25 Ağustos 1999 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Komşulardan yardım aktı..

En hızlı yardım Rusya, en büyük Yunanistan'dan


dun05.jpg        Türkiye'nin bir çok siyasi sorun yaşadığı komşuları, depremin vurduğu Türklere yardım için, sorunları bir tarafa bırakarak, seferber oldular. Rusya, en hızlı yardım öneren ülke oldu. Sabah 03.00'te gerçekleşen depremi öğrenen Rusya, 07.00'de yardım önerdi. Yaklaşık 10 saat sonra ise 80 kişilik bir yardım ekibini İstanbul'a ulaştırdı.
       En fazla yardımı ise Yunanistan yaptı. Yunanistan da Rusya gibi, yardım önermekte çok hızlı davrandı. Tüpraş'taki yangının söndürülmesi için yapılan talepten 10 saat sonra, Yunan yangın söndürme uçakları İstanbul'a geldi. Kendileri de ağır ekonomik sorunlar altında olan Türkiye'nin bazı diğer komşuları da imkanları ölçüsünde ve hatta imkanlarını zorlayarak yardım gönderdiler. Ekonomik ambargo altındaki Irak bedelsiz petrol sevkiyatı yapmayı önerdi. Ermenistan arama kurtarma ekibi göndermeyi önerdi. Komşularımızın yaptığı yardımlar şöyle:

       Yunanistan:
       Dördü doktor olmak üzere, 11 kişiden oluşan iki tam teçhizatlı, tıbbi malzeme, ilaç, çadır vs içeren tibbi birim; 24 kişi, dört araç ve iki özel eğitilmiş köpekten oluşan iki arama - kurtarma ekibi; antisismik koruma teşkilatından beş uzman; , 2 yangın söndürme uçağı ile yangın söndürmede kullanılan kimyevi maddeleri taşıyan bir kargo uçağı, 1 uçakla 15 ton insani yardım malzemesi, bir uçakla, çadır ve battaniye, 2 uçakla 200 çadır, bin battaniye, bin yatak örtüsü, iki araç ve 15 kişilik tıbbi ekip, 6 kişilik kurtarma ekibi. Üç uçakla, 150 çadır, bin battaniye, ilaç ve seyyar tuvalet dahil, 20 ton insani yardım. Yunanistan, 5 - 6 kişilik, 150 adet prefabrik ev göndermeyi vaad etti.

       Rusya:
       80 kişilik bir arama kurtarma ekibini depremin olduğu günün akşamına Türkiye'ye ulaştırdılar. Rus ekibi 72 kişiyi enkaz altında sağ çıkararak, en fazla kişiyi canlı kurtaran ekip oldu. Tüpraş'taki yangını söndürmek için uçak gönderdi. Ayrıca bir uçak dolusu insani yardım gönderdi.


       Romanya:
       Yangın söndürme uçağı, 11 kişilik sağlık ekibiyle, çadır, 7 ton tıbbi malzeme, 625 bin dolar değerinde ilaç, 46 kişilik sağlık ekibi, 55 askeri itfaiyeci, 10 araçtan oluşan bir ekip, 14 kişilik askeri kurtarma ekibi ve iki köpek. 40 tonluk bir gemiyle römorkör.

       Bulgaristan:
       4 özel eğitimli köpekle birlikte, 104 kişilik 12 arama - kurtarma ekibi, 30 araç, üç jeneratör, 13 cerrah, 15 doktor, bir ambülans, Tüpraş'taki yangına müdahale etmek için 9 tam donanımlı yangın söndürme aracı ile birlikte 33 personel.

       Azerbaycan:
       50 kişilik doktor ekibi, 53 kişilik kurtarma ekibi gönderdi. 2 bin ton benzin ve fuel oil göndermeyi önerdi.

       Gürcistan:
       30 kişilik kurtarma ekibi, 8 çadır, 30 uyku tulumu, 30 battaniye, 25 gaz maskesi, 60 solunum maskesi, 5 telsiz ve jeneratör ile tıbbi malzeme.

       Ermenistan:
       Arama - kurtarma ekibi göndermeyi önerdi. Ancak gerek kalmadığı için teşekkür edilerek, gönderilmemesi istendi.

       Irak:
       Bedelsiz petrol sevkiyatı yapmayı önerdi.

       İran:
       Tüpraş langını kontrol altına alınamaması durumunda yangın için bir ekip göndermeye hazır olduğunu bildirdi.

       Suriye:
       Beş uçakla, 25 ton antibiyotik, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaç, 25 ton serum, 15 ton konsantre edilmiş çocuk gıdası, on bin battaniye, çok sayıda çadır ve benzeri insani yardım. Kurtarma ekibi ve iki doktor.


© 1999 Milliyet