8 Eylül 1999 Çarşamba 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Atina da sallandı

Yunanistan'ın Başkenti dün 5.9 şiddetinde depremle sarsıldı. Beş kişi öldü. Yaklaşık 10 kişi yaralandı

Taki Berberakis Atina


       Yunanistan'ın başkenti Atina'da dün 14.56'da meydana gelen deprem, büyük paniğe neden oldu. Richter ölçeğine göre 5.9 şiddetinde olduğu açıklanan depremle bazı semtlerdeki eski binalar çökerken, birçok binanın da duvarlarında çatlaklar meydana geldi. Yıkıntılar arasından alınan ilk haberlere göre beş kişinin öldüğü, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığı deprem nedeniyle doğan panik sırasında kalp krizi geçiren bir kişi de yaşamını yitirdi. Enkaz altında da insanlar olduğu tahmin edilirken, hastanelerde çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.
       Atina'da yaklaşık 10 saniye süren depremden korkan onbinlerce kişi, panik halinde kendilerini caddelere ve boş alanlara atarken, insanların telefonlara sarılmasıyla telefon şebekesi uzun süre hizmet veremedi. Bazı binalarda büyük çatlaklar oluştu, yüksek binaların tepelerinden büyük beton kütleleri caddelere düştü. Kentin birçok kesimindeki elektrik trafoları sarsıntı sonucu devre dışı kaldı, büyük meydanlardaki trafik ışıkları çalışmadı.
       Deprem anında biri kalp krizinden olmak üzere, beş kişi yaşamını yitirirken, ölü sayısının artmasından kaygı duyulduğu bildirildi. Yapılan ilk açıklamalarda 50 kişinin yaralandığı, çok sayıda yaralının da hastanelerde tedavi altına alındığı kaydedildi.
       Yaralılardan çoğunun deprem anında kendilerini camdan dışarı atanlar olduğu bildirildi.
       Metamorfosi, Sepolya, Tatoi bölgelerinde birçok binanın yıkıldığı açıklandı. Deprem sırasında asansörlerde insanların mahsur kaldığı ve itfaiyenin 200 telefon çağrısı aldığı kaydedildi.
       İlk sarsıntının ardından 20 artçı deprem olduğu bildirilirken, Metamorfosi bölgesindeki bir fabrikada çıkan yangınla birlikte önemli hasar meydana geldiği belirtildi.
       Selanik Aristotelis Üniversitesi Rasathanesi, depremin şiddetini Richter ölçeğine göre 5.9 olarak açıkladı. Rasathane, depremin merkez üssünün de Atina'nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Parmita dağı yakınları olduğunu duyurdu. Sarsıntının yerin 1 kilometre altından geldiği bildirildi.

Kabine toplandı

       Depremin hemen ardından Bakanlar Kurulu'nu toplayan Başbakan Kostas Simitis, alınması gereken önlemler için makina mühendislerini görevlendirdi.
       Depremde Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği'nin herhangi bir hasar görmediği bildirildi.
       Atina Büyükelçisi Ali Tuygan, radyolardan halkın binalara girmemesinin duyurulduğunu açıkladı.
       Radyolara bağlanan bazı Yunanlılar da, "Türkiye'nin yaşadığı felaketin büyüklüğünü anlamamız için etkili bir neden" yorumunu yaptılar.
       Depremin büyüklüğü konusunda, ilk saatlerde, Yunanistan'da da, Türkiye'dekine benzer şekilde farklı rakamlar dile getirildi. Önce Richter ölçüsüne göre 6.1 olarak açıklanan depremin büyüklüğü, daha sonra yer yer 6.4 olarak dile getirilmesine karşın, resmi açıklamalarda 5.9 rakamı yer aldı.

İzmir de sallandı

       Anadolu Ajansı depremin İzmir'den de hissedildiğini duyurdu. İzmit'te 17 Ağustos'ta meydana gelen depremin şokunu henüz üzerlerinden atamayan Çeşme, Karaburun, Seferihisar ve Urla sakinlerinin sarsıntıyla birlikte kendilerini evlerinden sokaklara attığı gözlendi.

Türkiye'de heyecan yaşandı

       Yunanistan'ın başkenti Atina'daki deprem Türkiye'de de hissedildi. Depremin merkez üssünün Yunanistan olduğunu haberinin ardından Türkiye'de yaşayan Rumlar büyük heyecan yaşadı.
       Depremin şiddetinin büyük olduğu yönündeki ilk haberler bu heyecanı daha da artırırken, Türkiye'de yaşayan Rumlar, Yunanistan'daki yakınlarından haber alabilmek için telefonlara sarıldılar.
       Türkiye'de de çok sayıda insan depremin boyutunun ne olduğunu öğrenebilmek için televizyonların karşısına geçti, rasathaneden bilgi almaya çalıştı. Bazı yurtttaşlar, Körfez depreminde Türkiye'nin yardımına koşan Yunanlılar için ne yapabileceklerini öğrenmek için de çeşitli yerlere başvurdular.

Darbe bu kez Afrika fayından geldi

       Serhat Oğuz İstanbul
       İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Şükrü Ersoy, Atina'yı sarsan depremin Afrika'dan Ege Denizi'ne uzanan bir fay hattından kaynaklandığını, Kuzey Anadolu fay hattıyla ilişkili olmadığını, Güneybatı Anadolu'da artçı şoklar yaratabileceğini bildirdi. ABD Jeoloji Kurumu da, depremin aletsel büyüklüğünü 5.8 olarak tespit etti.
       Yunanistan'da büyük heyecan yaratan depremin, Afrika'dan başlayan fay hattının Ege Denizi üzerinde yüzeye yaklaşan "Dalmabatmaz zonu"nun etkisiyle oluştuğunu söyleyen Ersoy, Atina merkezli depremin 10 kilometrelik derinliğe sahip olduğunu açıkladı. Ersoy, "Afrika'dan Ege Denizi'ne ulaşan Dalmabatmaz zonu, üstündeki kıtada gelişmelere neden oluyor. Atina depreminin sebebi bu gerilmeler. Bu sarsıntıların Kuzey Anadolu fay hattıyla hiçbir ilgisi yok. Ancak, bu fay hattının Gökova, Marmaris, Antalya'yı da içeren Güneybatı Anadolu'da uzantısı olan yerlerde artçı şoklar yaşanabilir. Bu bölgede artık öncü deprem olmaz, bu zaten büyük bir deprem" dedi.
       İÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız Altın da, Ege'de büyük bir enerji oluştuğunu, ancak ilk duyumlara göre depremin Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde fazla hissedilmediğini söyledi.

Işıkara: Kuzey fay hattıyla ilgisi yok"

hab001.jpg Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Atina'da meydana gelen depremin, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile ilgisinin bulunmadığını açıkladı.
       Işıkara, Yunanistan'ın başkenti Atina'nın kuzeyinde dün saat 14.56'da meydana gelen depremin aletsel büyüklüğünün 6.1 olarak kaydedildiğini bildirdi. Işıkara, depremin Türkiye'nin Ege kıyılarından da hissedildiğini söyledi.

AKUT gitmek için hazır

       İzmit depreminde 200'ün üzerinde kişiyi sağ kurtaran Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Atina'ya gitmek için hazır. Arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak için harekete geçen AKUT yetkilileri, ihtiyaç olduğu taktirde Yunanistan'a gidecek.© 1999 Milliyet