30 Nisan 1999 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
   LİG FİKSTÜRÜ
   PUAN TABLOSU
   BEŞİKTAŞ
   FENERBAHÇE
   GALATASARAY
   TRABZONSPOR
   BASKETBOL
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Yılmaz depremi

Trabzonspor, başkanın ani istifa kararıyla sarsıldı

Ömür Avcı


       Trabzonspor'da Başkan Mehmet Ali Yılmaz'ın sezon bitmeden görevi bırakacağını açıklaması büyük şaşkınlık yarattı.
       Yılmaz'ın görevi bırakmasının yanı sıra kulüple her türlü ilişkisini keserek, isminin bile tesislerden kaldırılmasını istemesi üzerine yönetimin diğer üyelerinin de görevi bırakma kararı aldığı öğrenildi.
       Genel Sekreter Bülent Akyazıcı, göreve Başkan Yılmaz ile birlikte geldiklerini ve giderken de beraber gideceklerini vurguladı. Asbaşkan Hikmet Onur da dün akşam İstanbul'da Yılmaz ile görüşerek, yönetimin düşüncesini iletti.
       Bu arada Disiplin Kurulu'nun verdiği uzaklaştırma cezasının kaldırılması halinde 14 arkadaşıyla yönetime aday olabileceğini vurgulayan eski Başkan Yardımcısı Ali Kemal Aktürk, camiadan yeterli destek görmedi. Özellikle Trabzon kanadı ile eski başkanların, Aktürk'e sıcak bakmadığı bildirildi.
       Öte yandan eski yöneticilerin, Mehmet Ali Yılmaz'ın kararında ısrarlı olması durumunda ilk olağanüstü kongrede başkanlığa aday olması için eski Başkan Faruk Özak'a baskı yapmayı düşündüğü ve Özak'ın göreve gelmesi halinde de teknik direktörlük için Şenol Güneş'in ismi geçtiği bildirildi.
       Teknik Direktör Gordon Milne, Başkan Yılmaz'ın görevi bırakma kararını değerlendirirken, "Üzgünüm. Başkan kendini Trabzonspor'a adamış bir insan. Trabzonspor için çok şey yaptı. Ama son olaylarda çok yıprandı. Kendisinden başka bir davranış bekleyemezdik" diye konuştu.

Bir istifanın perde arkası

       Bundan üç gün önceydi. Trabzonspor Yönetim Kurulu, Mehmet Ali Yılmaz'ın başkanlığında toplanacak, kötü gidişi ve Galatasaray maçındaki olayları tartışacaktı.
       Yöneticiler önce kendi aralarında konuştular. "Ne yaparsak yapalım, bu iş olmuyor" dediler ve şu görüşte birleştiler: "En doğru yol istifa."
       Toplantıya girdiler. Ama bu görüşü Yılmaz'a kim söyleyecekti? Hiçbiri... Evet, hiç biri söyleyemedi.
       Ama elbette ki bunu Yılmaz'ın duyması gecikmedi. Başkan olayı öğrenince etkilendi. Hele bir de söylenti vardı ki... Bu Yılmaz'ı iyice yıktı... "Başkan sezon sonunu bekliyor" diyordu bir kısım ve iddia ediyorlardı: "Vugrinec, Ogün, Abdullah'ı satacak. Campbell'ı da... Ve böylece verdiği paraları kurtarıp, sonra da ayrılacak."
       İşte o anda kararını verdi Yılmaz; "Hem paramı, hem sağlığımı, hem de zamanımı harcadım. Ama yine de haketmediğim olaylarla karşı karşıya kalıyorum" dedi ve kararını verdi:
       "Bu işi bırakıyorum. Ben 20 yıldır ne zaman verdiğim parayı geri istedim? Yine istemiyorum. Madem ben hiç bir şey yapamadım, tesislerden ismimi de söksünler."
       Doğrusu ya, kimse Yılmaz'dan bu çıkışı beklemiyordu. Ama iş işten geçmişti bir kere... Şimdi ne olacak? Trabzonspor'un başına kim geçecek? Bu soruların yanıtını henüz kimse veremiyor.

Pas çalışması

       Trabzonspor, Çanakkale Dardanelspor maçı hazırlıklarını dün sabah yaptığı antrenmanla sürdürdü. Metin Aktaş ve Abdullah salonda çalışırken, diğer futbolcular yarı sahada pas uygulamaları yaptı. Antrenman öncesi oyuncuları ile sahada bir süre konuşan Milne, "Hafta başından bu yana Galatasaray maçının etkisinden kurtulamadınız. O maçı hemen unutmanızı istiyorum" dedi.


© 1999 Milliyet