Western Union Money Transfer System
30 Nisan 1999 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
   DÖVİZ
   BORSA
   SERBEST PİYASA
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
İstanbul belediyesi çalkalanıyor

Büyükşehir Belediyesi İddialar :

       * Albayrak Firmasına, uzmanlık alanı olmayan iki kez iptal edilen 180 milyon dolarlık Metro Elektro Mekanik İşleri ihalesi verildi.
       * Belediyenin 63 hizmet aracı için açtığı ihaleyi RP Milletvekili Hasan Aksay'ın oğlu kazanırken, kayırma olduğu gerekcesiyle dava açıldı.
       * Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla tanınan Çakır Sanayii ve Ticaret A.Ş'ye Maltepe'de trilyonluk "kaçak yol" inşaatı verildi.
       * Büyükşehir Belediyesi Levent'te cadde üzerindeki araziyi Kombassan'a değerinin altında sattı.
       * Albayrak Grubu'na, Büyükşehir Belediyesi'nin personel taşıma işi verildi.
       * Albayrak Grubu'na, Erdoğan'a yakınlıkları nedeniyle İkitelli Başak konutlarının yapımı işi verildi.

       Halk Ekmek AŞ : Ayşe Bayraktar, Mustafa Öztürk (Çevre Koruma Daire Başkanı) Hüseyin Eren (Gelirler Müdürü) Şaban Deniz (Fen İşleri Daire Başkanı) Osman Yıldırım.
       Yaptığı iş: Ekmek üretiyor
       1998 cirosu: 5.9 trilyon

       Belbim AŞ :Necmi Kadıoğlu (İştirakler Daire eski Başkanı. Aday olmak için ayrıldı) Nihat Macit (İmar Daire Başkanı) Sabri Yalın (İtfaiye Daire Başkanı) Osman Avcı (Tayyip Erdoğan'ın danışmanı) Basri Mete (Projeler Daire Başkanı), Ali Rıza Kiremitçi (İştirakler Daire Başkan Vekili), Ayşe Bayraktar (Avukat İştirakler Daire Başkanı) Sibel Albayrak (meçhul)
       Yaptığı iş: Akbil'i uyguluyor.
       1998 cirosu: 3.7 trilyon

İddialar:

       * Naylon faturalar ele geçirildi.
       * Yöneticileri, usulsüz işlere aracılık etti.
       * Yeterlilik belgesi olmadığı halde iki kez İstanbul'un fotoğraflandırılması ve haritalandırılması işe usulsüz şekilde FP'ye yakın Emi Harita'ya verildi.
       * Akbil'in altyapı sisteminin kurulması değerinin üstünde bir fiyatla Muradiye Vakfı bağlantılı Furkan Makina'ya verildi.
      
       İstanbul Konut İmar Sanayi Tic.Aş :İdris Hızır (Büyükşehir Belediyesi Eğitim Müdürü) Nihat Gökırmak (Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürü) Ali Rıza Kiremitçi (İştirakler Daire Başkanvekili) Ayşe Bayraktar (Avukat İştirakler Daire Başkanlığı) Sibel Albayrak (meçhul)
       Yaptığı iş: Konut üretimi
       1998 cirosu: 17.9 trilyon
       İstanbul Asfalt Sanayi Fabrikaları Aş (İSFALT): Şaban Erdem (Fen İşleri Daire Başkanı) Mustafa Hatipoğlu, Ali Rıza Kiremitçi (İştirakler Daire Başkanvekili), Ayşe Bayraktar (avukat) Sibel Albayrak (meçhul)
       Yaptığı iş: Asfalt üretimi
       1998 cirosu: 18 trilyon

İddialar:

       * Milli Gençlik Vakfı Başkanı Mustafa Şen'e Fındıklı-Karaköy-Beşiktaş arası asfalt işinin verildi.
       * İsfalt eski Genel Müdürü Mihmail Mangan, teyzesinin oğluna Ümraniye asfalt fabrikasını verdi. Mangan, İsfalt'tan teyzesinin oğluyla Alfaltsan A.Ş'yi kurdu.
       * İthal edilen 1 milyon ağaç ihalesine yolsuzluk yapıldı.
       İSTAÇ: Necmi Kadıoğlu, Ali Bölükbaşı, Necati Göndelen, Ali Rıza Akgün, Fethi Altun, Selami Uzun, Basri Mete, Zülfü Demirbağ, İsak Dinçer.
       Yaptığı iş: Çöpleri topluyor
       1998 cirosu: 9.2 trilyon

İddialar:

       Naylon fatura bulundu. Yöneticileri usulsüz ihalelerle görevi suistimal etti.
       * Ahmet Albayrak'ın kayınbiraderi Adem Günaydın'a ait Günaydın Kardeşler Şirketi'ne Tuzla, Ümraniye, Kadıköy Çöp Aktarma Merkezlerinin işletilmesi işi verildi.
       * 7 trilyonluk çöp ihalesi Albayraklar'ın yan kuruluşu olan Sistem İnşaat'a verildi.
       İstanbul Deniz Otobüsleri Aş: İdris Naim Şahin (Eski Genel Sekreter Yardımcısı. Milletvekili adayı olmak için istifa etti aday gösterilmedi. Erdoğan'ın yakın arkadaşı) Binali Yıldırım (İDO Genel Müdürü) Mesut Pektaş (Genel Sek.Yrd.) Hüseyin Besli (Tayyip Erdoğan'ın basın danışmanı)
       Yaptığı iş: Deniz Otobüsleri alıyor, işletiyor.
       1998 cirosu: 10 trilyon
       Hamidiye Kaynak Suları AŞ: Erman Tuncer (Erdoğan'ın danışmanı) Muhittin Soğukoğlu (İtfaiye eski müdürü. Görevden alındı, Erdoğan'ın danışmanı) Selami Oğuz (İski Genel Müdürvekili) İbrahim Atilla, Hasan Geçol, Ayşe Bayraktar (Avukat İştirakler Daire Başkanlığı) Sibel Albayrak (meçhul)
       Yaptığı iş: Kaynak sularını işletiyor.
       1998 cirosu: 2.5 trilyon

       İstanbul Spor Etkinlikleri AŞ: Hüseyin Öztürk (Büyükşehir Belediyesi Sosyal
       Tesisler Müdürü) Ayşe Bayraktar (avukat), Sibel Albayrak (meçhul)
       Yaptığı iş: Spor tesisleri kurup, işletiyor.
       1998 cirosu: 1.2 trilyon lira


       İGDAŞ: Mehmet Mustafa Açıkalın, Raif Yetim, Necmi Kadıoğlu, Ümit Doğan Arınç, Ahmet Demir, Ali Yılmaz, Ali Rıza Kiremitçi, Selami Oğuz, Mehmet Taştiken, Ayşe Bayraktar, Fuat şengül.
       Yaptığı iş: Doğalgaz
       1998 cirosu: 114.6 trilyon

İddialar:

       * Naylon faturalar ele geçirildi.
       * Genel Müdür başta olmak üzere yöneticiler ihalelerde usulsüzlük yaptı ve yandaşlara peşkeş çekildi.
       * FP'li yöneticilerin yakınlarının sahip olduğu firmalara usulsüz ihaleler verildi. Yandaş şirketler, işleri başkasına devredip oturdukları yerden trilyonlar kazandılar.
       * 1999'da İGDAŞ'tan ihale alan 7 yandaş şirkete işin yüzde 10'u yerine, yüzde 30 avans verildi.
       *Seçimlere 1 ay kala 5 trilyon çekildi.

       Belediye Bakım Sanayi AŞ :Ayşe Bayraktar (İştirakler Daire Başkanlığında avukat), Ali Rıza Kiremitçi (İştirakler Daire Başkan vekili), Sibel Albayrak (meçhul)

Belediye bürokratları panikte

       İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik başlatılan soruşturma, Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen ve göreve getirdiği bürokratları telaşlandırdı. Gözaltına alınma endişesi taşıyan bazı daire başkanları da, apar-topar yıllık izne çıktı. 18 Nisan'da yapılan seçimlerde aday olmak için görevlerinden istifa eden ancak, görevlerine dönmek için belediye koridorlarını aşındıran Errdoğan'a yakın bürokratlar da ortadan kayboldu.
       Organize Suçlar ile Mali Şube Müdürlüğü'nün ortaklaşa sürdürdüğü soruşturma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki bürokratlar arasında büyük telaş yaşanmasına neden oldu. Ani gelişmeler nedeniyle Albayrak Firması'nın ihale aldığı Kiptaş Genel Müdürü Erdoğan Bayraktar yıllık izne ayrılırken, bir çoğunun muhasebe müdürlerinin gözaltına alındığı bazı şirketlerdeki bürokratlarda da gözaltına alınma endişesi başladığı ileri sürüldü.

Erdoğan'a yakın bürokratlar

       BİT operasyonu en çok belediyede Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen bürokratları telaşlandırdı. Bir çoğu 18 Nisan seçimlerinde aday olmak için görevlerinden istifa eden bürokratlarda Erdoğan'a yakın oldukları için aday gösterilmeyince açıkta kaldı. Birkaç gün öncesine kadar eski görevlerine dönmek için Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna'ya yakın olmaya çalışan ve bazı aracılar koyarak "ricacı" olan bürokratlarda, polisin BİT operasyonundan sonra ortada görünmemeyi tercih etmeye başladı.
       Birkaç gün öncesine kadar Belediye koridorlarında Gürtuna'dan görev almak için kulis yapan bürokratlar, son günlerde belediyeye uğrazken, telefonlara da çıkmıyor.
       Gürtuna'ya yakın kaynaklar, açıkta kalan ancak geri dönmek isteyen bürokratların bu operasyondan sonra geri alınmayacağını Gürtuna'nın haklarında iddialar bulunan eski bürokratları kabul etmeyeceğini öne sürdüler. Polisin BİT operasyonunun Belediyede de, "Erdoğancı Bürokratları Temizleme" operasyonunu kolaylaştıracağı öne sürülüyor.

Açıkta kalan bürokratlar

       * Harun Karaca : 1989 ve 1991 yıllarında Tokat Zile'den RP Belediye Başkan adayı olan Harun Karaca seçilemeyince İstanbul'a döndü. 1994 yılında Erdoğan'ın belediye başkanı seçildiği dönemde Fatih Belediye Meclis üyesi seçildi. Erdoğan'ın mali işlerden sorumlu baş danışmanı olan Karaca polis tarafından aranıyor.
       * Necmi Kadıoğlu : RP İl Yönetim Kurulu üyeliği yapan Kadıoğlu, Erdoğan'ın danışmanlığı ve Kaynak İştirakler Daire Başkanlığı görevini yürütüyordu. Aday olmak için görevinden istifa eden Kadıoğlu, FP yönetimince Erdoğan'a yakın olduğu için aday gösterilmedi. Kayıplara karıştı. Polis arıyor.
       * İdris Naim Şahin :Genel Sekreter eski Yardımcısı, İtfaiye, Sağlık Daire Başkanlığı ve Darülaceze gibi kurumlarla ilgilenen Şahin Erdoğan'ın sağ koluydu. Ordu milletvekili olmak için istifa etti. Ancak, aday gösterilmediği için açıkta kaldı.
       * Veysel Eroğlu (İski Genel Müdürü) Büyükşehir ya da milletvekili adaylığı için istifa ettirildi. Aday gösterilmedi. Üniversiteye geri döndü.
       * Birol Tortop :(İmar Daire Başkanı) Isparta milletvekili adayı olmak için istifa etti. Seçilemedi.
       * Nurettin Dönmez: Hesap İşleri Müdürü. (Aday oldu seçilmedi)
       * Yusuf Beyazıt :Emlak İstimlak Daire Başkanı. Seçilemedi.
       * Mustafa Ilıcalı :Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. Seçilemedi.
       * Mahmut Bulut :Encümen müdürü. Seçilemedi.
       * Temel Coşkun :Basın-Yayın Müdürü seçilemedi.
       * Selami Uzun :Kontrol Daire Başkanı. Eminönü Belediye Başkanlığına aday oldu. Gösterilmedi.
       * Halil İbrahim Perçinkaya: (İnşaat Malzemeleri Müdürü) seçilemedi.
       * Zülfü Demirbağ :Yol Bakım Müdürü. Aday gösterilmedi.
       * Hüseyin Besli : Erdoğan'ın basın danışmanı. İstanbul milletvekilliğine aday olmak istedi. Aday gösterilmedi.

İETT'nin gelirinde yüzde 40 düşüş

       Mali Şube ile Organize Suçlar Silah Mühimmat ve Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nce ortaklaşa yürütülen soruşturmada, İGDAŞ ve İSTAÇ'ın defterleriyle evraklarının incelenmesi sonucu büyük miktarda açığın tespit edildiği ileri sürüldü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Akbil'le başlayan ve boyutları giderek büyüyen soruşturmada, 18 Nisan genel ve yerel seçimlerine bir ay kala, İGDAŞ ve İSTAÇ'tan Vakıflar Bankası Valide Sultan Şubesi'ndeki FP'nin hesaplarına 5 trilyon lira aktarıldığının ortaya çıkarıldığı iddia edildi.
       Yapılan incelemelerde, Akbil uygulamasının başlamasından sonra, İETT gelirlerinde yüzde 40'lık bir düşüş olduğunu saptandığı ileri sürüldü.
       Bunun üzerine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait diğer BİT'lerinde incelemeye alınarak mevcut gelirlerde bir düşüş olup olmadığının araştırıldığı belirtildi.

Kilit isimler yurtdışına mı kaçtı?

       İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İktisadi Teşekkülleri'ne yönelik soruşturmada polis, vurgunun aydınlatmasında kilit rol oynayacaklarına inandığı Erdoğan'ın Mali İşlerden Sorumlu Danışmanı ve Büyükşehir Belediyesi eski Meclis üyesi Harun Karaca, İştirakler Daire eski Başkanı ve Erdoğan'ın danışmanlığını yapan Necmi Kadıoğlu ile Mazlum Der İstanbul Şube Başkanı Tufan Mengi'nin peşinde. Mengi ve Karaca'nın yurtdışına kaçtıkları iddia edildi.

Bugün DGM'ye çıkarılacaklar

       Vurgun soruşturmasıyla ilgili gözaltına alınanlardan bir bölümünün sorgulamalarının tamamlandığını belirten yetkililer, bugünden itibaren İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne (DGM) sevkedileceklerini söyledi. Trilyonlarca liralık dolandırıcılığa karıştıkları ileri sürülen sanıkların, DGM'de suç işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan çete iddiasıyla hakim karşısına çıkacakları öğrenildi.

66 kişi gözaltında

       Soruşturma nedeniyle Belbim Genel Müdürü Ahmet Rıfat Kazokoğlu, Genel Müdür Yardımcsı Ahmek Ak, Proje Koordinatörü Hatice Gönül, Muhasebe Şefi Hülya Akça, İGDAŞ Muhasebe Müdürü Latif Şengül, Satın Alma Müdürü Turhan Korkmaz, Ticari Grup Müdürü Halil İbrahim Leventoğlu, İSTAÇ Satın Alma Müdürü Lütfü Kara, Muhasebe Müdürü Nevzat Agay, Dış İşlemler Müdürü Vahittin Sevcan, Belbim eski Genel Müdürü Sadi Ağır, Albayrak kardeşler ile şirketlerin diğer çalışanlarının da aralarında bulunduğu 66 kişi gözaltında bulunuyor.

Erdoğan: "Siyasi komplo"

       İstanbul Büyükşehir Belediyesi BİT'lerine yönelik soruşturma, Pınarhisar Cezaevi'ndeki Tayyip Erdoğan'ı üzdü. Avukatı Hayati Yazıcı aracılığıyla mesaj gönderen Erdoğan, operasyonun siyasi olduğunu öne sürdü. BİT operasyonunun ardından her gün kalabalık gruplar tarafından ziyaret edilen Erdoğan'a da cezaevinde ziyaretçi yasağı geldi.
       Pınarhisar Cezaevi'nde 4 ay 10 günlük hapis cezasını çeken Erdoğan, polisin BİT operasyonuyla sıkıntılı günler yaşıyor. BİT'lerle ilgili yolsuzluk suçlamalarının iftira olduğunu öne süren Erdoğan, kendisini ziyaret eden avukatı Hayati Yazıcı aracılığıyla mesaj göndererek hakkındaki iddialarla ilgili yasal yollara başvuracağını kaydetti. Erdoğan, avukatı Yazıcı'ya "İçerde elim kolum bağlı. İftiralara cevap veremiyorum. Isıtıp ısıtıp aynı iftiraları çıkarıyorlar. Bu bir siyasi linç hareketi, siyasi bir komplo" diyerek dert yandı. Yazıcı, polisin operasyonunun hukuk dışı olduğunu, DGM'lik bir olay olmadığını da öne sürerek iddia sahiplerine hukuki işlem yapacaklarını kaydetti. Yazıcı, Erdoğan'ın BİT operasyonuyla ilgili ifadesinin alınması için herhangi bir bilgi almadıklarını kaydetti.
       Öte yandan aralarında milletvekilleri ve FP üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu kalabalık gruplar tarafından ziyaret edilen Erdoğan'a ziyaretler de yasaklandı. Pınarhisar Cezaevi Savcısı Yüksel Kocaman, önceki gün apar-topar Ankara'ya çağrıldı. Erdoğan'ı ziyaret etmek isteyenlerin izinleri de iptal edildi.


© 1999 Milliyet