31 Mart 1999 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Fazilet, RP’den ders çıkarıyor

siy02.jpg        Mustafa Aşula, Ertuğrul Kumcuoğlu, Mehmet Ali rtemçelik, İnal Batu. Diplomaside dört seçkin isim. Geride bıraktıkları uzun çalışma yaşamlarında başarılarını kanıtlamış uluslararası platformda Türkiye’nin çıkarlarını korumuş, ülke, bölge ve dünya barışı için çaba göstermiş dört diplomat. Oysa onlar şimdi siyasi partilerin milletvekili adayları. 18 Nisan’dan sonra TBMM’ne girmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Emekli Büyükelçi Mustafa Aşula FP’den, Ertuğrul Kumcuoğlu DSP’den, Mehmet Ali İrtemçelik ANAP’tan, İnal Batu ise CHP’den aday. TBMM’ne girmek için uğraş veren dört değerli diplomat siyasete atılma gerekçelerini Milliyet’e anlatılar.

       40 yıl Dışişleri’nde çalışan Mustafa Aşula FP’nin Ankara 1. bölge 6. sırasından aday

       Türkiye’de iki şeye el atmak lazım. Ekonomi ve gelir dağılımı ile ahlaki çöküntü. Birçok bakımdan üstün üniversitelerimiz var. Ama genç neslimizi nasıl yetiştiriyoruz. Hazıra konmanın sorumsuzluğu var. Gençlerimizin manevi değerlerle yetiştirilmeleri lazım. Bazı değerleri önemsemeleri lazım. 8 yıl, 12 yıl eğitim çok iyi de, milliyetçi, vatanperver, yanlışı doğruyu bilen insanların yetiştirilmesi lazım. Eğitim bu yüzden çok önemli. Zor koşulların olduğu Doğu’dan geldim. Iğdır ve Kars’ta okudum. 50 sene önceki doğunun koşullarını yaşadım ve biliyorum. Birçok ülke gördüm. Gördüğüm ülkelerden yüzde 70’inden Türkiye daha iyi bir durumda. Ancak tam anlamıyla yönlendirilme yok.
       Benim FP’yi seçmemdeki amaç birçok sorunu çözecek reçetenin FP’de olmasıdır. Öbür partiler denendi. Bu parti yenidir. Halkın içinden geliyor. Halkın en altından gelenlerin sorunları ile ilgileniyor. Bu bir yeni denemedir, yeni bir açılımdır. Eski ile ilgimiz yok diyorlar. Bu insanların yüzde 90’ı kötü koşullardan gelmiş insanlar. Dişleriyle tırnaklarıyla bu noktaya gelmiş insanlar. Sıfırdan başlamış kişiler. Geldikleri yerin durumunu biliyor ve ona göre hareket ediyorlar. Bana da Dışişleri’nde tecrübeniz var dediler. Bu karşılıklı alışveriştir. Ve beni aday olarak görmek istediklerini söylediler. Altıncı sıraya koymuşlar, bunun fazla bir önemi yok.
       FP’ye müthiş bir ilgi var. Ancak yüzde 100 iktidara gelecekler diye birşey söylemek için çok erken. Son günlerde çabaları ne ölçüde etkili olur bilemem. FP dengeli gidiyor. Canı yanmış bir parti misali duygusallıkla hareket etmiyor, sağa sola saldırmıyor. Halkın gündelik yaşamına hitap ediyor. Tabi i sırf bunlar Allah için de yapılmıyor. Siyasi hesap da var. Çalışmalarının sonuçlarını sonra göreceğiz. Bakalım iktidar olabilecekler mi? Eskiden RP’nin yapmış olduğu hatalar olmuştur. RP şimdiki FP’liler için bir tecrübe oldu. Bu siyasi yaşamlarında daha temkinli olmaları için etkili olacaktır.
       Dış politikada değişiklik
       Seçilirsem neler yapacağımı belirlemedim. Ama Türk dış politikasında bazı düzeltmelere ihtiyaç var. Politikamız önceleri saygın olmuştu. Türkiye’nin etrafında barış çemberi kurulmuştu. Zamanla bölgede alkışlanan ülkeler arasına geldik. Daha sonraları Türkiye bir bloğa kapıldı ve blok ne dediyse onu yaptı. Birçok taviz verdi.

© 1999 Milliyet