9 Ocak 2000 Pazar 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
‘Kızıl Gezegen’ Ozan’a emanet

İşte mucize; internetteki sörften NASA'daki projeye...

Neslihan Cuyar İstanbul


yas00.jpg

Mars'taki Türk

       18 yaşındaki Ozan Varol, Apex 2001'in kameralarını kumanda etmeye hazırlanıyor, "Athena"nın Mars'ta 90 günlük senaryosunu yazıyor

       Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile Cornell Üniversitesi'nin birlikte yürüttüğü proje kapsamında Mars'a gönderilecek iki aracın kumanda kontrolünü yapacak olan Ozan Varol, altı kişilik kumanda ekibindeki tek Türk öğrenci olarak yer aldı.
       Diğer beş üyenin ABD'li olduğu ekibe girmeyi başaran 18 yaşındaki Ozan'ın, 2003'te Mars'a gönderilecek aracın faaliyetlerini anlatan senaryo çalışması da şubatta NASA tarafından yapılan toplantıda tartışılacak.
       NASA'nın 2001 ve 2003'te Mars'a yollayacağı iki aracın çalışmaları projesinde yer alan New York'taki Cornell Üniversitesi Astronomi Bölümü birinci sınıf öğrencisi Varol, 2001'de Mars'a gönderilecek Apex 2001'in kameralarını kumanda etmeye hazırlanırken, 2003'te gönderilecek "Athena" isimli cihazın da Mars'ta 90 günlük sürecinin senaryosunu yazıyor.

E - mail gönderdi

       Üsküdar Amerikan Lisesi mezunu Ozan'ın serüveni temmuzda internette sörf yaparken başladı. NASA'nın Cornell Üniversitesi ile yürüttüğü ortak projeden internet aracılığıyla haberdar olan Ozan, projenin sorumlusu Dr. Steven Squyres'e e - mail göndererek görev almak istediğini bildirdi. Bir hafta sonra "deneme" süreci olarak kabul edildiği yanıtını alan Ozan, bundan sonraki zorlu bölümü şöyle anlattı:
       "Yüzlerce sayfalık bilimsel metinler ve iki haftalık süre verdiler. Önceleri zorlandım, sonra kavramaya başladım. Sordukları herşeye cevap verebiliyordum. İki hafta sonra bana görev vermeye başladılar."
       Projeye kabul edilmesinde azminin büyük rolü olduğunu vurgulaüyan Ozan, yapacakları hakkında da şunları söyledi:

Çok önemli görev

yas001.jpg "2001'de gidecek alet, Mars'tan taş toplayıp fotoğraf çekecek. Ben de kameraları yönlendiren ekipte bulunacağım. Bu çok önemli bir görev. 2003 yılındaki projede de gezegenin yüzeyindeki demir oranı, atmosferinin yapısı araştırılacak. İlk kez Mars'ta taş ve topraklar ufak roketle toplanacak. Ben aletin 90 gün boyunca Mars'ta yapacaklarının senaryosunu yazıyorum. Hangi gün, hangi saatte ne yapacağını belirliyorum."
       Altı kişilik kumanda ekibinin dışında, altı kişilik mühendis ekibi olduğunu belirten Ozan, projedeki tek Türk olarak büyük ilgi gördüğünü de söyledi. Ozan, "12 kişilik ekibin çoğunluğu ikinci sınıf öğrencisi. Üç dört kişi de birinci sınıf öğrencisi. Dr. Squeyres bana her zaman destek oluyor, güven veriyor" dedi.

Küçüklükten gelen merak

       Makina mühendisi baba ve kimya mühendisi annenin tek oğlu olan Ozan, küçük yaşlardan beri uzaya ilgi duyduğunu, ailesinin de kendini desteklediğini anlattı. Küçüklüğünde elektrik kesildiğinde çok korktuğunu söyleyen Ozan şöyle konuştu: "Uzaya olan ilgimden olsa gerek, korktuğumda babam bir mum ve futbol topunu eline alarak bana güneş ve dünyayı anlatırdı. Defalarca ona anlattırırdım. Beşinci sınıfa giderken bana çok ufak bir teleskop aldı. Yıldızları merak ederdim. İngilizce öğrenince astronomi kitaplarına merakım arttı."

© 1999 Milliyet