26 Aralık 1999 Pazar 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Cem'den Avrupa'ya kardeş türküler

Ali Eyüboğlu


       Dışişleri Bakanı İsmail Cem, İsveç Dışişleri Bakanı Anna Lindh'e, Türkiye'deki etnik grupların seslendirdiği müziklerden oluşan kaset ve CD'ler armağan etti.
       Cem, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine adaylığının açıklandığı Helsinki zirvesinden önce Stockholm'de görüştüğü İsveç Dışişleri Bakanı Bayan Anna Lindh'e, Türkiye'de ne tür etnik müzikler yapıldığını gösterme amacıyla, içinde Kürtçe, Süryanice, Ermenice ve Lazca parçaların yer aldığı kaset ve CD'ler armağan etti. Lazca şarkıların da yer aldığı armağan paketindeki Kürtçe, Ermenice, Süryanice eserlerden oluşan albüm "Kardeş Türküler" adını taşıyor.
       Dışişleri Bakanı Cem'in Özel Kalem Müdürü Murat Esenli, "Bakanımız, Stockholm'deki görüşmesinde, İsveç Dışişleri Bakanı'na, Türkiye'de yapılması ve satılması serbest olan değişik dillerdeki etnik müziklerin bulunduğu kaset ve CD'lerden oluşan bir demet hediye etti" dedi.
       Cem'in, Türkiye'nin AB'ye aday gösterilmesi konusundaki çekincelerini her fırsatta dile getiren ve "İnsan hakları ve demokratikleşme konusunda atılacak her adım Türkiye'ye Avrupa Birliği'ne yaklaştırır" diyen Lindh'e armağan ettiği albümler, Türkiye'deki etnik farklılıklara hoşgörü gösterildiği mesajını da taşıyor.
       Geçtiğimiz günlerde Yunan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun, "yiğitliği" sembolize eden Yunanlı şair Konstantin Kavafy'nin "Ithaca" adlı şiir kitabını armağan ettiği Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in, İsveçli meslektaşına verdiği albümler arasında, bu yıl içinde polisin konser izni vermediği Ermeni Topluluğu Knar'ın, "Anadolu Ermeni Halk Müziği" adlı çalışması da var.
       Türkiye'de her tür etnik müziğin albümünü yapan ve bu konuda büyük bir arşive sahip olan Kalan Müzik'in sahibi Hasan Saltık, Dışişleri Bakanı Cem'in çok önemli bir adım attığına dikkat çekerek, şunları söyledi. "Bu çalışmaların hepsi, Anadolu kültürünün zenginliğini ortaya koyan albümler. Şimdiye kadar çıkardığımız etnik albümler, yurtdışında katıldığımız müzik fuarlarında büyük ilgi gördü. Bu albümleri gören yabancılar, 'Türkiye'de böyle şeylerin yapılmasına izin veriliyor mu?' diye soruyordu. Türkiye'de her türlü etnik müziğin yayını serbest deyince de, inanmakta güçlük çekiyorlardı. O nedenle, ilk kez bakan düzeyinde birinin, bu çalışmalara sahip çıkması, bunu ilk yapan kişinin de Dışişleri Bakanı olması çok önemli."

Kara Üzüm Habbesi

       İsmail Cem'in, İsveçli meslektaşına armağan ettiği "Kardeş Türküler" adlı albümde yer alan ve orjinali Kürtçe olan "Kara Üzüm Habbesi"ne klip çekiliyor.
       Yapımcı Hasan Saltık, yönetmenliğini Ezel Akay'ın yapacağı Kürtçe klibi, gazetelere ilan vererek kamuoyuna duyuracaklarını belirtti. Klibi yayınlamak isteyen televizyon kanallarına açık çağrı niteliğinde olacak ilan, önümüzdeki hafta gazelerde yer alacak.
       Parçanın Türkçesini İbrahim Tatlıses de "Selam Olsun" adlı son albümünde seslendirdi.

Diğer albümler

       Dışişleri Bakanı Cem'in, Bayan Lindh'e armağan ettiği diğer albümler şunlar:
       "Koma Amed", "Heyamo", "Kardeş Türküler."
       Koma Amed'in "Derguş" adlı albümünde 11 Kürtçe parça yer alıyor.
       Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu'nun "Kardeş Türküler" adlı albümünde de Türk, Kürt, Süryani, Ermeni halk şarkıları yer alıyor.
       Birol Topaloğlu'nun "Lazuri Birabape - Heyamo" albümündeki tüm şarkılar ise Lazca.


© 1999 Milliyet