Dosyası kapatıldı

DEP milletvekili Mehmet Sincar'ın dul eşi Cihan Sincar cinayet dosyasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacak

Namık DURUKAN..


siy04.jpg        "Hava kararıyor, biraz acele edelim..."
       Batman ayakkabıcılar çarşısındaki esnaf, kendilerini ziyarete gelen heyete, bir şeyler anlatmaya çalışırken; DEP il yöneticisi, böyle fısıldadı yanındakine. Kulağına eğildiği kişi, partisinin Mardin milletvekili Mehmet Sincar, mesajı almıştı. Vedalaştılar, hızlı adımlarla parti il merkezine doğru yola çıktılar.
       Tarih 4 eylül 1993, saat 18.00'di. Çok geçmeden namlular hedeflerine kurşun yağdırmaya başladı. Önce Mehmet Sincar sekiz kurşun yarasıyla düştü yere. Ardından, il yönetim kurulu üyesi Metin Özdemir.
       Faili meçhul cinayetleri araştırmak için Batman'a gelen milletvekili, Ankara'ya dönemeyecekti artık.
       Yetkililer, hiç gecikmeden kentte sokağa çıkma yasağı ilan ettiler. Gözaltılar başladı. Ankara da aceleciydi. Devlet Bakanları Necmettin Cevheri ile Mehmet Gölhan, 24 saat geçmeden tetikçinin yakalandığını duyurdular. Dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar ise bir gün sonra öfkeliydi:
       "İşi batırdılar. Çıkacak işi batırdılar. Biraz susalım..."
       Sonra yalanlamalar geldi.Tetikçiler firarda dendi. Bir bakan "Önemli olan örgütün beyin takımını yakalamak" dedi. Yıllar sonra Susurluk raporunu hazırlayan Kutlu Savaş ise cinayeti PKK itirafçıları Alattin Kanat, İsmail Yeşilmen ve Mesut Mehmetoğlu'nun planladığını bir raporla dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'a iletti.
       Peki, bugün cinayetinin tek sanığı ve açılmış bir davası olmayan "maktül milletvekili"nin hayat arkadaşı, Cihan Sincar ne diyor?
       "Üç ay önce Mehmet'in dosyasının ne aşamada olduğunu öğrenmek için Batman Savcılığı'na başvurdum. Dosyayı kapatmışlar. Oysa bize soruşturmanın sonucunu bildirmeleri gerekiyordu."
       Belki şaşırtıcı bir rastlantı ama, Bayan Sincar'la "süper müfettiş" Kutlu Savaş'ın başbakanın talimatıyla hazırladığı rapordaki görüşleri kesişiyor. Cihan Sincar, raporda adı geçen itirafçı Alaatin Kanat'ın, eşini o tarihte Diyarbakır havaalanından beri izlemeye aldığını iddia ediyor. Hatta eşinin gözaltındaki bir partlinin akıbetini öğrenmek için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'ne gittiğinde burada Alattin Kanat'la karşılaştığını bile söylüyor...
       "İstenirse devlet bu olayı kısa sürede çözer. Akın Birdal'ı vuranları on günde yakaladılar. İsteseler, bunu da çözerler."
       Bayram sabahı umutlu konuşuyor Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki mütevazı evinde Sincar: "Bu olay bir gün ortaya çıkacak". Sonra bayram geliyor aklına ve peşisıra çocuğu. 9 yaşındaki Kamuran bayram telaşı arasında soruvermiş o yanıtı zor soruyu: "Bayram sabahı, oğlum bana 'Anne sen de ölürsen bana kim bakacak?' dedi. Bu beni çok etkiledi. Bayramda bu çocuklara dünyayı versen, babanın yerini tutmaz. Ben yaşadığım için biliyorum, çok zor bir şeydir".
       Söz çocuktan açılınca, tetikçinin çocukları geliyor gözünün önüne. İşte bu noktada ölçülemeyen anne sıcaklığı, soğuk odayı ısıtıyor:
       "Mehmet'i vuran yanıma gelse, ben ona bir şey yapmam. Çünkü biliyorum ki onun da çocuğu var. O kadar zor birşey ki, o ne kadar kötülük yaparsa yapsın, ben kendimi onun düzeyine indirmem. Ben onu vurduranları arıyorum."
       19 ve 20 yaşlarındaki iki çocuğu can güvenliği gerekçesiyle Avrupa'da bulunan Cihan Sincar da bugünlerde yeni bir yolculuğuna hazırlanıyor. Ancak, evlat ziyareti için değil, kocasının kapatılan dosyasını Strasbourg'ta açtırmak için. Cihan Sincar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yolcusu...

Bir Susurluk cinayeti

       FAİLİ meçhul cinayetleri soruşturmak için 4 Eylül 1993'te Batman'a giden DEP Mardin milletvekili Mehmet Sincar, çarşıda uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Sincar suikastı soruşturmasıyla ilgili sorulara da bugüne kadar yanıt bulunamadı.
       Sincar soruşturması dönemin hükümet üyelerinin birbiriyle çelişen açıklamalarıyla skandala dönüştü. Cinayetten 24 saat sonra Devlet Bakanları Necmettin Cevheri ve Mehmet Gölhan katilin yakalandığını açıkladılar. Dönemin Olağanüstü Hal Bölge Valisi Ünal Erkan, 14 kişinin gözaltında olduğunu bunlardan birinin de Sincar'ın katili olduğunu bildirdi. Ancak aradan ikinci bir 24 saat geçmeden dönemin İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu katilin yakalanmadığını belirterek bakan arkadaşlarını ve Olağanüstü Hal Bölge Valisini yalanladı.
       Mehmet Sincar cinayeti soruşturmasıyla ilgili ikinci skandal ise Susurluk Raporu'nun yayınlanmasıyla ortaya çıktı. Raporda Mehmet Sincar'ın katillerinin "Yeşil" kod adlı Mahmut Yıldırım, PKK itirafçısı Aladdin Kanat ve Mesut Mehmetoğlu ile yine PKK itirafçısı İsmail Yeşilmen olduğunu açıklandı.
       Sincar'ı öldüren tetikçilerden olduğu bildirilen İsmail Yeşilmen halen siyasi cinayet ve gasp suçlarından Diyarbakır E tipi cezaevinde yatıyor. Ancak Sincar cinayetiyle ilgili olarak şu ana kadar hiç sorgulanmadı. Cinayetle ilgili ayrıntılı bilgi mahkeme tutanağı değil Susurluk Raporu'nda kaldı, Yeşilmen'in Sincar cinayetindeki rolü aydınlığa kavuşmadı.
       E.İ.

siy041.jpg

Yerel siyaseti Meclis'e taşıdı

       1953 yılında Mardin'de dünyaya geldi. Sincar aşiretindendi. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'nden mezun oldu. 1991 seçimlerinde SHP listesinden Mardin milletvekili olarak meclise girdi. Daha sonra bir grup arkadaşıyla Halkın Emek Partisi'ni kurdu. Daha sonra bu partinin devamı sayılan DEP'e geçti. Batman'da silahlı saldırı sonucu öldürdü. Evli ve üç çocuk babası olan Sincar eğitimciydi.