uslu'nun "Geçip Gitti Göçmen Kuşlar" isimli eserleri paylaştı.

       *"Ömer Asım Aksoy" deneme ödülü "Yıkık Bir Çocuk Bahçesi Gibiydi Yüzü" isimli yapıtıyla Akgün Akova'ya verildi.

       *17. İstanbul Kitap Fuarı'nın "Onur Yazarı" ödülü Fethi Naci'ye verildi.

       *"Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülleri" Vecihi Timuroğlu, Ali Yüce ve Fikret Otyam'a verildi.

       *"Sedat Simavi Edebiyat Ödülü"ne "Yandırma" adlı eseriyle Nezihe Meriç layık görüldü.

SİNEMA

              ÖDÜLLER
       10. Uluslararası İzmir Film Festivali
       Akdeniz Filmleri Yarışması:
       Altın Artemis: "Madalya" / Sergio Rossi
       Jüri Özel Ödülü: "Jeanne ve Harika Delikanlı" / Olivier Ducastel
       Mansiyonlar: "Çölün Gemisi" / Mohammed Chouikh, "Çingene Büyüsü" / Stove Popov

       10. Uluslararası Ankara Film Festivali
       Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması:
       Film: "Usta Beni Öldürsene" / Barış Pirhasan
       Jüri Özel Ödülü: "Masumiyet" / Zeki Demirkubuz
       Yönetmen: Barış Pirhasan
       Kadın Oyuncu: Derya Alabora "Masumiyet"
       Erkek Oyuncu: Haluk Bilginer "Masumiyet"
       Yardımcı Kadın Oyuncu: Şerif Sezer "Hamam"
       Yardımcı Erkek Oyuncu: Hugh O'Connor "Usta Beni Öldürsene"
       Umut Veren Oyuncular: Başak Köklükaya, Mehmet Günsür "Hamam"
       Onat Kutlar Senaryo Ödülü: BArış Pirhasan "Usta Beni Öldürsene"
       Görüntü: Jürgen Jürges "Usta Beni Öldürsene"
       Sanat Yönetmeni: Annie Pertan "Kuşatma Altında Aşk"
       Özgün Müzik: Nedim Otyam "Çökertme"
       Kurgu: Jamie Trevill "Usta Beni Öldürsene"

       17. Uluslararası İstanbul Film Festivali
       Uluslararası Yarışma:
       Altın Lale: "Ayna" / Cafer Panahi
       Jüri Özel Ödülü: Lisa Harrow ve David Suchet "Pazar" adlı filmdeki rolleriyle
       FIPRESCI Ödülü: "No Budget Story" / Renos Haralambidis

       Ulusal Yarışma:
       Dr. Nejat Eczacıbaşı Vakfı En İyi Türk Filmi Ödülü: "Masumiyet" / Zeki Demirkubuz
       YÖnetmen: Ferzan Özpetek "Hamam"
       Jüri Özel Ödülü: "Kasaba" / Nuri Bilge Ceylan
       Onat Kutlar Ödülü: "Kasaba"

       35. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali
       En İyi Film: Yara (Yılmaz Aslan)
       En İyi İkinci Film: Gemide (Serdar Akar)
       En İyi Üçüncü Film: Kaçıklık Diploması (Tunç Başaran)
       En İyi Yönetmen: Serdar Akar (Gemide)
       En İyi Kadın Oyuncu: Yelda Kaymakçı
       En İyi Erkek Oyuncu: Erkan Can

       4. Avrupa Filmleri Festivali
       Gezici Festival - 4. Avrupa Filmleri Festivali 16 Ekim - 15 Kasım tarihleri arasında Ankara, Bursa, İzmir ve Mersin'de düzenlendi. Avrupa sinemasının klasiklerini ve seçkin yeni yapıtlarını sunan Festival'in konukları Bursa'da ağırlandı. Festiuval'in 6 - 8 Kasım tarihleri arasında gerçekleşmesi tasarlanan Diyarbakır programı OHAL Valiliği'nce yasaklandı.

TİYATRO

              ÖDÜLLER

       *Avni Dilligil Ödülü
       En Başarılı Yapım: Balkon (Tiyatro Stüdyosu)
       Jüri Özel Ödülleri: Sanat, Kafkas Tebeşir Dairesi, Kuvayi Milliye Destanı
       Jüri Büyük Ödülü: Yıldız Kenter
       Belkıs Dilligil Onur Ödülü: Necdet Mahfi Ayral
       En Başarılı Yönetmen: Kenan Işık (Huzur)
       En Başarılı Kadın Oyuncu: Ayda Aksel (Herkesin Bildiği Sırlar)
       En Başarılı Erkek Oyuncu: Hakan Gerçek (Çıplak Ayak)
       En Başarılı Oyun Yazarı: Selim İleri (Allahaısmarladık Cumhuriyet)
       En Başarılı Çevirmen: Özdemir Nutku (Bir Casusa Ağıt)

       *Afife Tiyatro Ödülleri
       Muhsin Ertuğrul Ödülü: Yıldız Kenter
       Nisa Serezli Aşkıner Ödülü: Suna Pekuysal
       Cevat Fehmi Başkut Ödülü: Selim İleri
       En Başarılı Prodüksiyon: Balkon (Tiyatro Stüdyosu)
       En Başarılı Yönetmen: Başar Sabuncu (Balkon - Tiyatro Stüdyosu)
       En Başarılı Erkek Oyuncu: Genco Erkal (Simyacı - Dostlar Tiyatrosu)
       En Başarılı Kadın Oyuncu: Tilbe Saran (Alacaklılar - Aksanat Prodüksiyon Tiyatrosu)

       *İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri
       En İyi Oyun: Akrep (Ankara Sanat Tiyatrosu)
       En İyi Yönetmen: Ayşenil Şamlıoğlu (Kozalar - Ölüler Konuşmak İsterler - Devlet Tiyatrosu)
       En İyi Kadın Oyuncu: Bennu Yıldırımlar (Huzur - Şehir Tiyatrosu)
       En İyi Erkek Oyuncu: Tuncel Kurtiz (Çok Tuhaf Soruşturma - Ortaoyuncular)

       *Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri
       T.E.B'in İstanbul'da sahnelenen oyunlar arasından yaptığı değerlendirmede ödülü Tiyatro Stüdyosu "Balkon" adlı oyunla alırken Ankara'da Ankara Sanat Tiyatrosu'nun sahnelediği "Akrep" adlı oyundaki rolü nedeniyle Lemi Bilgin'e değer görüldü.

       *19. İsmail Dümbüllü Ödülü
       İsmail Dümbüllü Ödülü, yaşayan en yaşlı tiyatro sanatçısı Necdet Mahfi Ayral'a değer görüldü.

MÜZİK

              ÖDÜLLER

       Ünlü piyanist Hüseyin Sermet'in Shostokovich, Schnittke ve Prokofiev'in eserlerini yorumladığı CD'si, "Le Monde da la Musique" dergisi tarafından "Choc" ödülüne değer görüldü. Sermet'in Alberie Magnard yorumları içeren ikinci CD'si ise Telerama dergisince "4FFFF" ödülüne değer bulundu.

       Macaristan televizyonu tarafından düzenlenen 9. Uluslararası Orkestra Şefliği Yarışması'da, genç kuşak sanatçılarımızdan Alparslan Ertüngealp, üçüncülük ödülüne değer görüldü.

OPERA VE BALE

              ÖDÜLLER

       TOBAV 2. Opera ve Bale Başarı Ödülleri
       Opera ödülleri:
       Başarılı şef: Rengim Gökmen (La Boheme)
       Başarılı yönetmen: Murat Göksu (La Boheme)
       Başarılı kadın solist: Sim Tokyürek (Maskeli Balo) ve Esin Talınlı
       Başarılı erkek solist: Eralp Kıyıcı (Maskeli Balo)

       Bale ödülleri:
       Başarılı şef: Rauf Abdullayev (La Boheme, Üç Silahşörler, Kamelyalı Kadın)
       Başarılı koreograf: Andre Prokovsky (Üç Silahşörler)
       Başarılı kadın dansçı: Arzu Dirin (Kamelyalı Kadın, Serenad, Üç Silahşörler)
       Başarılı erkek dansçı: Volkan Ersoy (Üç Silahşörler, Mevsikmler - Serenad, Kamelyalı Kadın)

       Jüri Özel Ödülleri:
       Opera: Soprano Zehra Yıldız
       Bale: Meriç Sümen, Oytun Turfanda, Rengin Taş ve Özkan Aslan.

PLASTİK SANATLAR

              ÖDÜLLER

       *İş Bankası Ödülleri
       Türkiye İş Bankası'nın 1997 Özgün Baskı Resim Büyük Ödülü Sema Boyancı'ya verildi.

       *Sanat Kurumu Ödülleri
       Resim dalında Neşet Günal'a, seramik dalında Sadi Diren'e heykel dalında Onur Ödülü Refa Emrahi'ye, Başarı Ödülü Halk Bankası Genel Müdürlüğü Sanat Galerisi'ne değer görüldü.

       *Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü
       Gürbüz Doğan Ekşioğlu.