25 Ağustos 1999 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Büyük dayanışma operasyonu

Yunanistan'da beş belediye, "İnsanı yardımın bayrağı; ideolojisi yoktur" diyerek depremzedelere elini uzattı. Atina Belediye Başkanı, bugün İstanbul'da

Taki Berberakis - Atina


       Yunanistan'ın en büyük beş belediyesi, Atina Belediye Başkanı Dimitris Avramopulos önderliğinde Türkiye'deki depremzedeler için dayanışma operasyonu başlattı. Bu çerçevede Atina, Pire, Selanik, Girit ve Patras belediyelerinin ortak girişimiyle deprem bölgesinde, bin çadır, bir hastane ve bir kreşten oluşan bir çadırkent kuracak.
       Çadırkenti kurmak üzere gerekli personel, araç, çadırlar ve ayrıca beş belediye tarafından son günlerdeki yardım kampanyalarıyla toplanan malzeme (ilaç, yiyecek, giyecek), bir yük gemisiyle on gün sonra Pire'den yola çıkacak.
       Atina Belediye Başkanı Avramopulos, bugün İstanbul'a gelerek yardımın koordinasyonu konusunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna ile görüşecek. Çadırkentin nerede kurulacağıysa bu görüşmeden sonra kesinlik kazanacak.
       Avramopulos Milliyet'e, Pire limanından yola çıkacak yardım heyetinin, deprem bölgesinde çadırkenti kurana ve hastaneyle çocuk kreşini işler hale getirene kadar Türkiye'de kalacağını ve sadece işi bittikten sonra geri döneceğini açıkladı.
       Beş belediye başkanı Avramopulos (Atina), Yorgo Agrapidis (Pire), Vasilis Papayeorgopulos (Selanik), Kostas Aslanis (Girit) ve Evangelos Fularatos (Patras) dün düzenledikleri basın toplantısında bir ağızdan, "Önyargıları yıkacağız. İnsani yardımın ismi, bayrağı, ideolojisi yoktur. Koordineli bir çalışmayla komşuya yardımcı olmak istiyoruz" şeklinde sıcak ifadeler kullandılar.

Parlamentodan yardım

       Bu arada Yunan Parlamentosu'nun, Başkan Apostolos Kaklaminis öncülüğünde oluşturduğu insani yardım heyeti dün askeri nakliye uçağıyla İstanbul'a geldi. Heyet, deprem bölgesine ilaç ve hijyenik maddeler taşıdı. Heyete, mesleği doktor olan, beş Yunan milletvekili de katıldı.© 1999 Milliyet