25 Mart 1999 Perşembe 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Hasan PULUR Fotoğrafı: 6854 bayt
Bu şiir kimin? / 2

       SORU hala devam ediyor:
       "Bu şiir kimin?"
       Hangi şiir?
       İstanbul'un eski Belediye Başkanı Refah ve Fazilet Partili Recep Tayyip Erdoğan'ın mahkumiyetine ve Belediye Başkanlığı'ndan ayrılmasına neden olan şiir, FP Genel Başkanı Recai Kutan'ın "Ziya Gökalp'indir!" dediği şiir ya da manzume...
       * * *
       NEYDİ, mahkumiyete neden olan dörtlük:
       "Minareler süngü / Kubbeler miğfer / Camiler kışlamızdır / Müminler asker"
       Şiirin Ziya Gökalp'e ait olduğunu belirtenler, onun, bu dörtlüğü, Malazgirt Savaşı'ndan önce, Bizans İmparatoru Romanos Diogenes'in tehditlerine karşılık, Alparslan'a söylettiğini ileri sürerler.
       * * *
       EVET, Ziya Gökalp'in "Malazgirt Muharebesi" adlı iki perdelik manzum bir piyesi vardır, lakin hem eski yazı, hem de yeni yazı yayımlanan bu piyeste, bu dörtlük yoktur. Kaynakları geçen pazartesi günü açıklamıştık, bugün bu kaynaklardan birini daha ekleyeceğiz.
       CHP milletvekili Atila Sav'ın gönderdiği bir kitabın fotokopisi elimizde, Kazım Nami Duru'nun "Ziya Gökalp'tan Seçme Yazılar" kitabında da aynı piyes var, fakat o dörtlük yok...
       * * *
       HÜRRİYET gazetesinin salı günkü (23. Mart. 1999) sanat sayfasında, bu konu ele alınıp işlenmiş... Şiirin Ziya Gökalp'e ait olduğunu ileri sürenler, Türk Standarları Ensitüsü'nün "Türk ve Türklük" isimli kitabını kaynak gösterirler. Kitabı eski vali, emniyet genel müdürü ve Adalet Partisi senatörü Ömer Naci Bozkurt, derlemiştir.
       Ömer Naci Bozkurt, Hürriyet'e yaptığı açıklamada şöyle demiş:
       "Bu satırlar, Ziya Gökalp'e aittir. Ancak ortaya çıkan yeni gelişme karşısında iddiada bulananları ispata çağırıyorum. Şiirin Ziya Gökalp'e ait olmadığını söyleyenler bunu ispatlamalıdır. Bizim kitaba koyduğumuz bölümler Ziya Gökalp'ten alınmıştır."
       Sayın Bozkurt, galiba yanılıyor, bu şiirin Ziya Gökalp'e ait olmadığını ileri sürenler, kaynakları gösterip "Bu şiir burada yok!" diyorlar.
       "Hayır, bu şiir Ziya Gökalp'e aittir" diyen Sayın Bozkurt da, kaynağını açıklamalı, "Ben bu şiiri, şuradan aldım!" demelidir.
       Bozkurt, güvenilir ve inanılır bir kaynak gösterdiği takdirde gerçek ortaya çıkacaktır, aksi halde Bozkurt'un "şiir, Gökalp'e aittir" demesi boş laf misali havada kalacaktır.
       Bu, Sayın Ömer Naci Bozkurt açısından son derece basit ve kolaydır:
       "Bu dörtlük, Ziya Gökalp'in filan dergide ya da kitapta çıkan şiirinden alınmıştır" desin yeter.
       * * *
       FATİH Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Orhan Okay'la, araştırmacı Konur Ertop da, bu şiirin Ziya Gökalp'e ait olmadığını söylüyorlar. Prof. Okay "Bu durumda, Ömer Naci Bozkurt'un kaynak göstererek, şiirin Ziya Gökalp'e ait olduğunu kendisinin kanıtlaması gerekiyor" diyor.
       * * *
       PAZARTESİ günkü yazımızda, kitabı yayımlayan TSE'nin bir açıklama yapması gerektiğini bildirmiştik.
       O günden beri, bir açıklama gelmedi.
       TSE, yoksa kitabı sahiplenmekten vaz mı geçti?
       Hem lütfen söyler misiniz, böyle bir kitabı yayımlamak Türk Standartları Enstitüsü'nün görevleri arasında mıdır?
       Yoksa "Türklüğün standardı"nı mı, tesbit edecekler?Yazara E-Posta: h.pulur@milliyet.com.tr

© 1999 Milliyet