1 Nisan 1999 Perşembe 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   DÖVİZ
   BORSA
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Zigana Tüneli tehlike saçıyor

Ulaş Özdemir - Gümüşhane


       Fransa'da meydana gelen ve 30 kişinin ölümüyle sonuçlanan tünel faciası gözleri Türkiye'deki tünellerin güvenliğine çevirdi.
       Ülkemizdeki en uzun tünellerinden biri olan Trabzon - Gümüşhane karayolu üzerindeki bin 702 metre uzunluğunda, 11 metre genişliğinde ve 8 metre yüksekliğindeki Zigana Tüneli'nin çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu iddia ediliyor. Bin 795 metre yükseklikteki tünelin tavan kısımlarının su geçirmesi nedeniyle yer yer oluşan çatlaklardan sızan sular soğuk havanın etkisiyle buz tutunca, trafiği olumsuz etkiliyor ve zaman zaman kazalara neden oluyor.
       Sızıntı ayrıca tüneli aydınlatan sistemi de bozuyor ve kısa devre yapan lambalar sönüyor. Tünel içindeki 210 lambadan ancak 25'i çalışıyor.
       Tünel içindeki yardım telefonlarından büyük çoğunluğu çalışmıyor.
       Tüneldeki havalandırma sisteminin eski ve yetersiz oluşu da ürkütüyor. Bir tehlike anında içeride kalanları, havasızlık tehlikesi de bekliyor.
       KTÜ Mimarlık - Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fazıl Çelik, "Su geçiren tünelde tehlike var demektir. Önlem alınmazsa istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar. Çatlaklar, çökme tehlikesini de gündeme getiriyor" dedi.


© 1999 Milliyet