22 Ağustos 1999 Pazar 
 ANA SAYFA
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Kara günde dost eller

Türkiye ile sık sık uyuşmazlığa düşen ülkeler yardım için yarışıyorlar

Dinçer Güner

dun03.jpg        Uygarlık tarihinin, "yaşanmış en büyük felaketler" bölümünde mutlaka yer alacak, her zaman ürperti ile anılacak olan "Marmara" depremi, 10 binlerin yaşamına maloldu. Ama yine bu felaket, "insani dayanışma" denilen erdemli olaylara tanık olunmasına, kıskançlıkların, düşmanlıkların unutulmasına da yol açtı.
       Türkiye'nin, geçmişte sıksık uyuşmazlıklara düştüğü komşuları şimdi birer "iyilik meleği". İnsani duyguları şahlanmış. Milyonlarca Türk'ün yardımına koşuyorlar.
       Örnek; Yununastan, Ermenistan, Suriye, İran, Kıbrıs Rumları.
       Öyleki, Washington Times gazetesi de dün yayınladığı başyazıda, insanlık duygularının siyasi rekabeti bastırdığını uzun uzadıya ele aldı.
       Dost olsun, düşman olsun, karınca karararınca herkes milyonlarca Türk insanının acısını paylaşmaya, Türk insanının sorunlarına melhem olmaya çalışıyor.
       Bunlara, her gün yenileri ekleniyor.
       Örneğin, "eti ne, budu ne?" dediğimiz, henüz "tam anlamı ile bir devlet" bile sayılmayan Filistin.
       Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat depremden zarar görenler için Türkiye'ye yardım göndereceklerini açıkladı. Arafat Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e gönderdiği mektupta, depremden duyduğu üzüntüyü ifade etti.
       Ancak yardımın miktarı ve niteliği konusunda bilgi verilmedi.
       Bir başka ülke kara Afrika'nın Nijerya'sı. Türk insanının çoğunluğu bu ülkeyi, Nijeryalı olan Fenerbahçeli futbolcu Uche'nin, Beşiktaş'lı Amokachi'nin, Shorumnu'nun sayesinde tanımıştır.
       İşte bu kalabalık, siyah renkli Afrika ülkesi de Türkiye'nin derdine derman olma çabasında.
       Nijerya Devlet Başkanı Olasegun Obesanjo da, Nijerya Ulusal Yardım Kuruluşuna emir vererek, Türkiye olanak ölçüsünde ve ivedi insan yardım gönderilmesini istedi.
       Yardım elini uzatan bir başka ülke de uzakta, Pasifik'teki Malezya. Bizimle "islamlık" dışında hemen hiçbir ortak yanı yok.
       Malezya "Bunalımlar ve Felaketler Yönetimi" başkanı Muhammed Yakup, deprem felaketzedelerine yardım için 100 bin dolar ayırdıklarını açıkladı. Nijerya enkaz kaldırma ve insan kurtarma çalışmalarına katılmaları için "tam" eğitimli, "tüm teknik donanıma sahip" 24 kişilik bir kurtarma ekibini yola çıkardığını bildirdi.
       Çoğu kez "insanlık öldü" diye hayıflanırız.
       Ama Marmara depremi, kimi hırsızlara, fırsatçılara karşın bize "İnsanlık tümden ölmemiş" dedirtebiliyor.© 1999 Milliyet