20 Ağustos 1999 Cuma 
 ANA SAYFA
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Dostluk zamanı

dun05.jpg        Deprem ardından Türkiye'ye yardım için harekete geçen ülkeler arasında en ilgi çekici örneği verenler, komşu Yunanistan, Türkiye ile diplomatik ilişkisi bile bulunmayan, Kıbrıs Rum kesimi ile Ermenistan.
       Kıbrıs Rum kesimi lideri Glafkos Klerides, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderdiği başsağlığı mesajında yardıma hazır olduklarını belirtti.
       Kıbrıs Rum kesimi doktorları bu açıklamanın ardından, dün Türkiye'ye geldi. Dünya Doktorları adlı tıbbi yardım kuruluşunun Kıbrıs Rum kesimi sorumlusu Neofitos Zinafondos, Türkiye'nin her türlü yardıma ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Zinafondos, kuruluşun deprem kurbanları için bankada hesap açtığını da belirtti.
       Ermenistan da kurtarma ekipleri göndermeye hazır olduğunu bildirdi.
       Yunan yetkililer yaptıkları açıklamalarda "Zaman iki ülke arasındaki geleneksel uyuşmazlıkları anımsayıp tartışma zamanı değil" şeklinde açıklamalar yapıyorlar.
       Başta Türkiye Dışişleri Bakanı İsmail Cem olmak üzere Türkiye'den birçok üst düzey yetkili de Yunan muadillerine gönderdikleri mesajlarda teşekkür yağdırıyorlar.
       MİLLİYET muhabiri Taki Berberakis'in Atina'dan bildirdiğine göre komşu Yunanistan'da hükümet Türkiye'ye deprem yardımı çalışmalarının koordinasyonu için özel bir komite oluşturdu. Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu da, çalışmalara başkanlık etmek için tatini yarıda keserek Atina'ya döndü.
       Hükümet sözcüsü Dimitris Reppas, iki ülke başbakanlarının aralıksız, telefonla temas halinde olduklarını, istendiğinde daha fazla yardım göndermeye hazır beklediklerini bildirdi.
       Yunanistan Sağlık Bakanlığı da depremde yaralananlara ulaştırılmak üzere Hükümet Yunan halkını kan bağışı yapmaya çağırdı. Atina Belediye Başkanı'nın çağrısı üzerine halk Türkiye'ye gönderilmek üzere giyecek, yiyecek, ilaç toplama kampanyası başladı.
       Atina Belediye Başkanı Dimitris Avramopulos kararıyla Belediye, Atinalılara Türk halkına yardım çağrısı yaptı. Kampanya çerçevesinde belediyenin hazırladığı bir depoya Atinalılar yiyecek, ilaç ve çadır gibi malzemeler götürmeye başladı. Kampanyaya Yunan halkının büyük ilgi gösterdiği, Atina Belediyesi telefonlarının kilitlendiği bildiriliyor. Avramopulos ise, Türkiye'deki yetkililerle temas halinde olduklarını, yardımın eşgüdümlü bir şekilde Türkiye'ye iletileceğini açıkladı.

'Dayan komşu'

       Yunan basınıysa deprem haberlerine ağırlık vermeyi sürdürüyor. Elefterotipiya gazetesi önceki "Dayan komşu" başlığıyla çıkarken deprem haberlerine 12 sayfa ayırdı. Yunan halkında Türkiye'deki deprem nedeniyle, TV'deki görüntülerin de büyük etkisiyle büyük üzüntü yaşanması dikkati çekiyor. En fanatik Yunan gazeteleri bile kamuoyundaki bu ilgi ve üzüntüyü yansıtarak "Yunan halkı Türk halkına karşı dayanışmasını gösterecek ve yardım edecektir" şeklinde ifadeler kullanıyorlar.


© 1999 Milliyet