19 Ağustos 1999 Perşembe 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Yardım etmek için saatlerce beklediler

Burcu Esenç, Elvan Ezber - İstanbul


       Depremde zarar gören bölgelerde yardım ve kurtarma çalışması için çeşitli ülkelerden gelen uzman ekipler, Türk yetkililerin "ilgisizliğiyle" karşılaştılar.
       Tam teçhizatla gelen ekipler, hasarlı bölgelere gitmek için saatlerce bekleyip, tercüman bulamazken; Kriz Masaları'na başvurarak, malzeme ve tercüme yardımı yapmak isteyen vatandaşlar, koordinasyon eksikliği nedeniyle yönlendirilemediler.
       Ağır aksak yürüyen kurtarma ve enkaz çalışmalarına katılmak için Türkiye'ye Avusturya, Mısır, Belçika, İngiltere, Fransa, Romanya, Japonya, Azerbeycan'dan çok sayıda ekip geldi. Yanlarında araç, gereç ve eğitilmiş köpeklerle enkaz bölgelerine hareket etmek için İstanbul'a gelen uzman ekiplerin büyük bir bölümü, kendilerini enkaz bölgelerine götürecek yetkili bulamadılar. Bazı ekipler ise, tercüman bulamadıkları için büyük zorluk yaşadılar.

Azeri ekip bekledi

       Azerbaycan'dan gelen Başbakan Yardımcısı Abit Şerifov başkanlığındaki 48 kişilik yardım ekibi, dün sabah Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde uzun süre bekledikten sonra görevlerine başlayabildi. Şerifov, "Türk kardeşlerimize her türlü yardımı yapacağız. Bu, yangın söndürme çalışmaları olabilir, sağlık olabilir. Hepsine açığız. Cumhurbaşkanımız da Türkiye'ye iki bin ton petrol yardımı yapmaya karar verdi. Bu konuda Enerji Bakanı ile görüşeceğiz" dedi.
       23 arama ve kurtarma personeliyle 25 doktordan oluşan Azeri ekibinden 10 doktor ve hemşireden oluşan bir grup İstanbul'daki hastanelerde göreve başlarken, diğerleri ise Kocaeli, Gölcük ve Adapazarı'na giderek, çalışmalara katıldı.

Japon ekip iskelede kaldı

       Depremzedelere yardım etmek için Japonya'dan gelen 20 kişilik kurtarma ekibi kimse tarafından karşılanmadı ve üç saat boyunca Yenikapı Feribot iskelesinde bekletildi. Bir kamyon dolusu kurtarma aracıyla gelen ekibin tercümanı uçaktan indikten sonra İETT otobüsüyle iskeleye gelmek zorunda kalmalarına ve kimsenin onları karşılamamasına çok şaşırdıklarını söyledi.
       Yalova'ya ayrıca 20 kişilik Fransız kurtarma ekibi, ilaç ve ekmek yüklü araçlar, Yolava'ya gitmek üzere yola çıktı. Hollandalı ve Alman kurtarma ekibi de özel eğitimli 40 köpekle Yalova'ya gitti.

Tüpraş'a Yunan uçağı

       İstanbul'a gelen Yunan söndürme ekipleri, Başbakanlık talimatıyla THY'nin tahsis ettiği helikopterle yangın bölgesinde çeşitli incelemelerde bulunmak üzere İzmit'e gitti. Ekiplerin orada yapacakları keşif ve incelemelerden sonra Yeşilköy Askeri Havalimanı'nda bekleyen yangın söndürme uçakları ile helikopter, Tüpraş'taki yangına müdahale etmek için bölgeye hareket edecek. Arama kurtarma çalışmalarına Almanya, Rusya, İsveç, İsrail ve İtalyan ekipleri de katılıyor.

       Bu arada Kriz Masaları'na başvurarak enkaz kaldırma gereçleri, yiyecek ve giyecek yardımı yapmak isteyen bazı vatandaşlar, irtibat için telefon numarası vermelerine rağmen, gün boyunca yanıt alamadıklarından şikayetçi oldular.


© 1999 Milliyet