22 Mart 1999 Pazartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Hasan PULUR Fotoğrafı: 6854 bayt
Bu şiir kimin?

       BU şiir kimin?
       Hangi şiir mi?
       İstanbul'un eski Belediye Başkanı, Tayyip Erdoğan'ın mahkumiyetine, Belediye Başkanlığı'ndan ayrılışına neden olan şiir ya da manzume...
       Bunun okunması suç mudur, değil midir, bunu tartışmayacağız, bizim konumuz bunun kime ait olduğu...
       Söylenen şu...
       * * *
       ZİYA Gökalp bu manzumeyi, Malazgirt Savaşı'ndan önce, Bizans İmparatoru Romanos Diogenes'in tehditleri üzerine, Selçuk hükümdarı Alparslan'ın ağzından söyletir:
       "Minareler süngü / Kubbeler miğfer / Camiler kışlamızdır / Müminler asker"
       * * *
       EVET, Ziya Gökalp'in, "Altınışık" adlı kitabında "Alparslan - Malazgirt Muharebesi" adında, iki perdelik manzum bir piyesi vardır. Bu kitap 1923'te, eski harflerle basılmış, 1952'de de Fevziye Abdullah Tansel'in hazırladığı "Ziya Gökalp Külliyatı - I" adlı kitabında yer almıştır. "Altınışık" 1970'li yıllarda tekrar basılmıştır. Her üç kitapta da Ziya Gökalp'e atfedilen ve mahkumiyete neden olan mısralar yoktur.
       * * *
      
9 Eylül Üniversitesi, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü öğretim üyesi Dr. Hakkı Uyar'ın yardımıyla, Gökalp'in iki perdelik manzum oyununu okuyabildik.
       Alparslan, kendisini, savaş öncesi tehdit eden Bizans İmparatoru Romanos Diogenes'e bir cevap veriyor, fakat mahkumiyete neden olan mısralarla değil...
       * * *
       ZİYA Gökalp, Bizans'tan gelen elçiyi, şöyle konuşturur:
       "Kayserin selamı var, ey muazzam hakanım! / Diyor ki, biz bir büyük ordu ile yürüdük. / Dağları, ovaları askerlerle bürüdük. / Maksadımız gitmektir buradan Bağdat'a / Halife'nin başını kestirmektir cellada. / Geçtiğimiz yerlerde kalmayacak bir İslam. / Serdarlara emrettim yapacaklar katliam. / Yaktırayım Kur'an'ı, yıktırayım Kabe'yi. / Şark'a gelen görmesin minareli kubbeyi."
       * * *
       ALPARSLAN, bunu duyunca elçiyi susturur ve cevap verir:
       "Git söyle Kayserine, Hak esirger dinini / Kolay değil fethetmek arslanların inini / İslamiyet bir kızdır, bekçisi Türk bir aslan / Elinde dalkılıcı bekler onu her zaman. / Git söyle Kayserine, biz sulhu çok severiz, / Lakin harbe girersek, insan değil ejderiz. / İslamiyet güneştir biz onun kıvılcımı. / Yenmeden kın'a sokmam çekersem kılıcımı! / Git söyle Kayserine ufukların süsüyüz, baykuştan pervamız yok, biz şahin sürüsüyüz"
       * * *
       VE Ziya Gökalp'in manzum piyesi Malazgirt zaferiyle sona erer; kısacası bu piyeste, mahkumiyete neden olan o mısralar yoktur.
       O halde bu şiir kimin şiiridir?
       İddiaya göre, bu şiir Türk Standartları Enstitüsü tarafından çıkarılan "Türk ve Türklük" adlı kitaptan alınmıştır. Bu kitabı kim yazmıştır, şiiri aldığı kaynak hangisidir?
       TSE'nin bu konuda bir açıklama yapması gerekmektedir, bu durumda şiirin Ziya Gökalp'e ait olmadığı bellidir.
       Evet, bu şiir ya da manzume kimindir?
Yazara E-Posta: h.pulur@milliyet.com.tr

© 1999 Milliyet