31 Ocak 2000 Pazartesi 
 ANA SAYFA
 SİYASET
 HABER
 EKONOMİ
 DÜNYA
 SANAT
 YAŞAM
 SPOR
 YAZARLAR
 ENTELLEKTÜEL B.
 ÇİZERLER
 İNTER EKRAN
 HAVA DURUMU
 GAZETE PAZAR
 VİTRİN
 İNTER@KTİF
 21.YÜZYIL
 PAZAR SOHBETİ
 SAĞLIK HATTI
 E-POSTA
 ARŞİV
 KÜNYE
 TÜRKÇE KARAKTER
 REKLAM TARİFESİ
 YARDIM SAYFASI
 IN ENGLISH
Abdi İpekçi ilkeleriyle anılacak

hab08a.jpg        Milliyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü ve Başyazarı Abdi İpekçi, ölümünün 21. yılında yarın törenlerle anılacak.
       İpekçi için ilk tören, Zincirlikuyu'daki mezarı başında saat 11.00'de yapılacak. Buradaki törende, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nail Güreli, İpekçi'nin hayatını ve gazetecilik ilkelerini anlatacak. İkinci tören ise, Şişli Belediyesi tarafından yaptırılan Abdi İpekçi Anıtı'nın önünde düzenlenecek. İpekçi'nin öldürüldüğü Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi'ndeki heykelin açılışına, İpekçi'nin eşi Sibel İpekçi, kızı Nükhet İzet İpekçi'nin yanısıra, Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katılacak.
       Mimar Erhan İşözen'in yaptığı, heykeltraş Güdal Duyar'ın sanatıyla şekillenen İpekçi Anıtı, 3.5 metre yüksekliğinde. Bronzdan yapılan heykel, 70 santimetrelik granit bir kaidenin üzerinde yer alacak. Abdi İpekçi Anıtı, biri kız, diğeri erkek iki öğrencinin elinde tuttukları İpekçi büstünden oluşuyor. Anıtın üzerinde barışın simgesi olan bir de kuş figürü yer alıyor.

Abdi İpekçi kimdir?

       İstanbul'da 1929'da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Hukuk Fakültesi'ne devam etti. Yeni Sabah, Yeni İstanbul ve İstanbul Ekspres gazetelerinde görev yaptı. Daha sonra Milliyet Gazetesi'nde yazı işleri müdürlüğü, bir süre sonra da genel yayın müdürlüğüne getirildi. 1961'den başlayarak 1 Şubat 1979'a kadar Milliyet Gazetesi'nin başyazarlığını sürdürdü. İpekçi, 1 Şubat 1979 gecesi, evinin bulunduğu sokakta arabasının içinde suikaste kurban gitti.
       İpekçi'nin "Afrika", "İhtilalin İçyüzü" ve "Dünyanın Dört Bucağından" gibi yayımlanmış eserleri bulunuyor.


© 1999 Milliyet