6 Şubat 1999 Cumartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Huzur değil, ölüm evi!

Maltepe'deki huzurevi yangınında ihmaller zinciri yatalak 9 yaşlının hayatını kaybetmesine neden oldu

Ümran AVCI, Neslihan CUYAR, Süleyman ÖZIŞIK, Haluk ATALAY - İSTANBUL


hab00.jpg        MALTEPE Özel Erciyes Huzurevi'nde önceki geceyarısı elektrik kontağından çıkan ve dokuz yaşlı insanın ölümüyle sonuçlanan yangının, faciaya; birbirini izleyen ihmal ve tedbirsizlikler zinciriyle dönüştüğü belirlendi. Gerekli önlemi almayan huzurevi işletmecisinin yanı sıra, sokağa usulsüz park edilen taşıtlar da, itfaiyenin müdahalesini geciktirerek, yangının büyümesine neden oldu.
       Maltepe Bağlarbaşı Mahallesi İnönü Caddesi Faikbey Sokak 11 numarada bulunan Abdullah İçellioğlu'nun işlettiği Özel Erciyes Huzurevi'nde, önceki gece saat 01.30 sıralarında yangın çıktı. Binanın ikinci katında başlayan yangını farkeden huzurevi personeli, alt kattaki dört yaşlı kadını vatandaşların da yardımıyla tahliye etti. Üçüncü katta bulunan ve "yatalak" olan dokuz yaşlıya ise ulaşılamadı.
       Olay yerine çağrılan Maltepe itfaiye ekipleri, taşıtların sokağa usulsüz park edilmesi nedeniyle, müdahalede gecikti. Bunun üzerine hortum çekilerek başlatılan söndürme çalışmaları, sokaktaki taşıtların çekilmesinden sonra hız kazandı. Binanın tamamını saran alevlere, takviye olarak gelen Kartal, Pendik, Ümraniye ve Kadıköy itfaiye ekipleri müdahale etti.
       Yangının, yaklaşık iki saatte kontrol altına alınmasından sonra girilen binadan, yanarak ölen, ikisi erkek dokuz kişinin cesedi çıkartıldı. Tanınmayacak hale gelen cesetlerden ikisi Kartal Devlet Hastanesi, yedisi de Haydarpaşa Numune Hastanesi morglarına kaldırıldı.
       Hatice Kuş, Leman Erdem, Saniye Sarıkaya, İnci Çakırözen, Muammer Erbay, Zakire Topçu, Nihat Alkanat, Münevver Olgaç ve Nilüfer Kocabıyık'ın öldüğü yangından kurtarılan; Mürşide Göksever, Saniye Yıldıran, Feride Yiğit, Nesile Nedret Özden ve Güzide Yüceer, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılan ilk tedavilerinden sonra Maltepe Huzurevi'ne nakledildi.

Sebep: "Tedbirsizlik"

       İtfaiyenin yangın sonrasında hazırladığı inceleme ve araştırma raporunda, çıkış nedeni "tedbirsizlik" olarak belirtildi. Raporda yangının çıkışı şöyle anlatıldı:
       "Binanın içinde sıva üstündeki genel elektrik tesisatında oluşan kısa devre sonucu yangın başladı. Ahşap kısımlara sıçramasıyla kısa sürede büyüyerek çatıya ulaştı. Sonrasında çatı ve bazı bölümlerin çöktüğü kanaatine varılmıştır."

İtfaiyeye tepki

       Vatandaşlar, Maltepe İtfaiye Grubu'nun yangın yerine yaklaşık 300 metre mesafede olmasına rağmen geç geldiğini öne sürerek tepki gösterdi.
       Tepkiler üzerine açıklama yapan İtfaiye Daire Başkanı Sabri Yalın, ekiplerin ihbarın alınmasından sonra altı dakika içinde 39 itfaiye aracı ve toplam 62 personelle olay yerine ulaştığını söyledi. Yangının söndürülmesi sırasında sadece su ikmali konusunda sıkıntı çektiklerini belirten Yalın, "Olayda itfaiye olarak ihmalimiz yok. Keşke olay yerine biraz daha erken gelebilseydik, doğru bilgi verilseydi, keşke daha önce tahliyeleri sağlanabilseydi, insanlar ölmeseydi" dedi.

Yaralılar iyi

       Korkunç yangında huzurevi personeli ve vatandaşların yardımıyla kurtarılan Mürşide Göksever, Saniye Yıldıran, Feride Yiğit, Nesile Nedret Özden ve Güzine Cennet adlı yaşlılar, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada ilk tedavileri yapıldıktan sonra Maltepe Huzurevi'ne nakledilen yaşlıların olayın şokunu üzerlerinden atamadıkları görüldü.

Huzurevi sahibi gözaltında

       Dokuz kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından Özel Erciyes Huzurevi'nin sahibi Abdullah İçellioğlu gözaltına alındı. Yangınla ilgili çok yönlü soruşturma başlatıldı.
       Öte yandan İstanbul Valiliği'nin talimatı doğrultusunda, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı bütün kurum ve kuruluşların yeniden denetimden geçirilerek, yangın şartlarına uygun olup olmadıkları belirleneceği duyuruldu.

Tek kişi nöbetçiydi

       HUZUREVİ işletmecilerini suçlayan İstanbul İtfaiye Daire Başkanı Sabri Yalın, yangına karşı binada hiçbir önlem bulunmadığını iddia etti. İhbar geldikten altı dakika sonra ulaştıklarını belirten Yalın, sokak isminin yanlış bildirilmesi nedeniyle iki dakika gecikmeyle olay yerine ulaşıldığını söyledi. Yangına 23 araç ve 62 kişilik ekiple müdahale edildiğini belirten Yalın, "Usulsüz parklar yüzünden sokağa girelemedi. 30 metrelik mesafeden 2 - 3 hortumla müdahale edildi. İtfaiye olarak ihmalimiz yok. Keşke olay yerine biraz daha erken gelebilseydik, doğru bilgi verilseydi, keşke insanlar ölmeseydi" dedi.
       Daha önce Çocuk Esirgeme Kurumu İl Müdürlüğü ve Genel Müdür Yardımcılığı yaptığını hatırlatan Yalın şunları söyledi:
       "Bu tür yerlerde personel, kalan insan sayısı kadar olmalı. En azından üç ya da dört kişi olmalı ancak, huzurevinde bir personel görevliydi. Büyük hata yapılmış. 15 kişinin kaldığı huzurevinde bu insanlara kim hizmet ediyordu. Bir kişi nasıl bir hizmet veriyordu ki? Görevli olsaydı itfaiyenin gelmesi beklenmez, bu kadar can kaybı olmazdı. İçeride çok büyük yanma, patlama, hararet, çökme vardı. O şartlar altında bir insanın 3-4 dakika sonra yaşaması mümkün değil."
© 1999 Milliyet