8 Ekim 1999 Cuma 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
   LİG FİKSTÜRÜ
   PUAN TABLOSU
   BEŞİKTAŞ
   FENERBAHÇE
   GALATASARAY
   TRABZONSPOR
   BASKETBOL
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
'Para için dönüyorum

Malik, depremde her şeyini yitirince, çareyi ringe çıkmakta buldu

Murat Ağca


spo02.jpg        Depremde felaketinde hayatını "şans eseri" kurtaran ancak tüm mal varlığını yitiren olimpiyat ikincisi boksörümüz Malik Beyleroğlu, iki yıl aradan sonra boksa "zorunlu dönüş" yaptı.
       20 yıllık boks kariyerinde hiç para için dövüşmediğini söyleyen Beyleroğlu, "Ama şimdi mecburum. Depremde karım ve iki evladım ile birlikte hayatımızı kurtardım ancak iki evim enkaz oldu. Dikili ağacımız kalmadı. Olimpiyat ve Dünya şampiyonalarında kürsüye çıkıp belimi doğrultmaya çalışacağım" dedi.
       16 Ağustos gecesini ömrü unutmayacağını söyleyen Beyleroğlu filmlere konu olacak "kurtuluş" hikayesini de şöyle özetledi:
       "Gazi Üniversitesi'nde doktora yapacağım için ertesi gün Adapazarı'ndan Ankara'ya taşınacaktık. Bütün eşyaları toplamıştık. Benim içimde tarif edilmez bir sıkıntı belirdi. Komşularımıza gittik. Bu arada ben evin anahtarını tuvalete düşürdüm. Yine de camdan tekrar eve girmeyi başardım. Ancak sıkıntıdan içeride duramadım. Komşularımıza gece saat 02'de 'Hadi Serdivan tepesine çıkıp hava alalım, hem de piknik yaparız' dedim. Toparlanıp gittik. Çocuklar da ısrar edince onları da yanımıza aldık. Yoksa şimdi ne onlar ne biz yaşıyorduk. Tam ızgarayı yapmaya başlamıştık ki korkunç bir sesle gelen depremle yerlere savrulduk. Adapazarı'nın yıkılışını izledik. Şoka girmiştik. Hemen toparlanıp şehre indik. Tablo korkunçtu. Hastaneye yaralıları taşıdık. Eve gittiğimde gözlerime inanamadık. Dümdüz olmuştu".
       Deprem sonrası GSGM'nin kendisine küçücük bir lojmanı bile geçici olarak zorla verdiğini ve yardım görmediğinden yakınan Azeri asıllı Beyleroğlu, devlet büyüklerine de sitem ediyor:
       "Ben Azerbaycan'dan kaçmadım. Türkiye'ye isteğimle geldim. Yıllarca Ay - Yıldızlı bayrak için dövüştüm. Olimpiyatta kürsüye çıktım. Ama ben yardım istediğimde 'Senin gibi yüzbinlerce insan var' cevabı aldım. Buna karşılık Azerbaycan'dan bana dört ayrı kurumdan yardım teklifi ve para yardımı geldi. Hepsine teşekkür ediyorum. Belki de sağlığımı tehlikeye atarak boksa döndüm. İçim buruk. Yine de milletim için dövüşeceğim. Başarıya mecburum"...

© 1999 Milliyet