11 Kasım 1999 Perşembe 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 VERGİ HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
İmamın kuma katliamı

Eski imam Mehmet Kaya Almanya'da dehşet saçtı. Bielefed'da Kur'an kursunda aşık olduğu öğrencisinin ikinci eş olarak kendisine verilmemesi üzerine yedi kişiyi katledip intihar etti

Recai Aksu Bielefeld


       Almanya'nın Bielefeld kentinde evli ve dört çocuk babası eski bir din görevlisi, ikinci eş olarak almak istediği kızın kendisine verilmemesi üzerine ölüm saçtı. 19 yaşındaki Zübeyde Tetik'in evini basan Mehmet Kaya (34), Hataylı aileden sevdiği kız da olmak üzere yedi kişiyi kafalarına kurşun sıkarak öldürdü, ardından da intihar etti.
       Bielefeld kentindeki Merkez Camii'ne din görevlisi olarak çalışan Uşaklı Mehmet Kaya, burada açılan Kur'an kursunda Zübeyde Tetik'e aşık oldu. Tetik ailesiyle görüşmeye başlayan Kaya, Zübeyde'ye duyduğu ilgi ortaya çıkınca camideki resmi görevini sürdüremedi. Kaya'nın arkadaşları, "Mehmet, Zübeyde ile ilgili durumu ortaya çıkınca bundan rahatsız oldu. Çevredeki Türkler, Mehmet'in hem din görevlisi olduğunu, hem de yasak aşk dedikodularına adının karıştığını öğrendi. Bunun üzerine geçen yıl görevinden istifa edip, Tübingen kentine yerleşti. Ancak, Zübeyde'nin peşini bırakmadı" dediler.

Yine hocalık yaptı

       Mehmet Kaya'nın Tübingen'de de Türk Derneği'nin Mescid'inde geçici olarak imamlık yaptığı, çocuklara Kur'an kursu verdiği öğrenildi. Kaya'nın ücretinin orada Türk vatandaşlarının yardımlarıyla ödendiği belirtildi.
       Çevredekiler Mehmet Kaya'nın Zübeyde Tetik'in Antakya'da geçen yaz Suriyeli biriyle evlendirildiğini ve hamile olduğu yönünde dedikodular duyduğunu, bunun üzerine Bielfeld'e geldiğini belirttiler.

Planı hazırmış

       Korkunç cinayetle ilgili bilgi veren Bielefeld Savcısı Klaus Metzler ve Kriminal Dairesi'nden Başkomiser Hartmunt Runte, cinayet gecesi evde 13 kişinin bulunduğunu, Kaya'nın, öldüreceği kişileri önceden belirlediğini kaydettiler. Metzler ve Runte, öldürülen kişilerin kafalarına ikişer kurşun sıkıldığını açıkladılar. Yetkililere göre cinayet şöyle gelişti:
       "Mehmet Kaya, perşembe gecesi saat 20.40 sıralarında Tetik Ailesi'nin oturduğu Koblenzer Caddesi'ndeki 21 numaralı apartmana geldi. Bir komşunun zilini çalarak, apartmanın giriş kapısının açılmasını sağladı. Tetik Ailesi'nin oturduğu ikinci kata çıkan Kaya, kapı açılır açılmaz içeriye girerek, hiçbir şey söylemeden silahını çekti. Olay sırasında dairede 13 kişi bulunuyordu. Kaya, daha önceden öldürmeyi planladığı kişileri kurşun yağmuruna tutarken, yara almadan kurtulan anne Fatma Tetik mani olmak istedi. Ancak Kaya'ya yalvaran Fatma Tetik'in çabaları sonuç vermedi. Cinayeti işleyen Mehmet Kaya aracıyla kaçtı."

18 mermi kovanı

       Emniyet görevlileri, eve girdiklerinde altı cesetle karşılaştılar. Zübeyde Tetik de Mehmet Kaya'nın kurşunlarıyla can verirken, baba Halit Tetik (61), kardeşi Mehmet Tetik (29), gelin Ayşe Tetik (32), damat Kemal Cerci (31) ve kızkardeş Ayşe Cerci (26) olay yerinde hayatlarını kaybederken, diğer kızkardeş Esengül Tetik (17) kaldırıldığı hastanede kurtarılamadı.
       Cinayetleri işledikten sonra Tübingen'e kaçan Mehmet Kaya, polisin kentteki tüm giriş çıkışları kontrol altına aldığını ve izlendiğini fark edince şehir içinde bir park yerine girdi. Burada tabancayı kendisine doğrultarak intihar eden Kaya'nın cesedi polis tarafından bulundu. Kaya'nın yanında, bir adet Çekoslovak malı 7.65 çapında tabanca ele geçirildi.
       Savcı Klaus Metz, Kaya'nın cinayet sırasında evde Zübeyde'nin kardeşleri Ali (9), Gül (13) ve Fatoş Tetik'in (15) de aralarında bulunduğu toplam beş çocuğa ateş etmediğini kaydetti.

Alman basını geniş yer verdi

       Korkunç cinayet, Alman medyasında da geniş yer aldı. WDR televizyonu, olayla ilgili özel program yaparken, çok eşli evliliğin yaygın olup olmadığını öğrenmek üzere Türkiye Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Faruk Şen'in görüşlerine başvurdu. Şen, olayın Türk gelenek ve görenekleriyle ilgili olmadığını belirterek, "Bu bir adi cinayettir. Hiçbir şekilde kültürel bağı yoktur" dedi.

Odaları dolaşarak katletti...

       Tetik Ailesi'nin yakını Murat Yazıcı, öldürülenlerin kimlik tespiti için polis tarafından katliamın yapıldığı eve götürüldü. Evde gördüklerini Milliyet muhabirine anlatan Yazıcı, şunları söyledi:
       "Eve girmeden önce polis, şok olmayayım diye cesetlerin fotoğraflarını gösterdi. Eve girdiğimde ise korkunç bir manzara ile karşılaştım. Her taraf kan içindeydi. Adeta bir mezbahayı andırıyordu. Salonda dört ceset vardı. Halil amca kafasından vurulmuş sırtüstü yatıyordu. Oğlu Mehmet Tetik'in pijamaları kan içindeydi. O da kafasından vurulmuş, salon kapısının arkasında yere yığılıp kalmıştı. Kanımca, katille bir süre boğuşmuştu. Çünkü pijamalarında yırtıklar vardı. İki ceset de diğer küçük odadaydı. Ayşe ve Zübeyde de kanlar içinde yerde yatıyorlardı. Onlar da başlarından kurşunlanmışlardı. Çok korkunç görüntülerdi."

Almanya'ya görevli geldi

       Uşak'ın Ulubey İlçesi'ne bağlı Hasköy Köyü'nde 1965 yılında doğan Mehmet Kaya, evli ve dört çocuk babasıydı. Yakınları, eşinin beşinci çocuğuna hamile olduğunu söylediler.
       1983'de Kütahya İmam - Hatip Lisesi'ni bitiren Kaya, Erzurum Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne girdi. Bir yıl sonra yatay geçişle Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne geçti. Fakülteyi 72 not ortalamasıyla 1987'de bitirdi.
       Öğrenci olduğu 1986 yılında Buca Müftülüğü'nde stajyer din görevlisi olarak çalışmaya başladı. Mezun olduktan sonra vaiz olarak atandığı İzmir Aliağa'da yaklaşık dört yıl çalıştı.
       Diyanet İşleri Başkanlığı'na yurtdışı görevi için başvuran ve sınavda başarılı olan Kaya, 28 Aralık 1992'de Munster Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşeliği'ne din görevlisi olarak gönderildi.
       Başkonsolosluk, Kaya'yı Bielefeld Türk - İslam Kültür Derneği'ne din görevlisi olarak atadı. Arkadaşlarının, Zübeyde Tetik'e olan ilgisinin anlaşılması üzerine görevini bırakmak zorunda kaldığına dikkat çektikleri Kaya, 1 Eylül 1998 tarihinde verdiği istifa dilekçesinde, "ailevi nedenler ve eğitimini yarıda bırakmamak için devlet memurluğu görevinden ayrılmak istediğini" belirtti. Kaya'nın Almanya'da master eğitimine başladığı belirtildi.
       Ağabeyi Veli Kaya'nın 1969 yılında 10 yaşında evlerinde çıkan yangın sonucu öldüğü öğrenildi.

Babası: Duyunca şok geçirdim

       Soner Kılınç, Taşkın Özler - Aliağa, Uşak

       Mehmet Kaya'nın, Uşak - Ulubey İlçesi'nde Aşağı Mahalle'de oturan babası emekli imam Ayvaz Kaya, cinayeti duyunca "şok geçirdiğini" söyledi.
       67 yaşındaki baba şunları söyledi:
       "Dört çocuğum var. Hamiyet Uşak'ta evli, Müzeyyen ve Mustafa Almanya'daydı. Mehmet de, eşi Cemile ve dört çocuğuyla, Almanya'da çalışan kız kardeşi Müzeyyen ve Mustafa'nın yanına gitti. Almanya'da vaizlik yapıyordu, sonra ayrılmış. İşinden niye ayrıldığını bilmiyorum. Arada bir haberleşiyorduk, sonra ilişkimiz kesildi."
       Baba Kaya, oğlunun altı kişiyi öldürdüğüne inanmadığını belirterek, "Oğlum böyle bir cinayet işlemiş olamaz. İki kez devletin verdiği görevle hacca gitmişti" dedi.
       Aliağa Müftülüğü'nde şoför olarak çalışan Mehmet Kaya'nın iş arkadaşı 44 yaşındaki Yaşar Göçmez, "Kimseyle en küçük münakaşı olmazdı. Ne bizimle, ne de ailesiyle tartıştığını hatırlamıyorum. Aklım almıyor. Kendi halinde bir adamdı" dedi.

Eniştesi: Mehmet Kaya'yı duymuştuk

       Ufuk Aktuğ, Hamza Ezer- Hatay

       Din görevlisi Mehmet Kaya'nın öldürdüğü yedi kişinin doğup büyüdüğü Hatay'ın Yayladağ ilçesine bağlı Topraktutan köyünde şok yaşanıyor.
       Köy muhtarı Cuma Yıldırım, ailenin 20 yıl önce Almanya'ya gittiğini, Türkiye'de kalan kardeşlerden birinin köyde evi olduğunu, ancak Antakya'da çalıştığını, ölenlerin geçen yaz bu eve gelip bir süre kaldıklarını söyledi.
       Cenazelerin köye geleceğini tahmin ettiğini söyleyen muhtar, olayı televizyonlarda duydukları andan itibaren büyük bir şok yaşadıklarını, nedenlerini tam olarak öğrenemediklerini belirtirken, "Böyle bir katliamı anlayamıyoruz" dedi.
       Tetik ailesinin eniştelerinden Behçet Bağrıyanık ise, "Mehmet Kaya'nın Zübeyde Tetik ile imam nikahlı olduğu yönünde dedikodu duyduklarını" söyledi. Ailenin bazı yakınları da, Zübeyde Tetik'in imam nikahlı olduğu Mehmet Kaya'yı terk ettiği yolunda söylentiler duyduklarını anlattılar. Tetik ailesinin halasının oğlu Mehmet Alacan da, cinayetiı duyduğunda inanamadığını söyledi.


© 1999 Milliyet